۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۷

رونق دوباره رشد علمی در انتظار تغییر رویکرد مسئولین

مسئولین باید آرامش را به دور هرگونه فضاسازی سیاسی بر دانشگاه‌ها حاکم کنند تا با ایجاد انگیزه در میان اساتید و دانشجویان، فضای دانشگاه‌ها بیش از پیش رنگ و بوی علمی و پژوهشی به خود بگیرد. با اصلاح این رویکردها و سیاست‌ها، دور شدن از حاشیه‌ها و توجه به اقتصاد دانش‌بنیان، رشد علمی کشور می‌تواند روند پرشتاب خود را باز یابد.

رشد علمیبه گزارش عیارآنلاین، اهمیت پیشرفت علمی یک کشور بر هیچ کس پوشیده نیست و در دنیای امروز، علم و فناوری قدرت یک کشور در سطح دنیا را تضمین می کند. زیرا بی‌تردید ثروتمندترین کشورهای دنیا نیز چنانچه از قدرت علم و فناوری بی‌بهره باشند ضعیف خواهند بود. از این رو، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توجه به علم در ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شد به‌طوری‌که در دهه اخیر، جمهوری اسلامی ایران با یک رشد خیره‌کننده، بر طبق گزارش پایگاه اسنادی اسکوپوس، در بین بیست کشور برتر جهان از لحاظ تولید علم قرار گرفته است.

بررسی روند رشد علمی طی ۱۰ سال اخیر (از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵) نشان می‌دهد ایران،سال ۲۰۰۵ با تولید ۸۱۷۳ مقاله در مجلات بین‌المللی و کنفرانس‌ها، در جایگاه ۳۴ دنیا قرار گرفته است.  این روند در سال ۲۰۱۱ به اوج خود رسید تا جایی که بر طبق نمایه اسکوپوس و به نقل از  پایگاه SJR، ایران در سال ۲۰۱۱ با تولید ۳۹۱۸۸ مقاله در رتبه ۱۷ قرار گرفت. همین مسئله باعث شد که در گزارش مجله نیوساینتیست[۱]، سریع‌ترین «سرعت رشد» و مقام اول شتاب رشد به ایران تعلق بگیرد. با این وجود، در سال‌های پس از ۲۰۱۱، نمودارها از کاهش شتاب رشد علمی ایران خبر می‌دهند؛ به‌گونه‌ای که شیب رشد علمی ثابت مانده یا کاهش داشته است.

در حال حاضر، با کم شدن تعداد اسناد علمی ما در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴، هنوز هم آمارهای نمایه اسکوپوس نشان از رتبه ۱۶ ایران در کمیت تولید علم جهان دارد؛ لکن این رتبه با توجه به تکرار در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ خود حاکی از رکود علمی حاکم بر جامعه دانشگاهی ایران است. طبق پیش‌بینی‌های پایگاه SJR، اگر رشد علمی ایران با همان شتاب سابق ادامه می‌یافت، ایران تا سال ۲۰۱۸ به جایگاه چهارم دنیا دست پیدا می‌کرد. کاهش شتاب علمی ایران باعث شده است که سهم ایران در تولید علم جهان از ۱٫۶ درصد در سال ۲۰۱۲  به ۱٫۳ درصد در سال ۲۰۱۴ کاهش ‏پیدا کند.‏ امروز ایران رتبه اول شتاب علمی در دنیا را از دست داده است و حتی کشورهایی نظیر عربستان نیز از ایران پیشی گرفته‌اند که از نظر کارشناسان، این مسئله نگران‌کننده است.

بی‌شک یکی از دلایل سرعت رشد خیره‌کننده علمی در سال‌های قبل، رشد تعداد اعضای هیأت‌علمی، تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری است؛ اما دلایل دیگری نیز در این سرعت رشد مؤثر بوده است، که می‌توان به حاکم بودن فضای آرامش‌بخش و علمی در دانشگاه‌ها و در نظر گرفتن تسهیلاتی خاص برای پژوهش‌گران اشاره کرد.

با این حال، چرا شتاب رشد علمی ایران در سال‌های پس از ۲۰۱۱ کند شد؟

این پرسش را مقام معظم رهبری در دیدار بیش از هزار نفر از استادان و اعضای هیأت‌های علمی دانشگاه‌های سراسر کشور پاسخ داده است. ایشان مسئله حاشیه‌سازی و سیاست‌بازی در محیط‌های علمی را  مهم‌ترین دلیل برای کاهش شتاب رشد علمی ایران می‌دانند. حتی این مسئله منجر به تذکر ایشان[۲] خطاب به وزیر علوم شد که  ما در علم رشد داریم، ولی شتاب ما ‏کم شده است و این قابل‌قبول نیست.

عوامل مهم دیگری هم در کاهش شتاب علمی کشور دخیل بوده‌اند که می‌توان به عدم توجه یکپارچه به‌تمامی بخش‌های علمی، تغییرات مدیریتی در بخش‌های علمی رو‌به‌رشد، عدم حضور در کنفرانس‌های معتبر بین‌المللی، سهم اندک علم از بودجه کشور، و عدم برنامه‌ریزی صحیح وزارت علوم اشاره کرد. درحالی‌که مسائل دیگری نیز وجود دارد که نمی‌توان از نقش آن‌ها به‌سادگی گذشت. مسائلی از قبیل: عدم حمایت از دانشجویان دکتری، کاهش جذب دانشجویان دکتری، کم‌رنگ شدن مشوق‌های لازم و موارد مرتبط با پشتیبانی‌های مالی از دانشجویان دکتری، کاهش کیفیت آموزشی برخی دانشگاه‌ها، پولی شدن برخی دانشگاه‌ها، نمایه نبودن نشریات معتبر داخلی در پایگاه‌های مطرح بین‌المللی، سرایت نگاه تبعیض‌آمیز علمی در سطح دانشگاه‌ها و دانشجویان و عدم ارتباط با صنعت.

وزارت علوم برای خروج از این وضعیت، به‌رغم رویارویی با این معضل و پذیرش آن می‌بایست چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی نماید. در این راستا، ‏بررسی مواضع، اهداف و برنامه‌های مدیران وزارت علوم خالی از لطف نیست. ‏

نام و مسئولیت

اظهارات بیان‌شده پیرامون رشد علمی

برنامه ارائه‌شده

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ‏

۵/۳/۹۴

برخلاف برخی گزارشات که منبع استناد آنها معلوم نیست از سال ۲۰۱۲ تاکنون هیچ کاهشی در انتشار مقالات و ارجاع دیگران به مقالات دانشمندان ایرانی نداشته‌ایم.

***

فرهادی، وزیر علوم

۱۰/۴/۹۴

 شیب رشد علمی کشور کُند شده است عوامل متعددی را در این افت شیب رشد دخیل دانست. تحریم‌های ناعادلانه حتی درزمینهٔ مسائل یکی از دلایل افت شیب رشد بالای علمی کشور است و علیرغم این تحریم‌ها ،مقداری از این کاهش رشد طبیعی است، چراکه وقتی به این درجه از رشد علمی رسیده‌ایم، نیاز به توان بیشتر و حرکت پرتلاش‌تر است تا آن را حفظ و یا بیشتر کنیم و این شرایط قابل‌مقایسه با گذشته نیست.

***

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ‏

۷/۵/۹۴

روند تولید مقالات در کشور ما رو به رشد است.

***

فرهادی، وزیر علوم

۱/۶/۹۴

 تحریم، رشد علمی کشور را آهسته‌تر کرد. لذا برای تقویت رشد علمی کشور باید امکانات و اعتبارات موردنیاز تخصیص یابد.

توجه به زیرساخت‌ها در راستای تقویت رشد علمی

هاشمی، معاون فرهنگی وزیر علوم

۲۴/۸/۹۴

تحریم ها عامل اصلی کاهش شتاب علمی کشور است.

***

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ‏

۱۵/۹/۹۴

برخلاف برخی گزارش‌ها که منبع استناد آن‌ها معلوم نیست، از سال ۲۰۱۲ تاکنون هیچ کاهشی در انتشار مقالات و ارجاع به مقالات دانشمندان ایرانی نداشته‌ایم.

در نظر گرفتن رقم بالایی از اعتبارات ‏برای شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ‏ارتقای جایگاه علم و فناوری کشور

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ‏

۳۰/۹/۹۴

شیب رشد تولید علم کاهش یافته ولی تعداد مقالات کاهشی نداشته است.

***

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم

۵/۱۱/۹۴

در سال ۲۰۱۵ رشد شتاب علمی ایران ۷ درصد و شتاب علمی دنیا ۰.۹ درصد بود. همچنین ایران رتبه چهارم دنیا در خصوص رشد شتاب علمی را پس از چین، هند و کره جنوبی در اختیار داشت.

***

فرهادی، وزیر علوم

۲۲/۱۲/۹۴

سرعت رشد علمی در دنیا کم شده است، سرعت رشد ما خوب است.

***

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم

۲۹/۱/۹۵

رشد علمی کشور با وجود تنگناها پرشتاب است. رشد علمی کشور باوجود تحریم‌ها و مشکلات مالی دولت یازدهم همچنان از شتاب لازم برخوردار است.

***

مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

۲/۴/۹۵

مقایسه وضعیت شتاب رشد علمی کشورهای منطقه در قیاس با ایران را هشداری برای وضعیت علمی کشورمان دانست سرعت رشد علمی ایران در سالیان گذشته آن ۱۳ برابر متوسط جهانی بوده است که متأسفانه امروز به ۴ برابر کاهش‌یافته است

***

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم

۳/۴/۹۵

پیشرفت رتبه ایران در زمینه‌های علمی، موجب شده تا سبقت گرفتن از رقبا دشوارتر شود.

***

فرهادی، وزیر علوم

۱۶/۵/۹۵

سرعت رشد علمی کشور کم است اما به استناد آخرین گزارش‌ها امسال رتبه اول رشد علمی در دنیا را داشتیم!!!

***

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم

۲۴/۵/۹۵

بر اساس استناد به پایگاه اسکوپوس که درصد رشد علمی ۲۰ کشور دنیا را در سال ۲۰۱۴ منتشر کرده است ایران در جهان رتبه سوم شتاب علمی را داراست.

 ***

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم

۳/۶/۹۵

بر اساس آمارهای پایگاه ISI، ایران در تولید مقالات یک درصد دنیا که دارای بیشترین استناد است، در رتبه اول قرار دارد.

***

احمدی، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم

۴/۶/۹۵

بر اساس اعلام پایگاه بین‌المللی ISI، ایران بعد از روسیه در کل دنیا از لحاظ رشد تعداد تولیدات علمی و کمیت علمی رتبه دوم را در اختیار دارد و پس از ایران برزیل در جایگاه سوم است.

 ***

فرهادی، وزیر علوم

۸/۶/۹۵

رشد علمی در کشور همچنان رو رشد است اما شتاب آن کاهش یافته که آن هم نیازمند تهیه تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی است.

پروژه به روزسازی تجهیزات آزمایشگاهی و تأسیس آزمایشگاه‌های مجهز در دانشگاه‌های کشور، تأسیس دوره‌های تحصیلی جدید در مقاطع ارشد و دکتری

با نگاهی به اظهارات مسئولان وزارت علوم، به نظر می‌رسد تاکنون مسئله کاهش شتاب رشد علمی در برنامه‌ریزی‌ها از اولویت چندانی برخوردار نبوده و مسئولین به بیان چند نکته کلی در این مقوله بسنده کرده‌اند و عملاً چیز خاصی ‏مشاهده نشده است.‏

در پایان، باید گفت عدم توجه به شتاب رشد علمی کشور‏ و سبقت رقیبان علمی ایران در  عرصه‌های علم و فناوری، در آینده باعث ضررهای جبران‌ناپذیری خواهد شد. کارشناسان معتقدند توانایی‌ها و زمینه‌های پیش رفتن قطار علمی کشور با سرعت بالاتری وجود دارد و می‌توان با مدیریت بهینه و ایجاد مشوق‌های مناسب به فعال‌سازی این مؤلفه‌ها پرداخت؛ اما آنچه در این میان از اهمیت فزاینده‌ای برخوردار است، مدیریت ظرفیت‌ها و عملیاتی کردن آن است. در حال حاضر، مسئولین باید آرامش را به دور هرگونه فضاسازی سیاسی بر دانشگاه‌ها حاکم کنند تا با ایجاد انگیزه در میان اساتید و دانشجویان، فضای دانشگاه‌ها بیش از پیش رنگ و بوی علمی و پژوهشی به خود بگیرد. با اصلاح این رویکردها و سیاست‌ها، دور شدن از حاشیه‌ها و توجه به اقتصاد دانش‌بنیان، رشد علمی کشور می‌تواند روند پرشتاب خود را باز یابد که حاصل آن اقتدار روزافزون ایران اسلامی خواهد بود.

********************************************************************

پی‌نوشت:

[۱] New Scientist

[۲] «آنچه من گفته بودم و به آن توجّه نشد، مسئله‌ی شتاب بود؛ شتاب رشد. ببینید ما از طرف‌های مقابلمان و از رقبایمان، مبالغ زیادی عقبیم؛ ما اگر بخواهیم به او برسیم، اگر با سرعتی که او پیش می‌رود پیش برویم، این فاصله همیشه می‌ماند؛ ما باید با یک سرعتی و با یک شتابی پیش برویم که چند برابر سرعت او باشد تا بتوانیم به او برسیم یا احیاناً از او جلو بزنیم.» بیانات در دیدار با هیئت دولت- شهریورماه ۹۵

منبع: خبرگزاری دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: