یک مسئول سازمان غذا و دارو:

فعالان حوزه بازرگانی و تولید باید شناسنامه دار باشند

جنت، مدیر کل نظارت و ارزیابی سازمان غذا و دارو: فعالان حوزه بازرگانی و تولید، باید شناسنامه دار باشند. شناسنامه دار بودن فعالیت بازرگانان و تولید کنندگان باعث می شود که هر محصول تولیدی که عرضه می شود یک پاسخگو دارد که مسئولیت کار را پذیرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، احمد جنت چهارشنبه شب در آئین افتتاح نخستین نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی ، آشامیدنی و وابسته کیش با بیان اینکه یک انسان ۷۰ تا ۷۵ کیلویی در طول عمر خود حدود ۳۰ تا ۷۰ تن مواد غذایی مصرف می کند، افزود : مواد غذایی مصرفی اهمیت زیادی در سلامت افراد دارد.
وی افزود : در قسمت نظارت، شناسنامه دار بودن فعالیت بازرگانان و تولید کنندگان برای ما اهمیت زیادی دارد جنت با تاکید بر اینکه در بسیاری از کشورها دولت پاسخگوی اول نیست بلکه ناظر و مدعی العموم برای جامعه است افزود: پاسخگو کسی است که پشت سر محصول قرار می گیرد.
مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: گاه جمع آوری محصولات به عنوان بازفراخوان را در جامعه شاهدیم ، برخی این اقدام را بد می دانند در صورتی که در سایر نقاط دنیا یکی از وظایف تعریف شده مسئول یک کالاست ، بد نیست یک تولید کننده یا مصرف کننده کالایی را فراخوان کند ،این اقدام احترام به مصرف کننده است .
جنت تصریح کرد : فعالان حوزه بازرگانی و تولید باید پاسخگو باشند ، وظیفه مسئول دولتی این است که خود را تا حد ممکن از فرایند اقتصادی کنار کشیده و و دخالت مستقیم و مستمر خود را کم و نظارت خود را انجام دهد.
جنت با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو ناظر بر تولید و واردات و عرضه محصولات خوردنی ، آشامیدنی ، بهداشتی و دارو و تجهیزات پزشکی است افزود : در هیچ جای قانون تکلیف نشده که این ماده غذایی تولیدی یا وارداتی است ،وظیفه ما نظارت بر سلامت محصولات و اجناسی است که به دست مردم می رسد .

*اقتصاد مقاومتی به این معنا نیست که تولید یا واردات نداشته باشیم
وی در ادامه گفت : اقتصاد مقاومتی به این معنا نیست که همه چیز را خود تولید کنیم بلکه به این معناست چیزهای که برای یک کشور ضرورت دارد را خود تولید کنیم و اگر تولید کالایی به لحاظ اقتصادی به صرفه نبود را از مسیر تجارت تامین کنیم .
بنا بر این گزارش، جنت به برخی سیاست های غلط اعمال شده در این راستا اشاره کرد و افزود : یکشبه قانونی تصویب می شود تا کالایی صادر نشود اما به این موضوع توجه نمی کنیم که یک تاجر یا بازرگان برای پیدا کردن بازار هدف چه زحماتی کشیده است ، زمانی که این بازار از دست برود رقبا جای ما را خواهند گرفت.
وی با بیان اینکه بازرگانی و تولید در تعادل و توازن ظریفی قرار دارند افزود : باید دقت کنیم تا این تعادل با سیاست ها و تصمیم گیری های لحظه ای بر هم نریزد .
مدیر کل نظارت و ارزیابی فرآورده های خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو تصریح کرد : باید تلاش کنیم تا اقتصاد وابسته ای نداشته باشیم ، واردات و صادرات و تولید باید به سمتی پیش رود که وابستگی ایجاد نکند، اقتصاد مقاومتی به این معنا نیست که تولید یا واردات نداشته باشیم .

*جنس قاچاق آتش به بیت المال است
وی تاکید کرد :سازمان غذا و دارو تلاش کرده تا به اقتصاد قانونی کمک کند ،کمک به همکاران بخش بازرگانی و تولید و صنایع ، این دو از هم جدا نیستند و تقابل این دوگروه به نفع کشور نخواهد بود.
جنت با بیان اینکه با سیاست های غذا و دارو به صورت سلیقه ای برخورد نکنیم افزود : این سیاست یک بسته است و بسیاری شاهد درستی آن هستند ، اگر بخشی به نفع است از آن طرفداری نکنیم و با بخش دیگری که به نفع نیست مقابله نکنیم.
وی اضافه کرد : ما در سازمان غذا و دارو جنس قاچاق را جنسی تقلبی می دانیم ،جنس قاچاق بیت المال نیست بلکه آتش به بیت المال است که امیدواریم با همکاری یکدیگر با بازرگانی سیاه و پنهان مقابله کنیم .
این مسئول در سازمان غذا و دارو گفت : اگر کسی تولید تقلبی و زیر زمینی انجام می دهد به تولید کننده و مصرف کننده و جامعه ضرر می رساند ، اگر خود را بازرگان و تولید کننده قانونی می دانیم به سازمان های نظارتی و قانونی برای نظارت درست کمک کنیم.
نخستین نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی، آشامیدنی و صنایع وابسته کیش که چهارشنبه شب با حضورمسئولان و ۱۱۰ شرکت داخلی و نمایندگان کشورهای خارجی در مرکز نمایشگاه های بین المللی کیش افتتاح شد تا ۱۰ مهرماه میزبان بازدیدکنندگان است .
این نمایشگاه امروز با برگزاری نشست ها و کارگاه های تخصصی در مرکز همایش های بین المللی به کار خود ادامه می دهد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: