معاون وزیر بهداشت:

رسیدن به برنامه ۹۰-۹۰-۹۰ در طرح تحول نظام سلامت

علی اکبر سیاری گفت: قرار است ۹۰ درصد مردم در یک بازه زمانی معین به خدمات نوین سلامت دسترسی پیدا کنند، برای۹۰ درصد این جمعیت ارزیابی خطر انجام شود و ۹۰ درصد جمعیتی که ارزیابی خطر شده اند تحت مراقبت قرار گیرند.

به گزارش عیارآنلاین، معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز در همایش معاونان بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: ۸۰ درصد جمعیت کشور تحت پوشش همگانی سلامت قرار گرفته اند که رساندن این رقم به ۹۰ درصد از جمله اهداف طرح تحول است.

وی بیماری های مزمن و غیر واگیر را از جمله چالشهای مهم نظام سلامت کشور عنوان کرد و گفت: سالانه ۳۸ میلیون نفر در دنیا بعلت بیماریهای مزمن جان خود را از دست می دهند در ایران نیز ۷۶ درصد موارد مرگ و میر به علت ابتلا به بیماریهای غیر واگیر است.
سیاری افزود: ما با دو استراتژی، همکاری بین بخشی و توانمندسازی مردم در حفاظت از سلامت در صدد هستیم که به مسئله بیماریهای مزمن و عوامل خطر بپردازیم.
وی به اجرایی شدن برنامه بسیج ملی خطرسنجی سکته قلبی، مغزی و سرطان در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: در تمام مدتی که نظام شبکه بهداشتی و درمانی در کشور ایجاد شده است هیچ وقت تا این اندازه روی آن سرمایه گذاری نشده بود.
معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر گفت: این سند پارسال در شورای عالی غذا نیز تصویب شد و رئیس جمهور آنرا به دستگاه های مربوط ابلاغ کرد.
سیاری افزود: تشکیل ستاد اجرایی در سطح ملی، استانی و شهرستانی به همراه تدوین برنامه عملیاتی در سطح ملی، استانی و شهرستانی و همچنین تدوین بسته خدمتی و آموزشی و فراهم کردن تدارکات لازم به همراه تدوین ضوابط و استانداردها از جمله پیش نیازهای موفقیت در اجرای سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر در کشور است.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: