افزایش ۴ درصدی بار مراجعه با شروع طرح تحول

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت: ۴ درصد بار مراجعات به بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت افزایش یافت

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی؛ سخنگوی وزارت بهداشت، از افزایش ۴ درصدی بار مراجعات به بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت خبر داد.
خبرگزاری‌ها گزارش دادند که وی در نشست خبری خود افزود: «از ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ و در یکی – دو ماه اجرای طرح تحول نظام سلامت، افزایش مراجعات تا حدود هشت درصد را داشتیم. در برخی از بیمارستان‌ها نیز افزایش مراجعات ۱۷ درصدی ثبت شد. اما پس از تثبیت طرح تحول، کل افزایش مراجعات بستری در سال اول اجرای طرح در بیمارستان‌های دولتی حدود چهار درصد نسبت به سال قبل از آن است. از این ۴ درصد، ٢/١درصد آن مربوط به رشد جمعیت، سه‌دهم درصد مربوط به پیری جمعیت و ۵/١ درصد نیز از بیمارستان‌های خصوصی و تامین اجتماعی به بیمارستان‌های وزارت بهداشت آمدند که تقاضای القایی نیست. ۵/١ درصد نیز ناشی از افزایش مراجعات و بستری بوده است. به عنوان مثال صندوق بیمه کمیته امداد ۲۸ درصد افزایش مراجعات داشته است.»

وی ضمن تاکید بر حمایت ۸۵ درصدی وزارت بهداشت از درمان‌های ناباروری در ٢۴ بیمارستان دولتی و ٣٧ بیمارستان خصوصی در کشور، درباره عملکرد کمیته پیشگیری از خطاهای پزشکی گفت: «این کمیته در وزارت بهداشت تشکیل شده و تقریبا همه معاونان وزیر بهداشت عضو آن هستند، خود من هم عضو این کمیته هستم. برای کاهش خطاهای پزشکی طرح‌های مختلفی مشخص شده که هر یک وظیفه یکی از معاونت‌های وزارت بهداشت است، از جمله قرار بر این شده که با کار تحقیقاتی آمار واقعی میزان خطاهای پزشکی در کشور تعیین شود که امیدواریم تا پایان این دولت این کار به سرانجام برسد. میزان شکایت مردم، روش درستی برای اندازه‌گیری تخلفات پزشکی نیست، زیرا ممکن است خطاهای زیادی باشد که مردم شکایت نکنند.»

حریرچی از مصوبه دولت درباره وظیفه وزارت بهداشت برای اعلام آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا اظهار بی‌اطلاعی کرد و و درباره سرنوشت الزام به جمع‌آوری قلیان‌های میوه‌ای از اماکن عمومی از ابتدای مهر ماه گفت: «مسائل فرهنگی دکمه‌ای نیست که با یک اشاره به‌طور کامل اجرا شود، طرح جمع‌آوری قلیان مانند بستن کمربند ایمنی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد. اماکن عمومی تعریف دارد و نحوه نظارت بر آنها مشخص است. مثلا ما هیچگاه ادعا به جمع‌آوری قلیان‌ها از سطح پارک‌ها نکرده‌ایم زیرا ارگان مسوول باید اقدامات لازم را با توجه به مصوبه انجام دهند البته نظارت مستقیم در این طرح بر عهده ما است. برای رسیدن به این هدف مهم‌ترین وسیله افزایش مطالبات اجتماعی است. هیچ دولتی با جریمه و مامور گذاشتن نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد بلکه باید در محیط‌های اجتماعی مطالبات مردمی به وجود آید.»

منبع: اعتماد

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: