سی‌وسومین بسته خبری سلامت منتشر شد

نظام ارجاع ؛ راه حل بدهی میلیاردی نظام سلامت کشور

به منظور کاهش بدهی‌ سازمان‌های بیمه‌گر و مناقشات مرتبط با این حوزه، متولیان سلامت کشور باید اجرای نظام ارجاع، پزشک خانواده و راهنماهای بالینی را در دستور کار قرار دهند. هرچند این موارد در برنامه توسعه پنجم نیز مورد تأکید قرارگرفته است و متأسفانه انگیزه‌ای برای اجرای آن مشاهده نمی‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌وسومین بسته خبری سلامت منتشر شد. ضرورت راه‌اندازی نظام ارجاع برای حل مشکلات مالی نظام سلامت کشور، کمبود تخت بیمارستانی و بازار داروی قاچاق، سه موضوع هستند که در این بسته خبری مورد بررسی قرار گرفته است.

نظام ارجاع ؛ راه حل بدهی میلیاردی نظام سلامت کشور

نظام ارجاعپس از شروع طرح تحول سلامت، میزان بدهی‌ سازمان‌های بیمه‌گر به وزارت بهداشت افزایش یافت که این امر سبب شد روابط متقابل ارائه خدمت یعنی وزارت‌خانه و خریداران خدمت، یعنی سازمان‌های بیمه‌گر، با حاشیه‌هایی همراه شود. در هفته گذشته مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرد که تأمین اجتماعی به تمامی تعهدات خود در قبال طرح تحول عمل کرده است، اما بلافاصله یک روز بعد، وزیر بهداشت با رد ادعای مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، از بدهی ۳۰۰۰ میلیارد تومانی این سازمان به وزارت بهداشت خبر داد. دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو نیز خاطرنشان کرد که  وجود بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به وزرات بهداشت، سبب مطالبه ۴ هزار میلیاردی شرکت‌های دارویی از شبکه بهداشت و درمان شده است. در مقابل، کبیر، رئیس سازمان بیمه سلامت، میزان بدهی سازمان متبوعش به وزارت بهداشت را در سال ۹۴، بیش از ۶ هزار میلیارد تومان عنوان کرد؛ وی از افزایش هزینه‌ها اظهار گلایه کرد و میزان افزایش هزینه‌ها را ۴۰۰ درصد و میزان افزایش اعتبارات را ۹۰ درصد اعلام کرد و به صورت تلویحی وزارت بهداشت را در افزایش بدهی مقصر دانست.

از جمع‌بندی این اظهارات به نظر می‌رسد که بدهی‌های میلیاردی بیمه‌ها به بیمارستان‌ها صحت دارد و این بدهی در نهایت به نقص در چرخه گردش دارو و درمان منجر خواهد شد. اما به نظر می‌رسد علت بدهی‌های روزافزون بیمه‌ها به مدیریت منابعِ ناصحیح وزارت بهداشت برمی‌گردد و وزارت بهداشت باید در این راستا اقدامات گذشته را اصلاح و برنامه‌هایی را در دستور کار خود قرار دهد. در همین رابطه، قربانی، نایب‌کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، معتقد است جهت مدیرت منابع نظام سلامت، باید نظام ارجاع و پزشک خانواده را اجرا کرد؛ در غیر این صورت، بار سنگین بدهی‌ها از دوش نظام سلامت برداشته نخواهد شد. در همین راستا، لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت، نیز با اظهار نگرانی از افزایش جمعیت سالمند کشور، نظام ارجاع را راه صحیح مدیریت منابع نظام سلامت دانست. وی اعتقاد دارد که با افزایش جمعیت سالمند، هزینه‌های درمان و مراجعه به پزشکان متخصص افزایش می‌یابد. بنابراین باید سطوح مختلف درمانی طراحی شود تا هزینه‌ها افزایش نیابد. رستمیان، نایب‌رئیس سابق کمیسیون بهداشت مجلس، اجرای راهنماهای بالینی را راهکار مناسبی جهت کاهش هزینه‌ها می‌داند و معتقد است بیمه‌ها تنها به پزشکانی پول بدهند که مطابق راهنماهای بالینی رفتار کنند.

بنابراین به منظور کاهش بدهی‌ سازمان‌های بیمه‌گر و مناقشات مرتبط با این حوزه، متولیان سلامت کشور باید اجرای نظام ارجاع ، پزشک خانواده و راهنماهای بالینی را در دستور کار قرار دهند. هرچند این موارد در برنامه توسعه پنجم نیز مورد تأکید قرارگرفته است و متأسفانه انگیزه‌ای برای اجرای آن مشاهده نمی‌شود.

مشکل کمبود تخت بیمارستانی چگونه حل می‌شود؟

تخت بیمارستانیبا ورود به بیمارستان‌های دولتی و مشاهده صف‌های طولانی پشت درب مطب پزشکان، به سادگی می‌توان به کمبود در حوزه ارائه خدمات درمانی پی برد. در همین راستا، قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت تعداد تخت‌های بیمارستانی را فوق‌العاده کم توصیف نمود و نیاز کشور را ۴۰ هزار تخت بیمارستانی اعلام کرد. همچنین جعفریان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیاز شهر تهران را ۱۲ هزار تخت بیمارستانی می‌داند. سرانه تخت در کشور در حالی ۱٫۶ در هر هزار نفر برآورد می‌شود که در کشورهای همجوار به ۲٫۷ می‌رسد. البته در استان‌هایی مانند لرستان، وضعیت حادتری نیز وجود دارد؛ به صورتی که سرانه تخت، ۱٫۲ در ازای هزار نفر محاسبه شده است. اما علاوه بر کمبود تخت‌های بیمارستانی، ۶۰ درصد از بیمارستان‌های کشور فرسوده هستند. جهت حل این مشکل، اخیراً وزارت بهداشت از محل ارزش افزوده یک درصد حوزه سلامت، ۱۰ هزار میلیارد ریال برای تکمیل بیمارستان‌های نیمه‌تمام اختصاص داد.

اما با وجود محدودیت اعتبارات در شرایط فعلی کشور، تزریق منابع برای تکمیل یا ساخت بیمارستان دشوار به نظر می‌رسد. کارشناسان حوزه سلامت بر این باورند که قیمت زمین و ساختمان بخش اعظمی از هزینه ساخت بیمارستان را شامل می‌شوند. بنابراین به نظر می‌رسد وزارت بهداشت، ساخت بیمارستان را به نهادهای عمومی چون شهرداری واگذار کند؛ از آنجا که شهرداری‌ها دارای زمین هستند، می‌توانند در زمان و بودجه کمتر کمبودهای بیمارستان را برطرف کنند.

قاچاق دارو، زنگ خطری برای سلامت مردم

داروسازی_داروسازان_ داروی قاچاققاچاق پدیده‌ای است که عده‌ای سودجو از آن منفعت می‌برند و متقابلاً تولیدکنندگان از آن متضرر می‌شوند. البته باید افزود که مقوله قاچاق دارو به دلیل پیوندی که با سلامت مردم دارد، با قاچاق کالاهای دیگر متفاوت است و لذا مصرف‌کنندگان داروهای قاچاقی در معرض خطر جدی قرار دارند.

در هفته اخیر، رئیس انجمن واردکنندگان دارو با حضور در استودیوی شبکه خبر، ۲۰ درصد از داروهای موجود در کشور را قاچاقی خواند. به دنبال این خبر، افزایش ۸۹ درصدی قاچاق دارو از مرزهای کردستان در شش‌ماهه اول سال نسبت به زمان مشابه سال قبل نیز گزارش شد.  امینی‌فرد، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان، نیز واقعیت وجود قاچاق را انکار نکرد. وی معتقد است قاچاق دارو به کشور، به صورت چمدانی صورت می‌گیرد و راهکار اولیه برای شناخت کالای قاچاق را برچسب مجوز دانست. با انتشار اخبار فوق، مجلس از وزارت بهداشت خواست تا پیرامون مبارزه با قاچاق دارو گزارشی ارائه دهد.

طبق عقیده صاحب نظران حوزه دارو، می‌توان با راه‌اندازی سامانه رهگیری یا برچسب مجوز، نظارت بر واردات داروها را تقویت نمود. علاوه بر تقویت حوزه‌های نظارتی، آگاهی مردم نیز باید افزایش یابد؛ زیرا متأسفانه مردم از مضرات داروهای قاچاق مطلع نیستند و با تجویز داروی خارجی از سوی پزشک، به سمت بازار قاچاق دارو سوق داده می‌شوند.

سایر اخبار برگزیده

اتمام حجت با شرکت های دارویی فاقد برچسب اصالت

دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو:مهلت شرکت های دارویی برای استفاده از برچسب اصالت پایان یافته و از ابتدای مهر ماه، کار جدیدی برای این دسته از شرکت ها انجام نمی دهیم.

اقتصاد سلامت در جایگاه واقعی خود قرار ندارد

شکوهی، عضو کمیته بیمه و اقتصاد سلامت: مهمترین اصل سلامت اقتصادی در این حوزه افزایش کیفی تولیدات داخلی و توان رقابتی آنهادر برابر واردات است. اقتصادسلامت یعنی هزینه های واقعی و منطقی که بار اقتصادی سلامت مردم را پوشش می دهد به شکلی که اقشار مختلف جامعه به ویژه قشرضعیف و آسیب پذیر از نظرتامین هزینه ها درحوزه بهداشت و درمان دغدغه نداشته باشند.

استانداردهای اختصاصی ارزشیابی و اعتباربخشی آموزشی بیمارستان‌های آموزشی ابلاغ شد

لاریجانی، معاون آموزش وزیر بهداشت:  برنامه‌های تحول و نوآوری آموزش علوم پزشکی با رویکردی یکپارچه کلیه نهادهای ارائه کننده خدمات آموزشی را مدنظر قرار داده و علاوه بر توسعه آموزش پزشکی در سطح پایه و بالین، ارتقای کیفی آموزش علوم پزشکی کشور در این سطوح را نیز مورد توجه قرار می دهد.

ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان با کارت‌ هوشمند

معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی جرئیات حذف دفترچه‌های درمانی و نحوه استفاده از کارت هوشمند درمان و نسخ الکترونیک را تشریح کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو: قانون دریافت مالیات بیشتر از کالاهای آسیب‌رسان اجرا نمی‌شود

دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو: قانون اجازه اخذ مالیات بیشتر در مورد کالاهای آسیب رسان را صادر کرده است که متأسفانه این قانون اجرائی نشده است.

مذاکره وزیر بهداشت با همتای روسی و امضای ۱۵ سند همکاری

دو پروتکل روابط دارویی و تجهیزات پزشکی و یک برنامه اقدام عملیاتی همکاری بهداشتی بین دولتی و همچنین ۱۲ سند از سوی بخش های خصوصی دو کشور در پایان مذاکرات هاشمی و ورورنیکا اسکوورتسوا وزیر بهداشت روسیه روز پنجشنبه در مسکو امضا خواهد شد.

معاون وزیر بهداشت: رسیدن به برنامه ۹۰-۹۰-۹۰ در طرح تحول نظام سلامت

سیاری، معاون بهداششت وزارت بهداشت: قرار است ۹۰ درصد مردم در یک بازه زمانی معین به خدمات نوین سلامت دسترسی پیدا کنند، برای ۹۰ درصد این جمعیت ارزیابی خطر انجام شود و ۹۰ درصد جمعیتی که ارزیابی خطر شده اند تحت مراقبت قرار گیرند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: