۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵

هاشمی رفسنجانی: واحدهای دانشگاه آزاد تجمیع می شوند

به گزارش عیارآنلاین، آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مراسم آغاز سال تحصیلی و تقدیر از دانشجویان نمونه دانشگاه آزاد که ظهر امروز در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال برگزار شد، گفت: گزارشها نشان می دهد که دانشگاه آزاد به سرعت در حال توسعه هم برای جذب دانشجو و هم جذب […]

به گزارش عیارآنلاین، آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مراسم آغاز سال تحصیلی و تقدیر از دانشجویان نمونه دانشگاه آزاد که ظهر امروز در دانشگاه آزاد واحد تهران شمال برگزار شد، گفت: گزارشها نشان می دهد که دانشگاه آزاد به سرعت در حال توسعه هم برای جذب دانشجو و هم جذب استاد است که امیدوارم این روند همانطور که در برنامه پنج ساله دانشگاه آمده ادامه پیدا کند و دانشگاه به اهداف خود برسد.
بنده همانطور که در مطالعه قرآن و تاریخ می بینیم خداوند از امت مسلمان انتظار دارد که همگی به زینت دانش در سطوح مختلف مزین شوند و مصداق آن این است که در آیات قرآنی آمده یا معلم باشیم یا متعلم.
یعنی انسان دنبال آموختن و آموزش دادن باشد، لذا جوهر انسان این است و تفاوت آن با سایر موجودات، دانش همراه با عمل و اخلاق است. خداوند انسانی را دوست دارد که هر روز یک گام به سمت خدا نزدیکتر شود.
خداوند در سوره عصر قسم می خورد به زمان و انسان که معمولا در حالت خسران است و یک استثنا دارد مگر اینکه ایمان داشته باشد و کارهای شایسته انجام دهد. بنابر این انسان با دانش، با ایمان هم می شود و راه رسیدن به این موضوع این است که هدف حق را دنبال کند و به سمت کارهای پوچ، باطل و حاشیه ای نباشد و در نهایت انسان برای رسیدن به ایمان به صبر نیاز دارد و انسانی که تحمل ندارد خسارت می بیند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: ما برای این دنیا خلق نشدیم و برای جهانی خلق شدیم که زندگی بی پایان است و باید به خدا نزدیک شویم.
من در جوانی مخصوصا زمانی که تاریخ جدید دنیا را خواندم به این نتیجه رسیدم، کشورهایی که پیشرفت علمی دارند موفق و پیشتاز بوده اند. ما پیش از انقلاب میدانی برای رسیدن به این موضوع  نداشتیم و پس از انقلاب احساس کردیم که خدا فرصت داده که وارد کار بزرگ علمی شویم.
آقای رفسنجانی همچنین به اختلافات داخلی در کشور در دوران انقلاب اشاره کرد و گفت: اختلافات داخلی پس از وقوع انقلاب اسلامی ۲ سال وقت ما را تلف کرد و پس از آن جنگ موجب شد تا در مقطعی دانشگاه ها به خاطر شرایطی که وجود داشت تعطیل شوند.
من در همان زمان احساس کردم که به فضای علمی نیاز داریم اما اگر پولی پیدا کنیم اینقدر در کشور نیاز داریم که به توسعه دانشگاه نمی رسد. از طرفی نیاز به تحصیل به حدی زیاد بود که افراد فقط می توانستند دیپلم بگیرند، من به این فکر رسیدم که از خود مردم برای ادامه تحصیل فرزندانشان استفاده کنیم چون مردم عاشق این هستند که فرزندانشان تحصیل کنند و حاضرند فرش زیرپای خود را بفروشند تا فرزندانشان درس بخوانند.
از طرفی کنکور هم داشتیم اما درصد کمی از افراد در کنکور پذیرفته می شدند و مابقی متقاضیان تحصیل نیز افسرده و نا امید می شدند؛ بنابر این گفتیم به سراغ مردم برویم اما دولت پولی نداشت و پیشنهاد دادیم مردم خودشان این کار را انجام دهند لذا فکر ایجاد دانشگاه آزاد به ذهن ما رسید، اما برای آن احتیاج به حمایت جدی داشتیم. در آن زمان که ایده دانشگاه آزاد به ذهن من رسید با حضرت امام خمینی (ره) برای تشکیل آن صحبت کردم و ایشان توصیه کردند که بروید کارتان را آغاز کنید و ما هم گفتیم پولی نداریم که دانشگاه تشکیل دهیم ایشان یک میلیون تومان را برای راه اندازی دانشگاه به ما دادند و وقتی این مسئله را در خطبه های نماز جمعه توضیح دادم از همه جا تشویق شدیم و مردم از جاهای مختلف به ما کمک کردند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه تاکید کرد: اینکه در مدت کوتاهی دانشگاه تاسیس شود کار کمی نبود همین دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال (اشاره به مکانی که این مراسم نیز در آن در حال برگزاری است) که الان ۱۲ واحد در سراسر تهران دارد در آن زمان اینگونه نبود.
البته یک طرح جدیدی در هیات امنای مرکزی تصویب شد که طبق آن واحدهای دانشگاه آزاد با هم تجمیع شود و امروز هم ما به خاطر تجمیع واحد دانشگاه آزاد تهران شمال اینجا هستیم و طرح تجمیع این واحد دانشگاهی در حال انجام است و این دومین تجمیع ما است که فضایی به وسعت ۲۳ هکتار تهیه شده است. همچنین دانشگاه تهران مرکز نیز تجمیع خواهد شد و برای آن محلی تهیه شده است که بتوانیم دانشگاه های کوچکی که در تهران پخش شده اند را تجمیع کنیم و در نهایت در تهران ۶ تا ۷ دانشگاه بزرگ ساخته می شود ومی خواهیم این طرح ها را راه اندازی کنیم.
ما برای توسعه دانشگاه آزاد هیچ حرفی نداشتیم جز اینکه مردم بتوانند با هزینه خود درس بخوانند. مردم شهرهای دور به دانشگاه آزاد مراجعه می کردند و درخواست تاسیس دانشگاه داشتند که در آن زمان با هدف ما سازگار بود چرا که می خواستیم علم را در خانه های مردم ببریم از طرفی زنان ما اجازه نداشتند که به شهر دیگری برای تحصیل بروند و خانواده ها این خطر را می دیدند که دخترشان برای تحصیل به شهر دیگر برود، لذا با سیاست بومی گزینی توانستیم این شرایط را برای تحصیل زنان فراهم کنیم و در این بخش موفق تر بوده ایم به طوری که امروز می بینیم زنان در کنکور موفق تر از مردان هستند. من همه اینها را از حضرت امام (ره) می بینم که اگر از ما دفاع نمی کردند موفق نمی شدیم.
رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: در زمان آغاز به کار دانشگاه آزاد اسلامی ۵ نفر از سران قوا و بزرگان آن زمان (رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس، رئیس جمهور، نخست وزیر و حاج احمد آقا -یادگار امام-) و آقای جاسبی به عنوان اعضای هیات موسس دانشگاه انتخاب شدند. این کار باید محکم شروع می شد اما بقیه افرادی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی بودند با ما همکاری نمی کردند، اما اساسنامه خوبی نوشتیم که نتوانند مانند حسینیه ارشاد آن را تصاحب کنند. هر چند در دوره ای کوتاه در دولت قبل تلاش کردند تا دانشگاه آزاد را مصادره کنند که با تغییر دولت این امکان فراهم نشد.
اگر بناست ملت توسعه داشته باشد باید از دانش باشد ما هم در سند چشم انداز ۲۰ ساله که مجمع تشخیص مصلحت نظام تهیه کرده و رهبری نیز از آن استقبال کردند و به عنوان سند بالادستی ما است توسعه باید از این به بعد دانش محور باشد. باید با دانش کشور را به جایی برسانیم و همه چیز پایه علمی داشته باشد .
وی همچنین به اوضاع منطقه اشاره کرد و گفت: امروز اطراف کشور ما جنگ و خونریزی است اما اینجا دانش آموزان و دانشجویان با امنیت درس می خوانند، مسافرت می کنند و میدان تحصیل برای آنها باز است از طرفی حکومت با تکیه بر مردم باید شغل آفرینی کند چرا که شغل آفرینی کار دولت نیست و دولت تنها باید راه و شرایط را برای اشتغال آسان کند تا مردم بتوانند اشتغال داشته باشند.
پیش از برگزاری مراسم نمادین آغاز سال تحصیلی، پژوهشگاه و دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد با حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی افتتاح شد. ساختمان های افتتاح شده هر یک در مساحتی بالغ بر ۲۵ هزار متر مربع طراحی و ساخته شده است. ۱۴۱ آزمایشگاه نیز در پژوهشگاه واحد تهران شمال قرار دارد.

منبع: علمنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: