معاون شرکت بازرگانی ایران:

پیشنهاد واردات گندم بی انصافی به تولید است/محدودیتی برای تامین گندم کارخانجات ماکارونی و آزادپز نداریم

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با وجود خودکفایی کشور در تولید گندم مورد نیاز در سال جاری، هرگونه واردات این محصول بی انصافی است.

به گزارش عیارآنلاین، «حسن عباسی معروفان» درباره موافقت کارگروه تنظیم بازار با پیشنهاد واردات گندم و مخالفت این کارگروه با دستورالعمل وزارت جهاد کشاورزی با وجود خودکفایی کشور در تولید این محصول افزود: امسال با تولید بیش از ۱۴ میلیون تن گندم و فراتر از ۱۱٫۵ میلیون تن خرید گندم توسط دولت، رکورد تاریخی داشته ایم.
وی با بیان این حجم تولید گندم امسال نیازمند برگزاری جشن خودکفایی است، ادامه داد: گندم یک محصول استراتژیک است که برای هر جامعه ای امنیت غذایی، سیاسی و روانی ایجاد می کند؛ وزارت جهاد کشاورزی با اقدامات موثر خود در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نامیده است، توانسته به این موفقیت دست یابد.
وی تصریح کرد: اکنون عده ای که از محل واردات منافعی داشته اند، وقتی با فضای بسته برای واردات مواجه می شوند ناچارند به کسانی پناه ببرند که مجوز واردات دریافت کنند تا به قول خودشان با مخلوط کردن، کیفیت گندم تولید داخل را بالا ببرند و یا اینکه واردات باهدف فراوری و صادرات به کشورهای دیگر انجام دهند.
به گفته معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران، امسال تولید گندم برخی کشورهای تولیدکننده جهان نیز افزایش داشته بنابراین عده ای از واردکنندگان که با این کشورهای دیگر ارتباط دارند، با فشار فروشندگان خارجی خود مواجه اند و همین فشار را به دولت وارد می کنند.
وی افزود: بنابراین در کارگروه تنظیم بازار پیشنهاد واردات گندم به شرط فراوری و صادرات مطرح شد که البته چنین اقدامی بی انصافی به کشور و تولید داخلی است زیرا اکنون با توجه به میزان تولید داخل با مازاد تولید مواجه یم.
عباسی، با بیان اینکه به دنبال صادرات گندم مازاد هستیم، ادامه داد: امسال حدود چهار میلیون تن گندم مازاد بر مصرف داریم که به نظر می رسد هیات دولت با پیشنهاد مطرح شده برای واردات گندم موافقت نکند.
وی گفت: درمجموع سالیانه ۱۰ میلیون تن گندم مورد نیاز کشور است که هفت میلیون تن آن معدل ۸۵ درصد به مصرف خبازی ها و نانوایی ها، یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن به مصرف آزادپزها و کارخانجات تولید شیرینی و شکلات، یک میلیون تن به مصرف کارخانجات ماکارونی ها و گلوکز (گندم دروم و ویژه) و بقیه به مصرف خرده فروشی ها و مصارف خانگی می رسد.
وی با تاکید بر اینکه محدودیتی برای گندم و آرد مصرفی کارخانجات ماکارونی و آزادپزها نداریم، افزود: طبق ابلاغیه صورت گرفته، اکنون گندم دروم کارخانجات ماکارونی با قیمت ۹ هزار ۳۶۳ ریال و گندم معمولی مورد نیاز آزادپزها با قیمت ۹ هزارریال بدون هیچ محدودیتی عرضه می شود.
به گزارش ایرنا، براساس مصوبه دولت، امسال قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی(نان) ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۶۸ ریال با چهار درصد افت مفید و دو درصد افت غیرمفید از گندمکاران خریداری شد.
پارسال نزدیک به ۱۱میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید شد که هشت میلیون و ۸۰ هزار تن آن با قیمت گندم معمولی(گندم نان) ۱۱ هزار و ۵۵۰ ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم با قیمت ۱۱ هزار و ۸۸۰ ریال با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری شده بود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: