۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۲

باید از سلطه دلار خارج شد

جعفرزاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه: آمریکا از سالیان دراز پول خودش یعنی دلار را حاکم بر دادو ستدهای کشورهای جهان کرده است و همین موضوع، اهرم سیاسی قوی برای آمریکا شده است تا سیاست های کشورهایی که مغایر با سیاست خود می بیند را تحریم پولی و بانکی کند و به زور و سلطه، حقوق ملت ها را پایمال کند./ امیدواریم دولت در سال جدید و در قانون بودجه سال ۹۶ در خصوص از بین بردن آقایی دلار طرح اساسی به مجلس ارائه دهد و بتواند اقتدار دلار آمریکا را بشکند.قطعا در برنامه ششم توسعه، پیمانهای پولی را پیگیری میکنیم.

به گزارش عیارآنلاین، غلامعلی جعفرزاده عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم با اشاره به سخنان رهبرانقلاب در خصوص لزوم حذف دلار از اقتصاد ایران گفت: آمریکا از سالیان دراز پول خودش یعنی دلار را حاکم بر دادو ستدهای کشورهای جهان کرده است وهمین موضوع،اهرم سیاسی قوی برای آمریکا شده است تا سیاست های کشورهایی که مغایر با سیاست خود می بیند را تحریم پولی وبانکی کند و به زور و سلطه، حقوق ملت ها را پایمان کند.

وی ادامه داد: آمریکا در طی چند سال اخیر به بهانه فعالت های ایران در زمینه انرژی صلح آمیز هسته ای، ایران را تحریم پولی و بانکی کرده است و همین کار، به اقتصاد داخل کشورمان ضربه وارد کرده است.

جعفرزاده با بیان اینکه روابط پولی بین کشورها خیلی حائز اهمیت است، ادامه داد: حدود ۱۷۰ کشور دنیا یک پیمان پولی با هم منعقد کرده اند که پول دو کشور بین هم رد و بدل می شود و نیازی هم به دلار نیست و کشور ما هم جسته و گریخته کارهای را برای پیوستن به این نظام پولی انجام داده است که این روش، تلاش برای از بین بردن وابستگی اقتصادی به دلار آمریکاست.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحریم های بانکی و مالی، اصلی ترین و موثرترین بخش از تحریم های آمریکا علیه ایران است، افزود: به واسطه پیوستن ایران به پیمان نامه چند جانبه پولی، امکان ردیابی پرداخت های بین المللی توسط سیستم مالی و امنیتی کشورهای دیگرهمچون آمریکا امکان پذیر نبوده و بنابراین آمریکا به سادگی نمی تواند در این زمینه از حربه تحریم استفاده کند.

جعفرزاده تاکید کرد: امیدوراریم دولت در سال جدید و در قانون بودجه سال ۹۶ در خصوص از بین بردن آقایی دلار طرح اساسی به مجلس ارائه دهد و بتواند اقتدار دلار آمریکا را بشکند.

وی گفت: اینکه ما بتوانیم از یک انحصار پولی در بیاییم و با تمام دنیا معامله کنیم و این داد و ستدها در سطح وسیع ادامه داشته باشد، می تواند گاهی در جهت تضعف قدرت دلار باشد و قطعا در برنامه ششم توسعه این کار را خواهیم کرد و طرحی ۵ ساله ارائه می دهیم که در صورت موثربودن،دائمی اجرا شود.

منبع: پیمان های پولی

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: