۱۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۲

آیا اصلاح تعرفه آب در پسِ ملاحظات سیاسی دولت گم شده است؟

با نوجه به اینکه قیمت تمام‌شده تولید آب، بیش از سه برابر هزینه دریافتی از مشترکین تخمین زده می‌شود، کارشناسان و مسئولین وزارت نیرو بر اصلاح تعرفه آب تأکید دارند که می‌تواند زمینه کاهش مصرف آب را فراهم کند. با وجود این، به نظر می‌رسد که دولت بنا بر ملاحظات سیاسی، قصد ندارد اقدامی در این زمینه انجام دهد.

تعرفه آببه گزارش عیارآنلاین، ساختار اقتصادی بخش آبفای وزارت نیرو همانند بخش برق، از حال و هوای مناسبی برخوردار نیست. در حال حاضر، تعرفه آب برای مشترکان خانگی ۳۵۰ تومان برای هر مترمکعب است، در حالی که قیمت تمام‌شده تولید آن، حدود ۱۲۰۰ تومان برای هر مترمکعب تخمین زده می‌شود؛ مابه‌التفاوت این دو نرخ، به صورت یارانه از طرف دولت پرداخت می‌شود. تفاوت حدود ۳ برابری قیمت تمام‌شده تولید آب و هزینه پرداختی از سوی مشترکین، دست وزارت نیرو برای اجرای طرح‌های بهینه‌سازی و کنترل مصرف آب را بسته است.

در برنامه ششم توسعه، آمده است که تا پایان این برنامه، تعرفه آب باید واقعی گردد و قیمت تمام‌شده تولید آب از مشترکین دریافت گردد. علاوه بر این، بر اساس لایحه‌ای که دولت در اختیار مجلس قرار داده، اولین اولویت و مسأله محوری برنامه ششم، مسأله  آب و محیط زیست عنوان شده است. در ماده ۱۲ این لایحه، به دولت اجازه داده شده تا به منظور افزایش بهره‌وری، قیمت‌ آب‌ و حامل‌های انرژی را افزایش دهد.

این موضوع تاکنون بارها از سوی مسئولین کشور مورد تاکید قرار گرفته است. وزیر نیرو در تاریخ ۵ مردادماه ۹۵ اعلام کرد که «قیمت آب در کشور به حدی پایین است که کسی برای سرمایه‌گذاری در کاهش مصرف آب انگیزه ندارد». وی همچنین در ۲۴ مردادماه ۹۵ در مورد تأثیر تعرفه آب در کاهش مصرف آن، گفت: «وقتی هزینه کمی برای مصرف آب‌های تجدیدپذیر پرداخت شود، انگیزه‌ای برای صرفه‌جویی نخواهد بود و قیمت کنونی آب در کشور باعث مصرف‌گرایی می‌شود پس قیمت آب می‌تواند اثرات مثبتی در این زمینه ایجاد کند». به عقیده چیت‌چیان، مصرف بهینه منابع آب با بخشنامه انجام‌شدنی نیست و با خواهش و تبلیغات هم نمی‌توان این مهم را انجام داد و تا زمانی که آب با قیمت واقعی به دست مشترکین نمی‌رسد این روند ادامه خواهد داشت.

در این رابطه، رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در ۴ مهرماه ۹۵ اظهار داشت: «در حال حاضر، قانون اجازه افزایش قیمت آب را به وزارت نیرو نداده، اما در برنامه ششم توسعه همچون برنامه هدفمندی، بندهایی دیده شده است». وی با اعلام اینکه این مساله هنوز تصویب و ابلاغ نشده، خواستار اتخاذ تدبیر در این حوزه شده است.

کارشناسان نیز عقیده دارند که تخصیص یارانه به حوزه آب باعث شده که مشترکین در رعایت الگوی مصرف آب دقت کافی را نداشته باشند. علاوه بر این، تخصیص یارانه بدین معنی است که هرچقدر میزان آب بیشتری مصرف شود، یارانه پنهان بیشتری به مشترکین پرمصرف پرداخت می‌شود که خلاف عدالت است.

حال باید پرسید که چرا با وجود تأکید کارشناسان و مسئولین وزارت نیرو برای اصلاح تعرفه آب، دولت از این اقدام ممانعت کرده است؟ دولت باید با در نظر گرفتن منافع ملی و خطر کمبود منابع آب تجدیدپذیر، به دور از ملاحظات سیاسی، اصلاح تعرفه‌گذاری صحیح آب در دستور کار قرار دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: