قیمت برنج ایرانی قد کشید

مصرف برنج در ایران سالانه معادل ۳ میلیون تن است که این حجم مصرف، این محصول را جزء کالاهای اساسی قرار داده است.

به گزارش عیارآنلاین، جمیل علیزاده شایق تولید برنج امسال را بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: برای تامین مابقی نیاز بازار علاوه بر برنج های موجود در انبارها، ۸۰۰ هزار تن نیز وارد می کنیم.

همه ساله با پایان فصل برداشت و ورود محصول جدید برنج به بازار، قیمت این محصول باید در مراکز عرضه به توازن برسد به خصوص در وضعیتی که به گفته دبیر انجمن برنج ، آب وهوای امسال شرایط مناسبی برای برنج ایجاده کرده و محصول بدست آمده از نظر کمی و کیفی از دو سال گذشته بهتر بوده است.
شرایط کنونی تولید برنج و برنامه های انجام شده برای واردات به طور عرف باید کاهش قیمت برنج را به همراه داشته باشد اما این در حالیست که گزارش های میدانی ما از سطح عرضه نشان دهنده افزایش ۳۰ درصدی قیمت برنج در بازار است قیمتی که به گفته مسئولان تامین و توزیع ، حبابی و غیرطبیعی است.
آقای الوند یکی از عمده فروشان بازار مولوی تهران با اشاره به عرضه برنج با قیمت ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان معتقد است برنج امسال با توجه به فروش آن با قیمت ۷ هزار و ۸۰۰ تومان در پارسال بسیار گران تر عرضه شده است.
اکبری بنکدار مواد غذایی نیز با اشاره به روند افزایشی قیمت برنج از ابتدای فصل برداشت این محصول می گوید: افزایش قیمت برنج امسال طبیعی نیست و سال های گذشته این رقم بسیار کمتر بوده است.
برای مقایسه و پیدا کردن علت افزایش و تلاطم در بازار برنج سنجش بازار تهران به عنوان مرکز اصلی توزیع در کشور باید محل تولید و بازار عمده آن در شهرهای شمال را نیز رصد کرد که در تماس تلفنی با تعدادی از عمده فروشان استان مازندران ،  عباسی یکی از عرضه کنندگان برنج نو به بنکداران گفت: عرضه برنج جدید از سوی کشاورزان کمتر از پارسال بوده است.
رضایی عمده فروش دیگری در این استان افزود: گران شدن شالی و افزایش تقاضا نیز علت دیگری در کم عرضه شدن برنج و گران شدن برنج امسال نسبت به پارسال  است.
البته به نظر می رسد سیل و طوفان چند وقت پیش شهرهای شمالی و شایعات صادرات این محصول به کشورهای حاشیه دریای خزر نیز علت مضاعف بر افزایش قیمت برنج است که محمد آقای طاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی با اشاره به غیرواقعی بودن بحث صادرات برنج گفت: سیل بهانه بود ، این در حالیست که خسارات چندانی به زمین های کشاورزی وارد نشده و هنوز همه برنج ها برداشت نشده است.
وی با اشاره به وجود برنج به اندازه کافی ادامه داد: برنج های پر محصول کشت شده در ایران جوابگوی دو سوم نیاز بازار خواهد بود و این بخش مشکلی وجود ندارد.
شرایط بازار نشان می دهد در صورت ادامه روند افزایش قیمت برنج ایرانی چیزی جز رونق گرفتن بازار برنج خارجی را در پی نخواهد داشت که این سبب فشار مضاعف بر تولید کنندگان ایرانی است گروهی که از این افزایش قیمت بهره ای نخواهند برد.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: