مطالبه مجلس از وزارت بهداشت در رابطه با قاچاق دارو

رنجبرزاده، عضو هیات رییسه مجلس: از وزارت بهداشت ودرمان درخواست می‌شود که گزارش اقدامات خود در حوزه مبارزه با قاچاق دارو همچنین تجهیزات پزشکی را به کمیسیون بهداشت مجلس ارایه کند تا در صورت نیاز به حمایت‌های قانونی مجلس در این زمینه اقدامات خود را انجام دهد.

به گزارش عیارآنلاین، اکبر رنجبرزاده ، درخصوص اظهارات رییس انجمن واردکنندگان دارو مبنی بر اینکه ۲۰ درصد از داروهای موجود در کشور قاچاق است، گفت: موضوع ورود غیرقانونی مواد موردنیاز صنعتی، دارویی و خوراکی به کشور و عرضه به صورت قاچاق میان مردم در نقطه مقابل توسعه و پیشرفت کشور قرار دارد همچنین اینکه قاچاق کالا در هرحوزه‌ای نوعی تخریب و تضعیف تولید داخل و خیانت به کشور است.

نماینده مردم اسدآباد درمجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجازات های فعلی مقابله با قاچاقچیان کالا و دارو کافی و بازدارنده نیست، افزود: متاسفانه متناسب با این جرم مجازات های لازم و کافی لحاظ نمی شود بنابراین انتظار می رود که دستگاه های اجرایی لایحه ای متناسب با شدت جرم یعنی قاچاق در تمامی بخش ها به مجلس ارایه کنند.

وی با بیان اینکه جرم افرادی که در عرصه واردات کالا به صورت قاچاق عمل می‌کنند  به طور حتم کمتر از سوداگران مرگ نیست، تصریح کرد: متاسفانه قاچاق در تمامی بخش‌ها منجر به کاهش تولید و اشتغال در کشور شده و این اقدام نوعی خیانت بزرگ به جامعه است، بنابراین دولت و دستگاه‌های ذی‌ربط باید در زمینه شدت برخورد با قاچاقچیان و جلوگیری از ورود کالای قاچاق لوایح جدیدی را به مجلس ارسال کند.

رنجبرزاده با اشاره به اینکه برای جلوگیری از ورود داروی قاچاق وزارت بهداشت ودرمان باید مجاری نظارتی در این حوزه را قدرتمند کند، گفت: از وزارت بهداشت ودرمان درخواست می‌شود که گزارش اقدامات خود در حوزه مبارزه با قاچاق دارو همچنین تجهیزات پزشکی را به کمیسیون بهداشت مجلس ارایه کند تا در صورت نیاز به حمایت‌های قانونی مجلس در این زمینه اقدامات خود را انجام دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه مبادی ورود کالای قاچاق به کشور باید مشخص شود، افزود: البته برای جلوگیری از ورود داروی قاچاق به کشور باید تلاش شود که متناسب با نیازهای داخلی شرایط برای فعالیت بهتر کارخانجات دارویی فعال فراهم شود بنابراین در راستای اقتصاد مقاومتی باید کمترین واردات به ویژه در حوزه دارو انجام شود.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه سازمان بازرسی، تعزیرات حکومتی، قوه قضاییه، دیوان محاسبات مکلف به ایجاد جبهه قوی درجهت مبارزه با قاچاق کالا هستند، تصریح کرد: موفقیت در عرصه اقتصاد مقاومتی نیازمند مبارزه جدی درعرصه قاچاق کالا و ارز است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی سبحانیان رئیس انجمن واردکنندگان دارو با بیان اینکه در مبارزه با داروهای قاچاق و تقلبی، مجازات ها بازدارنده نیستند، گفت: در حدود ۲۰ درصد از داروهای موجود در کشور قاچاق هستند و قاچاق دارو با لوازم خانگی تفاوت های زیای دارد زیرا مستقیما جان بیمار را هدف گرفته است.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: