وزیر اسبق بهداشت:

منابع نظام سلامت را مدیریت کنیم/ نیازها رو به افزایش است

باقری لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت: منابع لازم سلامت را باید مدیریت کنیم؛ باید تغییراتی در فرآیند ها و شرح وظایف تخصص های مختلف گروه پزشکی ایجاد شود تا متناسب با نیازهای جامعه متخصص تربیت کرده باشیم.با توجه به این مقوله نیازها رو به افزایش است و باید طراحی ها به گونه ای باشد که نیازهای ساده درمانی در سطوح اول برآورده شود و بار مراجعات متخصص و فوق تخصص را بیهوده زیاد نکنیم.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر کامران باقری لنکرانی با اشاره به اینکه تربیت و تقویت نیروی انسانی در بخش سلامت هزینه بر است، اظهار داشت: توانمندی های زیادی در زمان آموزش به نیروی تخصصی خود یاد می دهیم اما عملا در بازار کار مورد استفاده قرار نمی گیرند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی افزود: بطور مثال یک داروساز برای بخش تحقیقات و صنعت آموزش می بینند اما زمان و هزینه ای که صرف این کار می شود متناسب با مسئولیتی که در بازار کار بر عهده می گیرد نیست زیرا عملا بازار کاری یک داروساز داروخانه است و آموزش ها و سرمایه گذاری ها برای تربیت وی  فراتر از این بوده است.

وی با اشاره به اینکه باید از هدر رفت منابع جلوگیری کرد ادامه داد: باید تغییراتی در فرآیند ها و شرح وظایف تخصص های مختلف گروه پزشکی ایجاد شود تا متناسب با نیازهای جامعه متخصص تربیت کرده باشیم.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه جامعه به سمت سالمندی پیش می رود، تصریح کرد: با توجه به این مقوله نیازها رو به افزایش است و باید طراحی ها به گونه ای باشد که نیازهای ساده درمانی در سطوح اول برآورده شود و بار مراجعات متخصص و فوق تخصص را بیهوده زیاد نکنیم.

به گفته لنکرانی، باید روند و نگاه ارائه خدمات درمانی را از تخصص گرایی در سیستم بهداشت و درمان تغییر دهیم تا نیروی تخصصی و فوق تخصصی بتوانند برای کارهایی که آموزش دیده اند، وقت بگذارند.

وزیر اسبق بهداشت به انجام کار تیمی در بین گروههای پزشکی تاکید کرد و گفت: باید از گروه های پیراپزشکی، تغذیه ، توانبخشی و غیره با مدیریت پزشکان استفاده بیشتری کنیم و نظام ارجاع و سطح بندی خدمات را برای جلوگیری از هدر رفت منابع پیاده کنیم.

وی اضافه کرد: نمی توان سیستمی را تعریف کرد که هزینه ها از آنچه که هست افزایش یابد بلکه بودجه کشور مشخص است و باید در جهتی پیش رویم که هزینه ها کاهش داشته باشد.

لنکرانی همچنین از جامعه پزشکی به عنوان یکی از خدوم ترین جوامع تخصصی کشور یاد کرد و گفت: پزشکان سرمایه های اجتماعی هستند که پرچم پرافتخاری برای کشور محسوب می شوند لذا نباید وجهه آنان تخریب شود و خود جامعه پزشکی نیز با انسجام و وحدت رویه باید در رفع آسیب ها کوشا باشد.

رئیس مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از وظایف مهم نظام پزشکی را که در قانون به آن اشاره شده صیانت از حقوق جامعه پزشکی عنوان کرد و بیان داشت: برای تحقق این مهم باید انجمن ها و مجامع صنفی نیز همکاری کرده و در جهت دفاع از حق و حقوق خود کوشا باشند زیرا پزشکان تنها گروهی هستند که پس از اتمام تحصیلات برای گذراندن طرح به نقاط محروم می روند و به رغم تمام کاستی ها به ارائه خدمات درمانی می پردازند.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: