غفلت از حوزه دارو در طرح تحول سلامت

پیرویان، معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو: در طرح تحول نظام سلامت،حوزه دارویی تا حدودی مغفول مانده است، درحالیکه از هفت محور این طرح، چهار بخش مستقیما به نوعی در حوزه دارو تعریف می شود.

به گزارش عیارآنلاین، فرزاد پیرویان در نشست تخصصی بررسی چالش های حوزه دارویی، تصریح کرد: در حال حاضر متولی حوزه دارویی کشور سازمان غذا و دارو است اما استقلال این سازمان از سیاستگذاری های دولتی، تنها روی کاغذ معنا دارد.

وی با تاکید بر بر تقویت نقش داروساز در سیاست گذاری های دارویی، خاطرنشان کرد: وظیفه سازمان غذا و دارو ایجاد زیرساخت های لازم برای دسترسی مردم به داروی ایمن، کارا و با قیمت مناسب است و تنظیم واردات و تولید دارو به هیچ وجه وظیفه این سازمان نیست.

معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو یادآور شد: قانون مقررات امور پزشکی، دارویی، آشامیدنی و خوراکی در سال ۱۳۳۴ در چهارچوب قانونی به خوبی تعریف شده بود اما در حال حاضر مدت هاست که تاریخ مصرف آن به پایان رسیده است.

پیرویان، جایگاه خوب داروسازان در کشورهای توسعه یافته با توجه به جمعیت بالایی که دارند را نتیجه ی فعالیت های انجمن داروسازان آن ها دانست و گفت: در ایران از پتانسیل بخش خصوصی به درستی استفاده نمی شود.

وی ادامه داد: جامعه شناخت کاملی از داروساز ندارد و سیستم هم اقدام موثری در این زمینه نداشته است.

وی گفت: صنف داروسازان از عوامل ایجاد حساسیت در حوزه دارویی به شمار می رود و سازمان غذا و دارو آماده همکاری کامل با دفتر مطالعات راهبردی دارویی و ارائه اطلاعات مورد نیاز در حوزه دارویی کشور است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: