کاهش سهم صنعت از تسهیلات بانکی

در حالی که کل تسهیلات بانکی نسبت به پنج ماهه سال قبل رشد ۳۹ درصدی داشته است، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از کاهش حدود دو درصدی سهم صنعت از کل تسهیلات بانکی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، حسین ابویی مهریزی امروز در نشستی با اشاره به تسهیلات ارائه شده از سوی سیستم بانکی به حوزه صنعت، گفت: در پنج ماهه اول امسال براساس اعلام بانک مرکزی ۵۰.۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات به حوزه صنعت پرداخت شده است که این عدد در زمان مشابه سال گذشته ۳۸.۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: کل تسهیلات بانکی از ابتدای امسال ۱۷۷ هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال قبل ۳۹ درصد رشد را تجربه کرده با این وجود گرچه تسهیلات دریافتی از سوی حوزه صنعت ۳۰ درصد رشد داشته است، اما میزان رشد تسهیلات نسبت به کل کمتر بوده و سهم این حوزه از تسهیلات بانکی کاهش یافته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بالاترین رشد سهم تخصیص تسهیلات را متعلق به حوزه خدمات دانست و اظهار کرد: میزان تسهیلات دریافتی از سمت حوزه خدمات معادل ۷۷ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال قبل ۵۶.۷ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به وضعیت تجارت کشور عنوان کرد: در پنج ماهه اول امسال ۱۶.۷ میلیارد دلار واردات صورت گرفته است که ۲۰ درصد (معادل ۳.۴ میلیارد دلار) کالای سرمایه ای بوده است. کالای وارداتی از ابتدای امسال نسبت به سال گذشته به لحاظ وزنی ۶.۴ درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۲.۸ درصد کاهش داشته است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: