پرداخت از جیب مردم در بخش دولتی حدود ۱۰ درصد

کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران: هدف طرح تحول سلامت این بوده که پرداخت از جیب مردم را کم کنیم و در حال حاضر هزینه های کلی پرداخت از جیب مردم حدود ۱۰ درصد در بخش دولتی است که باید فکری برای آن شود.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمدجواد کبیر صبح امروز هفتم مهرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه در کرمان اظهار کرد: اصحارب رسانه خیلی می توانند به نظام اجرایی کشور کمک کنند و به نوعی دیده بان‌های بسیار خوبی هستند که در ارزیابی پیامدها و کارکردهای حوزه‌های اجرایی ایفای نقش می کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین مولفه‌های کارآمدی نظام سلامت در تمام دنیا وجود یک بیمه قابل قبول و کارآمد است که بتواند نقش موثری ایفا کند، تصریح کرد: بیمه ها با هدف حفاظت مالی از مردم در برابر هزینه های سلامت، ایجاد یک حفاظت از مردم در ذیل چتر بیمه، دسترسی یکسان و برخورداری براساس نیاز برای مردم، تضمین کیفیت و کمیت خدمات از طریق خرید راهبردی به وجود آمده‌اند.

کبیر بیان کرد: در نظام بیمه‌ای هر چه انباشت منابع را بالا ببریم، قدرت ما بیشتر خواهد شد و از سوی دیگر هر چه شیوع بیماری ها را زیاد کنیم، باید هزینه ها را سریع‌تر پردا خت کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار کرد: یکی از مهم ترین کارکردهای بیمه کارآمد، انباشت منابع است و باید به خدماتی بپردازد که میزان بروز و شیوع بیماری ها را کم کند و در این صورت بار مراجعه افراد به مراکز ارائه خدمت را کم می کنیم و می توانیم مشکلات پرهزینه تر و با بار کمتر را تحت پوشش قرار دهیم.

وی افزود: امروز نحوه و چهارچوب عملیاتی فرمایشات مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی برای ما مهم است و مهمترین و اساسی‌ترین مولفه‌ای که بتواند اقتصاد مقاومتی را در حوزه سلامت عملیاتی کند، کنترل تقاضا است و باید در این راستا خدمات ساده تر با هزینه کمتر و دسترسی معقول تر را گسترش دهیم.

کبیر گفت: در سیاست های مقام معظم رهبری اولویت پیشگیری بر درمان و اولویت درمان سرپایی به بستری اعلام شده و اینها جزو رویکردهای ارزشی ماست که باید به آن پایبند باشیم.

وی با بیان اینکه باید برای کنترل تقاضا، توسعه مراقبت های اولیه سلامت در تمامی شهرهای کشور صورت بگیرد، تصریح کرد: ۷۰ درصد جامعه شهری را داریم که نمی توانیم با بار بیماری بالا این جمعیت قابل توجه را نادیده بگیریم و برای پیاده سازی کنترل تقاضا می توانیم توسعه مراقبت های اولیه سلامت را با برنامه پزشکی خانواده دنبال کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه نظام ارجاع برای رسیدن به این هدف اهمیت بسیاری دارد، بیان کرد: با نظام ارجاع جایگاه و نقش طب عمومی را در جامعه زنده می کنیم، در حالی که متاسفانه خدمات تخصصی را به نوعی به مردم القاء کرده ایم و جنس خدمت دهی متخصص گران است.

وی افزود: GDP کشور ما حدود ۱۹۰۰ دلار است و با این وضعیت باید به سمت التزام عملی سیاست های مقام معظم رهبری حرکت کنیم اما در شرایط کنونی نمی توانیم با این GDP حرکتی کنیم که برای ما چالش اقتصادی داشته باشد.

کبیر اظهار کرد: هدف طرح تحول سلامت این بوده که پرداخت از جیب مردم را کم کنیم و در حال حاضر هزینه های کلی پرداخت از جیب مردم حدود ۱۰ درصد در بخش دولتی است که باید فکری برای آن شود.

وی تصریح کرد: طرح سلامت گام های بزرگی برداشته و برگ زرینی در کارنامه دولت یازدهم است البته قطعا ایراداتی دارد، اما نظام ارائه خدمتی که به واسطه این طرح حرکت کرده، قابل توقف کردن نیست و باید این قطار را در مسیر حرکت تعمیر کرد، زیرا نمی توانیم نظام ارائه خدمت را برای مردم متوقف کنیم.

کبیر با تاکید بر اینکه مجاز نیستیم هزینه تراشی های گزاف برای دولت کنیم، گفت: امروز حمایت رییس جمهور از طرح تحول سلامت و حمایت رهبر انقلاب و مجلس، این فرصت طلایی را نصیب حوزه اجرایی کرده و ما مجاز به فرصت سوزی نیستیم و باید استفاده بهینه را داشته باشیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار کرد: در پایان سال گذشته قریب به ۶ هزار میلیارد تومان بدهی به موسسات درمانی را داشتیم و رییس جمهور امسال دستور دادند که تخصیص‌های پیش بینی شده را به موقع دریافت کنیم و طرح اصلاح بودجه برای پرداختن برخی مطالبات با انتشار اوراق قرضه و خزانه‌ای صورت می گیرد که به نظر من گام اساسی در التزام و پایبندی دولت به مبانی طرح تحول سلامت است.

وی در ادامه افزود: در کشور حدود ۱۸ صندوق بیمه‌ای داریم که مهمترین صندوق‌هایی که بیش از ۹۵ درصد از جمعیت را پوشش می دهند بیمه سلامت با ۵۰ درصد جمعیت، تامین اجتماعی ۴۰ درصد، کمیته امداد و نیروهای مسلح و سایر صندوق‌ها ۱۰ درصد هستند.

کبیر تصریح کرد: مسئله‌ای که در بیمه‌های پایه باید به آن توجه کنیم این است که باید صندوق بیمه پایه یا بسته خدمت بیمه پایه را تقویت کنیم و دربرگیرنده خیلی از خدمات شود.

وی بیان کرد: با مصوبه مجلس در سال ۹۲ توانستیم بسته خدمات روستائیان را به شکل قابل توجهی گسترش بدهیم و اقلام دارویی از بیش از ۲۰۰ مورد به بیش از ۴۰۰ مورد افزایش یافت و در سال ۹۳ حدود سه درصد، سال گذشته حدود ۵ درصد و امسال نزدیک به هفت درصد سهمی برای مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر برای خدمات دندانپزشکی افزایش دادیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت حدود ۳۰۰ خدمت جدید در بسته خدمات پایه افزایش پیدا کرد که گام موثری در کاهش نیاز مردم به بیمه های مکمل بود، افزود: وجود بیمه های مکمل نشان می دهد هنوز نظام بیمه ای ما کارآمدی لازم را پیدا نکرده و باید آنقدر تقویت شود که عمده خدمات در بسته خدمات پایه بیمه لحاظ شود و بیمه های تکمیلی باید به سمتی بروند که سیاست های آنها از بیمه پایه باشد و خدماتی که در بیمه پایه نباشد، در بسته بیمه تکمیلی قرار بگیرد.

کبیر در ادامه با اشاره به طرح غربالگری بیماری های غیرواگیر تصریح کرد: در حال حاضر سالانه بین ۶۵ تا ۸۵ هزار مورد جدید سرطان در کشور داریم، هر سال نزدیک به  ۸۰ تا ۹۰ هزار نفر جمعیت به علت سکته مغزی و قلبی از دنیا می روند و سالانه ۱۸ هزار نفر در تصادفات از بین می روند.

وی ادامه داد: سیمای مرگ کشور نشان می دهد اگر سن امید به زندگی ۷۲ سال برای مردان و ۷۴ تا ۷۵ سال برای خانم ها باشد، این حوادث نشان می دهد نزدیک به ۲۳۰ هزار نفر را در یک سال از دست می دهیم.

کبیر تصریح کرد: باید به بیماری های غیرواگیر، قلبی، عروقی، مغزی و روانی توجه کنیم و اگر می خواهیم امید به زندگی را بهبود ببخشیم، اینها می تواند در این قضیه کمک کند و مداخلات در بیمارهای غیرواگیر در استراتژی اصلی نظام سلامت مورد توجه قرار بگیرد زیرا تجربه کشورهای توسعه یافته نشان داده این استراتژی ها توانسته هزینه های سرسام آور نظام سلامت را کاهش دهد.

وی بیان کرد: طرح مراقبت های اولیه سلامت به عنوان خدمات پیشگیری که در کرمان در اولویت قرار گرفته، چاقی، سیگار، کنترل چربی خون، قند و فشار خون را مورد توجه قرار داده که با این کنترل ها می توانیم پیش هشدار را برای گروه های مختلف که علائم را دارند، فعال کنیم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار کرد: وقتی بتوانیم با استفاده از این برآورد ریسک، مداخلاتی بکنیم که هزینه های بیمه را به حداقل برسانیم و در سازمان بیمه سلامت نگاه ما این است که بتوانیم نگاه پیشگیری و مراقبت ها را در اولویت قرار دهیم.

وی افزود: بیمه سلامت نزدیک به ۴۰ میلیون نفر بیمه شده دارد که ۱۱ میلیون نفر بیمه شده جدید در طرح بیمه همگانی هستند و بار مالی این افراد جدید سالانه قریب به ۴ هزار میلیارد تومان است و اگر بتوانیم با تعهداتی که سپردیم، این بیمه شده ها صرفا در مراکز دولتی خدمات سرپایی و بستری با استفاده از سیستم ارجاع دریافت کننده خدمات باشند، می توانیم ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه ها را کاهش بدهیم.

کبیر تصریح کرد: نظام ارجاع می تواند کمک کند افرادی که واقعا محتاج دریافت خدمت تخصصی و فوق تخصصی هستند، بروند و کسانی که نیاز ندارند، بیخود به سمت تقاضای القایی نروند.

وی درباره پوشش بیمه‌ای برای همه مردم در کشور بیان کرد: ۷۵ درصد بیمه شده‌های جدید طرح بیمه همگانی خانوارهایی هستند که درآمد ماهانه زیر یک میلیون تومان دارند و ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر آنها حاشیه نشین هستند که نشان می دهد هدفگذاری در تحت پوشش قرار دادن این جمعیت درست بوده است.

کبیر اظهار کرد: ما ادعا داریم افراد مستمند و محروم ۱۰۰ درصد بیمه شده اند و اگر افرادی هستند که بیمه نشده‌اند یا متمول هستند که نخواستند تحت پوشش باشند و یا یک دهم از افرادی هستند که سطح آگاهیشان پایین است که نیامده اند از بیمه استفاده کنند، سازمان تلاش می کند افراد محتاج را تحت پوشش قرار بدهد.

وی درباره بیمه معتادان تصریح کرد: دولت در ستاد مبارزه با مواد مخدر منابعی را پیش بینی کرده که در مراکز دولتی بحث سم زدایی را برای معتادان داشته باشد تا سوبسید و این منابع، نظام ارائه خدمت را به معتادان تضمین کند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: