ایران و استرالیا برای ضمانت صادرات، یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گفت: بازار بزرگ استرالیا با واردات ۲۰۰ میلیارد دلاری به ویژه در بخش های محصولات نفتی و پتروشیمی برای ایران اهمیت زیادی دارد و نباید از آن غافل شد.

به گزارش عیارآنلاین، «غلامحسین شافعی» امروز(چهارشنبه) در همایش تجاری ایران و استرالیا در محل اتاق ایران افزود: ایران سطح روابط تجاری خود با استرالیا را در سطح ۱۰ میلیارد دلار هدفگذاری کرده است.
وی ادامه داد: اگر در دهه گذشته تحریم ها به روابط تجاری دو کشور آسیب وارد نمی کرد، روابط تجاری یک میلیارد دلاری آن زمان امروز به ۱۰ میلیارد دلار رسیده بود.
وی افزود: برگزاری این همایش و فراهم کردن مذاکرات رو در روی فعالان اقتصادی دو کشور، نقطه آغاز روابط دو کشور و نشان دهنده اشتیاق واقعی بازرگانان و صاحبان صنایع ۲ کشور برای جبران گذشته است.
شافعی تاکید کرد: علاوه بر بخش های نفت و گاز، ایران در بخش معدن نیز از پتانسیل خوبی برخوردار است و با داشتن یک درصد جمعیت جهان، هفت درصد منابع معدنی دنیا را در اختیار دارد.
وی اضافه کرد: ایران مایل است از دانش و فناوری استرالیا برای توسعه بخش معدن و زنجیره های آن استفاده کند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: ترکیب پتانسیل های ۲ کشور می تواند محرک اصلی توسعه مناسبات میان دو طرف باشد.
شافعی گفت: اکنون بیش از ۱۵ هزار پتانسیل منابع معدنی به ارزش ۷۷۰ میلیارد دلار در ایران وجود دارد که استرالیا می تواند در آن ورود کند.
وی افزود: در فضای پساتحریم شرایط برای سرمایه گذاری در ایران هموار است و بخش های مختلف اقتصادی آماده پذیرش سرمایه گذاری مستقیم یا مشترک هستند که از این میان می توان به صنعت نفت با ۲۰۰ میلیارد دلار پروژه آماده سرمایه گذاری اشاره کرد.
شافعی همچنین با توجه به دانش بالا و تجربه موفق استرالیا در مدیریت منابع آب، همکاری این کشور با ایران در این زمینه را خواستار شد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد: ایران به خوبی می تواند به عنوان یک قطب منطقه ای ایفای نقش کند. ایران نه فقط با ۸۰ میلیون جمعیت خود بازار بزرگی است، بلکه به دلیل موقعیت جغرافیایی ممتاز، دروازه ورود به بازار کشورهای مشترک المنافع (CIS) و کشورهای افغانستان، ترکیه و عراق است.
وی اضافه کرد: ایران و استرالیا اقتصادهای هجدهم و نوزدهم جهان با برخورداری از ظرفیت های فراوان منابع طبیعی و انسانی می توانند شرکای تجاری مطمئن و خوبی برای یکدیگر باشند.
به گزارش ایرنا، با توجه به سفر هیات تجاری و اقتصادی استرالیا در کشورمان، صندوق ضمانت صادرات ایران و شرکت ضمانت صادرات استرالیا نیز امروز برای تسهیل و توسعه روابط تجاری یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.
این یاداشت تفاهم را «سیدکمال سیدعلی» مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران (EGFI) و «اندرو هانتر» مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات استرالیا (EFIC ) امضا کردند.
در این یادداشت تفاهم همکاری، دو طرف در زمینه پوشش بیمه ای مشترک در کشور ثالث، همکاری اتکایی، تبادل اطلاعات اعتباری تجار دو کشور و سایر بخش های تسهیل کننده تجارت به توافق رسیدند.
استرالیا که در گذشته با تحریم های غرب علیه ایران همراه شده بود، اکنون در دوران پسابرجام تلاش دارد حضور پررنگتری در ایران به عنوان یکی از بازارهای بزرگ خاورمیانه داشته باشد.
تجار استرالیایی که در سال های اعمال تحریم های ظالمانه علیه ایران از سوی کشورهای غربی رقم بسیار پایین ۳۵۰ میلیون دلاری را در تجارت با کشورمان تجربه کرده اند، اکنون پس از لغو تحریم ها مصمم هستند با استفاده از ظرفیت های بازار ایران با جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفر، ارزش تجارت خود را افزایش دهند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: