۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۸

نارضایتی از پیشرفت ستاره خلیج فارس/ پای مافیای واردات بنزین در کار است

استاندار سابق هرمزگان با بیان اینکه پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیج فارس را جدی نمی‌بینم، اظهار داشت: به نظر می‌رسد برخی که از واردات بنزین منافعی نصیبشان می‌شود، به دنبال کارشکنی در مسیر پیشرفت این پالایشگاه هستند.

پالایشگاه ستاره خلیج فارسبه گزارش عیارآنلاین، افزایش مصرف بنزین در کنار ثبات تولید این فرآورده نفتی، به رشد بیش از ۵ برابری واردات بنزین در دولت یازدهم منجر شده است. در این میان، وارد مدار تولید شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس نه‌تنها می‌تواند کشور را از واردات بنزین بی‌نیاز کند، که زمینه صادارت این فرآورده نفتی را نیز فراهم می‌کند. با وجود وعده‌های مکرر مسئولین وزارت نفت مبنی بر افتتاح فاز نخست این پالایشگاه، همچنان این اتفاق نیافتاده است. بر اساس آخرین وعده مسئولین وزارت نفت، این فاز در انتهای سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

در همین رابطه، حسین هاشمی تختی‌نژاد، عضو کمیسیون عمران مجلس و استاندار سابق هرمزگان در گفتگو با عیارآنلاین، عنوان داشت: وزیر نفت گزارش داد و اعلام کرد که تا پایان امسال حتماً فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار می‌شود. افتتاح فاز نخست این پالایشگاه جزء تعهدات دولت بود و قرار بود که یکی، دو سال قبل انجام بشود.

هاشمی با بیان اینکه پیشرفت کار را خیلی جدی نمی‌بینیم، گفت: البته قرار شد که طی بازدیدی از منطقه، در جریان روند پیشرفت طرح قرار بگیریم و چنانچه مشکلی وجود دارد، هم به رفع آن کمک کنیم و هم چنانچه سهل‌انگاری وجود دارد، تذکر بدهیم.

وی در خصوص علت تأخیر در افتتاح این پالایشگاه، توضیح داد: به نظر می‌رسد برخی که از واردات بنزین منافعی نصیبشان می‌شود، به دنبال کارشکنی در مسیر پیشرفت این پالایشگاه هستند. چراکه در صورت افتتاح هر سه فاز آن، نه‌تنها نیاز کشور به بنزین تأمین می‌شود که امکان صادرات بنزین هم فراهم خواهد شد. درخواست ما از دولت، پیگیری جدی این پروژه و به سرانجم رساندن سریعتر آن است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در پایان گفت: دولت به طور کلی، از لحاظ مالی مشکل دارد؛ اما در حال حاضر، مشکل مالی پالایشگاه ستاره خلیج فارس مرتفع شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: