مدیر دفتر تالیف کتب درسی:

سیاست ما حمایت از بسته آموزشی است نه فقط کتاب درسی

امانی طهرانی مدیرکل دفتر تألیف کتب ابتدایی و متوسطه نظری: سیاست ما در سازمان پژوهش این است که از بسته آموزشی حمایت کنیم نه فقط کتاب درسی که دراین بسته ها تولیداتی برای دانش آموز، معلم و حتی خانواده ها وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، محمود امانی طهرانی صبح امروز ۱۰ مهرماه ۹۵ در همایش تجلیل از مولفان و پدیدآورندگان کتابهای درسی و رسانه ها و مواد آموزشی در سازمان پژوهش گفت: ما جدول دروس جدیدی را داریم که اسفندماه ۹۴ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید . در این جدول باید کتابهای مختلفی را تولید می کردیم در این مصوبه برای رشته های مختلف تحصیلی کتابهای پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تصویب شده است .

وی افزود: ما در ۴ رشته ریاضی فیزیک، علوم تجربی ، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی کتاب تولید کردیم. علاوه بر آن کتابهای بخش آموزشهای عمومی فنی و حرفه ای و کارو دانش را نیز تالیف کردیم که شامل ۲۵ عنوان کتاب درسی و ۲ کتاب راهنمای معلم بود.

مدیرکل دفتر تالیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری با اشاره به تفاوتهای امسال نسبت به سالهای گذشته گفت: امسال ما بیشتر در زمینه مهندسی تالیف کار کردیم و تالیف را از حالت ذوقی خارج کردیم و در چهارچوب مدون و مهندسی شده آوردیم. در همین زمینه فرمهای تالیف تهیه کردیم که در ویژه نامه معلم پایه دهم نمونه هایی از آن نیز آمده است. در این فرمها هر کتاب ساختاری دارد که روند نمای فعالیتهای ما شامل تهیه شناسنامه کتاب، تهیه عناوین یادگیری، تهیه ماکت یا قالب واحد و ارائه نقشه هر واحد آموزشی است. ما معمولا بعد از تایید وارد آموزش می شویم. امسال تالیف منظم و قاعده مندی داشتیم به همین دلیل توانستیم در زمانبندی خوب مدیریت کنیم و با اینکه در اسفندماه دستورات تصویب شد در شهریورماه همه کتابها برای چاپ رفت و هیچ کتابی باقی نماند .

وی ادامه داد: در سالهای گذشته هیچگاه این تعداد کتاب تالیفی نداشتیم. حداکثر کتابهای تالیفی ما ۲ پایه تحصیلی بود که پایه ابتدایی و پایه اول متوسطه بود که روی هم ۱۴ عنوان می شد اما امسال برای نخستین بار بود که فقط ۲۵ عنوان کتاب درسی دانش آموز و راهنمای معلم به همراه نرم افزار برفراز آسمان داشتیم.

امانی طهرانی در خصوص کتابهای مکمل آموزشی گفت: سیاست ما در سازمان این است که از بسته آموزشی حمایت می کنیم نه فقط کتاب درسی. در این بسته ها اجزایی برای دانش آموز، معلم و حتی خانواده وجود دارد.  ما در هر زمینه کم و بیش تولیداتی داریم. در کتابهای ابتدایی بسیاری از موضوعات درسی همراه فیلم است همچنین برای دروس فارسی، عربی، زبان انگلیسی و قرآن کتاب گویا داریم که متن صوتی کتاب درسی است. برای اینکه خوانش کتاب را به خوانش معیار نزدیک کند.

مدیرکل دفتر تالیف کتب درسی ابتدایی و متوسطه نظری درخصوص تدابیر سازمان برای آشنایی معلمان با کتابهای درسی گفت: از ۱۵ اسفندماه سایت اعتبارسنجی را راه اندازی کردیم که این سایت موجب اطلاع­رسانی عمومی ما به تمام کشور شد.در این زمینه فایل تمام کتابهای درسی جز به جز و فصل به فصل آماده شد و روی سایت قرار گرفت. این سیستم برای دریافت بازخورد و دریافت نظرسنجی معلمان بود. از سوی دیگر نتایجی چون اشاعه، ترویج و دسترسی برای ما حاصل شد.

امانی طهرانی درباره برخی دروس جدید و کتابهای آن گفت: در بعضی از رشته ها کتابهای جدیدی داریم که سابقه نداشتند مثلا در رشته علوم تجربی و ریاضی فیزیک امسال کتاب “آزمایشگاه” را داریم. قبلا در فیزیک و شیمی و زیست، آزمایشگاه را داشتیم اما امسال بخش ازمایشگاه را مجزا کردیم چون احساس کردیم باید به طور ویژه به آنها بپردازیم.

در مراسم یازدهمین همایش تجلیل از مولفین و پدیدآورندگان کتابهای درسی و مواد آموزشی با حضور وزیر آموزش و پرورش از تعدادی از مولفین برگزیده کتابهای درسی به نمایندگی از گروه های آموزشی تقدیر شد.

منبع: پانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: