۱۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۶

وعده ۵ سال پیش به دو سال آینده موکول شد!

در حالی که قرار بود عملیات گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان به عنوان تنها استان محروم از نعمت گاز طبیعی، در سال ۹۰ به بهره‌برداری برسد، وعده‌های جدید مسئولین از افتتاح این پروژه تا سال ۹۷ حکایت دارد.

گازرسانیبه گزارش عیارآنلاین، مسئولین در دولت‌های مختلف بارها وعده اتمام گازرسانی به سیستان‌وبلوچستان را داده‌اند.  بهمن‌ماه سال ۸۸ بود که مدیرعامل وقت شرکت ملی گاز اعلام کرد تا دو سال آینده، بهره‌برداری از عملیات گازرسانی به شهرهای زاهدان و زابل آغاز می‌گردد. وعده ای که هرگز محقق نگردید.  فروردین‌ماه سال ۹۰، استاندار وقت  سیستان‌وبلوچستان نیز با قاطعیت روشن شدن مشعل گاز تا پایان سال ۹۰ را به شهروندان زاهدان نوید داده بود. بهمن‌ماه سال ۹۲، هاشمی، استاندار جدید این استان نیز از تکمیل گازرسانی به کل استان تا پایان سال ۹۳ خبر داد. اما هیچ‌یک از این وعده‌ها تاکنون محقق نشده است.

وعده‌های مسئولین برای گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان به موارد بالا محدود نشد. منتظر، مدیر برنامه ریزی شرکت ملی گاز ایران در دی‌ماه سال ۹۳ اعلام کرد که گازرسانی به نیروگاههای استان سیستان و بلوچستان تا دوسال آینده به پایان می رسد و با پایان این پروژه، سالانه ۱٫۲ میلیارد دلار درآمد عاید کشور خواهد شد. وی همچنین اعلام کرده بود که پروژه گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان از جمله پروژه های تصویب شده در شورای اقتصاد است که منابع آن از محل بند «ق» تبصره دو بودجه سال ۹۳ پیش‌بینی شده بود. گازرسانی به نیروگاه‌های زاهدان، چابهار، ایرانشهر و صنایع استان سیستان و بلوچستان از اولویتهای این پروژه بشمار می‌رود که برای آن، ۱٫۶ میلیارد دلار اعتبار تعریف شده است.

اردیبهشت‌ماه سال ۹۴، غریبی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرد که این شرکت در نظر دارد ساخت خطوط انتقال گاز و گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان را به روش مشارکت عمومی-خصوصی از طریق مناقصه عمومی یک مرحله‌ای به «سرمایه‌‌گذار واجد صلاحیت» واگذار کند. وی بیان داشته بود که فراخوان انتخاب سرمایه‌گذار برای گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان از طریق مناقصه عمومی یک مرحله‌ای برگزار و تاکنون سه شرکت برای آن اعلام آمادگی کرده‌اند. غریبی احداث خطوط لوله و تأسیسات برای گازرسانی به پنج نیروگاه حرارتی ایرانشهر گازی، ایرانشهر بخاری، زاهدان، چابهار و کنارک و صنایع موجود در استان سیستان و بلوچستان را از جمله اهداف این پروژه دانسته بود.

مهرماه ۹۴، عملیات اجرایی خط لوله گاز استان سیستان و بلوچستان با اعتبار یک‌میلیارد و ۶۰۰میلیون دلار با حضور وزیر نفت آغاز شد. محاسبات نشان می‌دهد که با گازرسانی به نیروگاه‌های استان، از مصرف سالانه ۱٫۴ میلیارد لیتر نفت گاز و ۵۵٠ میلیون لیتر نفت کوره به ارزش ۶۶۰میلیون دلار جلوگیری می‌شود.

اردیبهشت‌ماه امسال، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مورد پروژه گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان بیان داشت که این پروژه در دست اقدام است و گازرسانی به این استان از اولویتهای وزارت نفت است.

بیژن زنگنه ۱۱ مردادماه سال جاری، اعلام کرد که گاز تا اوایل ۹۶ به زاهدان می‌رسد. در این مراسم، عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد که تا پایان دولت و بر اساس قول رئیس‌جمهوری، ‌استان سیستان و بلوچستان و شهر زاهدان نیز به شبکه سراسری گاز کشور می‌پیوندد.

در روزهای اخیر نیز مشاور وزیر نفت در امور گازرسانی در سومین بازدید امسال خود از فاز نخست پروژه گازرسانی به زاهدان، از سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی این طرح با رفع موانع مالی و تأمین لوله آن خبر داد. محمود آستانه در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان از عزم جدی وزارت نفت در رساندن گاز به شهرستان زاهدان تا اوایل سال ٩۶ خبر داد و گفت: «با هماهنگی‌های انجام‌شده با پیمانکار پروژه، افزون بر فاز نخست فعال که از سمت ایرانشهر مشغول به کار بوده و موفق به پایان ٨٠ کیلومتر لوله‌گذاری شده است، بخش دوم نیز در منطقه کورین فعال شده و در آینده نزدیک تعداد تیم‌های فعال افزایش خواهد یافت».

این در حالی است که خردادماه سال جاری، منتظر، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرده که خط لوله گاز تا ورودی استان سیستان و بلوچستان رسیده و شهرستان ایرانشهر به شبکه سراسری گاز متصل شده است و تا پایان ۹۵ خط لوله ایرانشهر-زاهدان به بهره‌برداری خواهد رسید. اما پایان یافتن طرح گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان تا سال ۹۷ زمان‌بر خواهد بود.

بنابراین و با توجه به وعده‌های چندین‌ساله مسئولین برای گازرسانی به این استان محروم، شناخت موانع پیشرفت کار و تخصیص بودجه‌های لازم برای سرعت بخشیدن به این پروژه مهم که عواید بسیاری از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع دارد، از اولویت بالایی برخوردار است.

** علی مقتدایی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: