اجرای برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی

لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت: حدود یک سال از ابلاغ برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی می گذرد و این برنامه ها که با هدف اعتلای نظام آموزش عالی سلامت تدوین شده، با همت دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی در سراسر کشور در دست اجرا است.

به گزارش عیارآنلاین، محمد باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن تبریک سال جدید به مسئولین و دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور گفت: حدود یک سال از ابلاغ برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی می گذرد و این برنامه ها که با هدف اعتلای نظام آموزش عالی سلامت تدوین شده، با همت دست اندرکاران آموزش علوم پزشکی در سراسر کشور در دست اجرا است.

لاریجانی اظهار کرد: تلاش های همکاران محترم تمامی سطوح طی این مدت که از ابلاغ برنامه ها می گذرد دستاوردهای ارزشمندی را به همراه داشته که مهمترین آن نهادینه کردن گفتمان تحول در آموزش علوم پزشکی در بین دست اندرکاران این حوزه می باشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به برخی از برنامه های ملی که در راستای تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی طی یک سال گذشته اجرا و پیگیری شده اشاره کرد و گفت: بی شک علاوه بر این، اقدامات متعدد دیگری در سطح وزارت بهداشت، مناطق آمایشی و دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور انجام شده و دستاوردهای آن نیز در همین مدت کوتاه مشهود است.

وی تشکیل مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی را از اقدامات صورت گرفته در راستای حرکت به سمت مرجعیت علمی برشمرد و اضافه کرد: دوره تخصص پزشک خانواده در ۸ دانشگاه علوم پزشکی کشور راه اندازی شده و آئین نامه توسعه همکاری بیمارستانها و مراکز بهداشتی درمانی آموزش دانشجویان پرستاری نیز به دانشگاه ها ابلاغ شده که این اقدامات گامی در راستای ارتقای پاسخگویی آموزش علوم پزشکی است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به پیگیری ماموریت های واسپاری شده به مناطق آمایشی کشور اشاره کرد و توسعه مشارکت با بخش خصوصی، استفاده از ظرفیت های انجمن های علمی و قطب های علمی علوم پزشکی و تربیت نیروی انسانی متناسب با نیازهای بومی مناطق آمایشی را از دیگر برنامه های وزارت بهداشت در راستای بسته آمایش سرزمینی، ماموریت گرایی، ‌تمرکززدایی و ارتقای توانمندی دانشگاهها برشمرد.

لاریجانی اقدامات انجام شده در زمینه توسعه بین المللی آموزشی علوم پزشکی را ذکر کرد و گفت: در زمینه توسعه آموزش مجازی در حوزه علوم پزشکی دوره مجازی کارشناسی ارشد آموزش پزشکی برای اعضای هیات علمی دانشگاهها راه اندازی شده و از ابتدای سال تحصیلی جاری بیش از ۹۰۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در این دوره ها مشغول به تحصیل شده اند.

وی تصریح کرد: اکنون که موضوع تحول و نوآوری به گفتمان غالب حوزه آموزش علوم پزشکی کشور تبدیل شده و این نهال نوپا در حال شکل گیری است، سال تحصیلی جدید می تواند با همت تمامی عزیزان در حوزه آموزش دانشگاه های علوم پزشکی، نقطه عطفی در تاریخ آموزش علوم پزشکی کشور باشد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن تبریک سال تحصیلی جدید، ابراز امیدواری کرد برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی با همت مدیران و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و سایر دست اندرکاران حوزه آموزش علوم پزشکی کشور اجرا و زمینه های ارتقای نظام سلامت کشور را بیش از پیش فراهم کند.

منبع: میزان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: