معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور:

۲۴ میلیارد دلار طرح نیمه تمام در بخش آب داریم

معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از وجود ۲۴ میلیارد دلار در بخش آب و آب و فاضلاب طرح نیمه تمام خبر داد و گفت: در مجموع فقط می توانیم یک میلیارد دلار تأمین کنیم در حالی که نیاز ما ۲۴ میلیارد دلار است.

به گزارش عیارآنلاین، علی‌ اصغر قانع در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و آب و فاضلاب کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با وجود شرایط نامناسب مالی صنعت آب و و آب و فاضلاب کشور، حضور شرکت‌های داخلی و خارجی در این دوره از نمایشگاه بسیار خوب بوده است.

وی افزود: با اینکه عمده شرکت‌های داخلی حاضر در نمایشگاه دارای مطالبات مالی از شرکت‌های آب و فاضلاب هستند، اما با این اوصاف حضور چشمگیری در نمایشگاه پیدا کرده‌اند.

معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه «حضور شرکت‌های خارجی برای ما بسیار حائز اهمیت است»، گفت: حضور چشمگیر شرکت های خارجی در این دوره نشان می‌دهد که آن‌ها به اهمیت بازار ایران در زمینه آب و فاضلاب پی برده‌اند و امید است با مذاکراتی که صورت می‌گیرد بتوانیم با رفع موانع نقل و انتقال مالی شاهد سرمایه‌گذاری‌های بیشتر آنان در کشور باشیم.

وی ادامه داد: در حال حضر حدود ۲۴ میلیارد دلار در بخش آب و آب و فاضلاب طرح نیمه تمام وجود دارد که سهم بخش آب و فاضلاب به تنهایی ۱۹ میلیارد دلار است.

قانع با بیان اینکه «در حال حاضر دولت کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار می‌تواند برای تکمیل این طرح‌ها کمک کند»، گفت: ما در نهایت شاید بتوانیم ۵۰۰ حدود میلیون دلار نیز از طریق شرکت‌های ذی‌ربط در این حوزه برای تکمیل این طرح‌ها کمک کنیم که در مجموع فقط یک میلیارد دلار می شود در حالی که نیاز ما ۲۴ میلیارد دلار است.

وی افزود: این شرایط نشان می دهد که صنعت آب و آبفا برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام نیازمند سرمایه گذاری خارجی است.

این مقام مسئول در خصوص اعتبارات در نظر گرفته شده برای پروژه‌های آب و آبفا اذعان داشت: در بخش‌های آبرسانی ۱۲۱ طرح تعریف شده که حدود ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن‌ها مصوب شده است؛ همچنین  بخش درآب و فاضلاب ۱۱۰۰ میلیارد تومان برای اجرای ۲۲۶ طرح فاضلاب مصوب شده که البته تاکنون رقمی بابت آن تخصیص نیافته است.

وی ادامه داد: همچنین تاکنون حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از طریق انتشار اسناد خزانه اسلامی برای تصفیه مطالبات پیمانکاران تأمین شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور تصریح کرد: در بخش روستایی نیز به‌دلیل آن که سال گذشته حدود ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای آبرسانی روستاها تخصیص یافت توانستیم عمده پروژه‌های بر زمین مانده را تکمیل کنیم.

وی ادامه داد: قرار است تا پایان سال حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از روستاییان کشور از آب سالم و پایدار برخوردار شوند که البته تا پایان شهریور حدود ۸۰۰ هزار نفر از این جمعیت روستایی از آب شرب سالم و پایدار برخوردار شده‌اند.

قانع از انتشار اوراق مشارکت برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام روستایی خبر داد و گفت: حدود ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام روستایی در حال آماده شده است که امیدواریم در روزهای آتی برای اجرا به بانک عامل معرفی شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه «در زمینه نمک زدایی از آب دریاهای عمان، خلیج فارس و خزر نیز طرح‌هایی تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری این دریاها مطالعه شده»، گفت: امیدواریم برای برنامه درازمدت ۱۴۲۰ حدود ۲ میلیارد مترمکعب از آب این دریاها برای مصرف شرب شیرین سازی شود.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۵۰ قرارداد خرید تضمینی آب شیرین در کشور داریم که حدود ۲۶۰ هزار مترمکعب در شبانه روز آب شیرین تولید می‌کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: