۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۴

رییس هیات عامل ایمیدرو: تولید ۵۵میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ عملی و قطعی است

دومین کنفرانس بین‌المللی آهن و فولاد ایران با حضور رییس هیات عامل ایمیدرو و بیش از ۱۰۰ نفر از شرکت‌های داخلی و خارجی روز سه‌شنبه در اصفهان آغاز به کار کرد.

به گزارش عیارآنلاین، در این کنفرانس که به مدت سه روز در هتل عباسی اصفهان برگزار می‌شود، مدیران شرکت‌های داخلی و خارجی فعال در حوزه سنگ‌آهن و فولاد به سخنرانی خواهند پرداخت. دکتر مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو در روز نخست این کنفرانس در سخنانی ضمن قدردانی از متال بولتن برای برگزاری این کنفرانس در اصفهان گفت: صادرات فولاد ایران در سال گذشته با زدن رکورد به میزان ۴. ۱میلیون تن رسید. وی افزود: امسال هم روند صادرات فولاد ادامه می‌یابد و پیش‌بینی امسال ما تولید ۱۷میلیون تن فولاد در کشور است. کرباسیان با بیان اینکه افت جدی بازار فولاد و دامپینگ‌های انجام شده در آن تا حدودی با تصمیمات خوب گرفته شده در چین برطرف شده است، ادامه داد: افزایش رشد اقتصادی چین روی بازار مواد معدنی هم تاثیر مثبت گذاشته است و در حال حاظر نگرانی‌های ما تا حدودی برطرف شده است؛ البته مشکلات کامل حل نشده اما امیدوارتر از گذشته هستیم. رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بزرگترین مشکل صنایع ایران را کمبود نقدینگی دانست و اظهار کرد: به همین منظور دولت تصمیم گرفت ۱۶هزار میلیارد تومان وام به ۷۵۰۰ واحد کوچک و متوسط پرداخت شود. البته واحدهای بزرگ نیازمند تصمیمات بزرگتری هستند. کرباسیان هدف تولید ۵۵میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ را عملی و قطعی دانست و افزود: این هدف جزو سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است و رسیدن کشور به این هدف با داشتن ذخایر عظیم سنگ‌آهن و گاز کاملا قابل دستیابی است. وی با بیان اینکه در یکی دو سال آینده ذخایر جدید سنگ‌آهن در ایران خواهیم داشت، تصریح کرد: هم‌اکنون ۳میلیارد تومان ذخایر قطعی سنگ‌آهن در ایران داریم به گونه‌ای که فقط در سنگان بیش از ۲۵۰میلیون تن اضافه ذخایر به‌دست آورده‌ایم. کرباسیان گفت: ایمیدرو به زودی با همکاری اوکراینی‌ها یک کارخانه کنسانتره‌سازی ۳۰۰هزار تنی که از سنگ‌آهن‌های کم‌عیار استفاده می‌کند را احداث خواهد کرد که اگر این پروژه موفق شود در سایر نقاط کشور نیز اجرا خواهد شد.
رییس هیات عامل ایمیدرو برگزاری کنفرانس آهن و فولاد متال بولتن در ایران را از نتایج برجام دانست و اظهار کرد: این در حالی است که قبلا باید در دبی درباره صنعت فولاد ایران صحبت می‌کردیم.
وی ادامه داد: برخی می‌گویند برجام چه فایده‌ای برای کشور داشته است. باید بگویم این افراد چشمان خود را به روی حقایق بسته‌اند. کرباسیان با بیان اینکه کارخانه‌های در دست احداث به‌تدریج در حال بهره‌برداری هستند، افزود: سال آینده به ظرفیت تولید حدود ۴۸میلیون تن کنسانتره و همین حدود گندله خواهیم رسید. رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور با تاکید بر اینکه جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه معدن و صنایع معدنی در اولویت قرار دارد، افزود: چین به‌تازگی اعلام آمادگی کرده تا ۴۰میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری کند. کرباسیان ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم بعد از سفر آقای روحانی به نیویورک اروپایی‌ها نیز به سرعت وارد حوزه معدن و صنایع معدنی ایران شوند. وی با بیان اینکه سرانه فعلی مصرف فولاد در ایران در شأن کشور نیست و باید به ۳۵۰ کیلوگرم به بالا برسد، تصریح کرد: افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت تمام‌شده باید دو اولویت اساسی صنعت فولاد کشور باشد. بازار فولاد بازار خشنی است و باید با افزایش بهره‌وری و کاهش قیمت تمام شده در آن قوی عمل کنیم.

مدیرعامل فولاد مبارکه: در حال حاضر ۲۸میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در کشور وجود دارد
مدیرعامل شرکت فولادمبارکه اصفهان نیز در این کنفرانس در سخنانی با بیان اینکه در حال حاضر، ۲۸میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در کشور وجود دارد، تاکید کرد: همین امروز اگر طرح‌های در دست اجرای فولاد راه‌اندازی شوند ظرفیت تولید فولاد کشور به راحتی به بالای ۵۰میلیون تن می‌رسد. بنابراین رسیدن به تولید ۵۵میلیون تن فولاد خیلی کار سختی نخواهد بود. دکتر بهرام سبحانی ادامه داد: امسال تراز تجارت فولاد ایران به‌طور قطع مثبت خواهد شد و ایران صادرکننده خالص فولاد خواهد شد. سبحانی با تاکید بر اینکه تا ۱۴۰۴ باید ۳۵میلیون تن مصرف فولاد داشته باشیم، تصریح کرد: جمعیت ایران تا آن زمان ۱۰۰میلیون نفر خواهد بود و سرانه مصرف فولاد کشور هم به ۳۵۰کیلوگرم و صادرات فولاد به ۲۰میلیون تن خواهد رسید. وی بازار خاورمیانه را جزو بازارهای بزرگ واردات فولاد دانست و افزود: این موضوع توسعه صنعت فولاد را در ایران توجیه می‌کند. عیار سنگ‌آهن در معادن ایران در دنیا کم‌نظیر است و حتی در باطله‌های معدنی ایران بین ۲۳ تا ۲۷درصد آهن وجود دارد. مدیرعامل شرکت فولادمبارکه تاکید کرد: برای تولید ۵۵میلیون تن فولاد باید بالای ۸۰میلیون تن کنسانتره داشته باشیم.

معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان: افتتاح پروژه تولید ریل ذوب‌آهن در ماه جاری
معاون فروش و بازاریابی ذوب‌آهن اصفهان نیز در ادامه این کنفرانس در سخنانی خبر از افتتاح رسمی پروژه تولید ریل ذوب‌آهن در ماه جاری داد. احسان دشتیانه با اشاره به سهم ۱۹درصدی ذوب‌آهن اصفهان از بازار فولاد کشور گفت: ظرفیت تولید فعلی ذوب‌آهن اصفهان هم‌اکنون ۳. ۶میلیون تن است و این شرکت یکی از تولیدکنندگان بزرگ محصولات طویل در منطقه است. وی تاکید کرد: ادغام فولادسازان، فعال شدن تشکل‌های فولادی، ارتقای کیفیت محصولات تولیدی، تمرکز بیشتر بر تحقیق و توسعه و بهبود بازاریابی ازجمله برنامه‌هایی هستند که در صنعت فولاد به آنها نیاز داریم.
معاون فروش و بازاریابی فولاد خوزستان: صادرات ۱. ۰۸۷میلیون تنی فولاد خوزستان در ۸ ماهه ۲۰۱۶ معاون فروش و بازاریابی شرکت فولاد خوزستان که یکی دیگر از سخنرانان این کنفرانس بود در سخنانی گفت: در ۸ ماهه نخست امسال میلادی صادرات فولاد خوزستان ۱. ۰۸۷میلیون تن بوده که از کل صادرات سال قبل این شرکت بیشتر بوده است. بهمن تجلی‌زاده با بیان اینکه ظرفیت فعلی تولید فولاد خوزستان ۳. ۷میلیون تن است و این شرکت سهم ۲۵درصدی از ظرفیت تولید فولاد ایران را هدف‌گذاری کرده است، ادامه داد: این ظرفیت تا سال ۲۰۱۸میلادی به ۵ میلیون تن و در ۲۰۲۰ به ۸. ۸میلیون تن و در ۲۰۲۵ به ۱۳. ۶میلیون تن خواهد رسید. وی تاکید کرد: افزایش ظرفیت تولید فولاد خوزستان در قالب اجرای سه طرح توسعه زیرسقف، فولاد شادگان و فولاد خرمشهر دنبال می‌شود.

منبع: صمت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: