سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری صندوق توسعه ملی در آب روستائی مازندران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستائی مازندران گفت که بیش از ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی در سه سال گذشته برای اجرای طرح های آب روستایی این استان هزینه شده است.

به گزارش عیارآنلاین،مجید عبدالهی عصر شنبه در آئین افتتاح مجتمع آبرسانی روستای «رشکلا» و «اسپیاربن» بخش دابودشت آمل افزود : با جذب این اعتبار ، بخش زیادی از طرح های مربوط به بازسازی شبکه های فرسوده انتقال ، توسعه شبکه های جدید و اقدام های زیربنایی دیگر در روستاهای مازندران اجرا شده است.
وی بهره مندی روستاهای مازندران از آب آشامیدنی سالم را کمتر از میانگین کشوری دانست و گفت : در حالی که به طور میانگین ۷۸ درصد روستاهای کشور آب آشامیدنی سالم دارند ، میانگین برخورداری روستاهای مازندران ۷۱ درصد است .
عبدالهی آمار روستاهای دارای آب آشامیدنی سالم مازندران را بیش از سه هزار پارچه اعلام کرد.

** آب سالم برای ساکنان ۲۲۶ روستای مازندران
مدیر عامل شرکت آبفار مازندران همچنین از اجرای ۶۷ طرح بزرگ آبرسانی روستایی با اعتبار ۵۷۰ میلیارد ریال در سه سال گذشته در این استان خبر داد.
وی گفت که با افتتاح این طرح ها ساکنان حدود ۲۲۶ روستای مازندران با بیش از ۴۷ هزار خانوار در شهرستان های آمل ، نور ، فریدونکنار ، سوادکوه ، بابل ، قائمشهر ، ساری ، نکا و بهشهر از آب آشامیدنی سالم بهره مند شدند.
عبدالهی اضافه کرد : در این مدت حدود ۷۰۰ کیلومتر لوله گذاری جدید انتقال ، بهسازی ۵۴ دهنه چشمه ، حفر ۳۸ حلقه چاه ، احداث ۱۲ هزار متر مکعب مخازن ذخیره و ۵۷ واحد ایستگاه پمپاژ اجرا شده است.

** کم آبی جدی است
مدیرعامل شرکت آبفار مازندران کم آبی در مازندران را جدی توصیف کرد و گفت : در صورت افزایش بی رویه و رعایت نکردن مدیریت مصرف ، با مشکل کم آبی و بی آبی در سال های آینده در مازندران مواجه خواهیم شد.
وی اضافه کرد : در سال های اخیر و به علت استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی در مازندران، اکنون سفره های زیرزمینی آب استان به سمت شور شدن می رود و این روند در صورت ادامه داشتن استان را در سال های آینده با چالش جدی مواجه و مازندران را به کویر تبدیل خواهد کرد.
عبدالهی یادآورشد : در گذشته روستاها برای تامین آب شرب از منابع چشمه و رودخانه بهره مند می شدند و نیاز خود را برطرف می کردند، اما اکنون با سه برابر شدن جمعیت ، ۶ برابر شدن مصرف و کمبود منابع آب ، مشکل به صورت جدی به سمت حاد شدن گرایش دارد.
وی با اشاره به اینکه بارش های کم و تغییر شرایط جوی تاثیری زیادی بر کم آبی استان مازندران گذاشته است ، گفت : امروزه باران های سیلابی نه تنها تاثیری بر کاهش کم آبی استان نمی گذارد ، بلکه موجب تحمیل خسارت به منابع آبی استان می شود.
بر اساس این گزارش، برای ساخت مجتمع آبرسانی ۲ روستای رشکلا و اسپیاربن ، حدود ۱۷میلیاد ریال هزینه شده است .
با بهره برداری از این مجتمع بیش از یکهزار خانوار ساکن در این ۲ روستا و روستاهای مسیر دارای آب آشامیدنی سالم شدند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: