متن انرژی 41 منتشر شد

افزایش صادرات نفت با طعم خام‌فروشی

افزایش صادرات نفت در حالی به عنوان دستاورد برجام معرفی می‌شود که این موضوع تنها به افزایش خام‌فروشی کشور منجر شده است. کارشناسان یکی از دلایل اصلی رشد خام‌فروشی نفت را در سهم ۱۴٫۵ درصدی وزارت نفت از درآمدهای نفتی می‌دانند.

به گزارش عیارآنلاین، چهل‌ویکمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. سه موضوع انرژی تجدیدپذیر، قرارداد وزارت نیرو با شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال و افزایش خام‌فروشی نفت، سه موضوع بررسی‌شده در این شماره هستند.

انرژی تجدیدپذیر پشت سدّ تأمین مالی

تجدیدپذیرکشور ایران جایگاه ویژه‌ای برای تولید برق تجدیدپذیر خصوصاً انرژی باد و خورشید دارد؛ به گونه‌ای که حسین بنکداری، مدیرکل آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت نیرو، اعلام کرده است که ایران با داشتن ۳۰۰ روز آفتابی در رده‌های بالای دنیا در قابلیت تولید انرژی خورشیدی را دارد. در حوزه انرژی باد نیز افزون بر ۴۰ هزار مگاوات ظرفیت فنی  در زمینه انرژی بادی شناسایی شده است.

با وجود ظرفیت بالای تولید برق تجدیدپذیر در کشور، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، از سهم شش درصدی تولید برق کشور از نیروگاه‌های برق آبی و تجدیدپذیر خبر داد که اگر سهم نیروگاه‌های آبی را نادیده بگیریم، میزان تولید برق تجدیدپذیر کمتر از ۱یک درصدِ میزان تولید برق در کشور است.

در این رابطه، اخیراً یکی از اعضای یک شرکت بین‌المللی فعال در زمینه انرژی تجدیدپذیر (شرکت اورشدز) علت اصلی توسعه نیافتن فناوری‌های تجدیدپذیر را در ایران، تأمین مالی از سوی بانک‌های داخلی عنوان کرده است. وی عقیده دارد که بانک‌های داخلی ایران علاوه بر اینکه منابع مالی محدودی دارند، تجربه چندانی نیز در زمینه تأمین مالی پروژه‌ها ندارند.

البته کارشناسان عقیده دارند که ناتوانی وزارت نیرو برای خرید تضمینی برق تجدیدپذیر علت اصلی رشد محدود انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران است. نبود منابع مالی برای حمایت از تولید برق تجدیدپذیر در حالی است که برخی از کشورهای صنعتی با اصلاح نظام تعرفه‌گذاری برق، منابع مورد نیاز برای حمایت از تولید برق تجدیدپذیر را فراهم نموده‌اند. بنابراین با توجه به ظرفیت بالای تولید برق تجدیدپذیر در کشور، می‌توان با اصلاح تعرفه‌های فعلی برق، منابع مالی مورد نیاز را در این جهت تأمین نمود. در این صورت، علاوه بر کاهش مصرف سوخت فسیلی برای تولید برق، الگوی مصرف مشترکین پرمصرف نیز تغییر خواهد نمود.

وزارت نیرو، همچنان به دنبال قرارداد خارجی

نیروگاه - شرکت ترکیه‌اییکی از بحث‌برانگیزترین اتفاقات اخیر در وزارت نیرو، تلاش این وزارت‌خانه برای انعقاد قرارداد با شرکت یونیت‌اینترنشنال برای احداث نیروگاه در کشور است. خردادماه سال ۹۵، قراردادی بین شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران به نمایندگی از وزارت نیرو و شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال برای احداث ۵ تا ۶ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی در ایران به امضا رسید.

سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق، شرکت مپنا، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و برخی از بخش‌های خصوصی دیگر تاکنون نسبت به این قرارداد واکنش نشان داده‌اند. به گفته فعالان این صنعت، تضمین‌های مناسب دولت به سرمایه‌گذاری خارجی‌ها به تبعیض بین تولیدکننده داخلی و خارجی در این رابطه منجر شده است. همچنین با توجه به طرح ارتقای توان تولید ملی و درون‌زایی اقتصادی (برنامه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو)، قرارداد با شرکت ترکیه‌ای مغایر با این برنامه ارزیابی می‌شود.

چیت‌چیان، وزیر نیرو در حمایت از ساخت نیروگاه توسط شرکت ترکیه‌ای اعلام کرد که در ماده ۱۳۳ برنامه توسعه ۵ ساله دوم، صراحتاً استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی و تولید برق مورد تأکید قرار گرفته است. توسل چیت‌چیان به سیاست‌های کلی نظام برای تأیید این قرارداد در حالی صورت گرفته که در قوانین بسیاری، بر استفاده از توان داخلی در صنعت برق کشور تأکید شده است.

افزایش صادرات نفت با طعم خام‌فروشی

نفتمرکز پژوهش‌های مجلس اخیراً در گزارشی به رشد چشم‌گیر فروش نفت در سال جاری اشاره کرده است. با توجه به لغو تحریم صادرات نفت ایران از اواخر سال ۱۳۹۴، شواهد آماری گویای آن است که ارزش افزوده بخش نفت در سه‌ماهه پایانی سال ۱۳۹۴ و سه‌ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۵ به ترتیب برابر با  ۱۶٫۵ و ۵۷٫۳ درصد رشد داشت. اوایل شهریور ماه ۹۵ نیز زنگنه افزایش تولید و صادرات نفت خام را از مهم‌ترین دستاوردهای برجام برشمرده بود.

افزایش صادرات نفت در حالی به عنوان دستاورد برجام معرفی می‌شود که بختیاری، رییس هیأت‌مدیره شرکت صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران، خام‌فروشی را بزرگ‌ترین مشکل تولید کالاهای داخلی و بر خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد. وی همچنین این اتفاق را علت تعطیلی کارخانجات و تولیدکنندگان کشور دانست.

شاید یکی از دلایل رشد خام‌فروشی در این حقیقت نهفته باشد که وزارت نفت سهم ۱۴٫۵ درصدی از درآمدهای نفتی کشور دارد. طبق قانون، هر ساله معادل بخشی از ارزش فروش نفت (نفت‌خام، میعانات گازی و خالص گاز طبیعی) صادراتی و مبالغ حاصل از فروش داخلی، به‌‌عنوان سهم وزارت نفت در نظر گرفته می‌شود. همچنین این سهم، از نظر مالیاتی با نرخ صفر محاسبه می‌شود.

سایر اخبار برگزیده

رئیس سازمان انرژی اتمی: تولید ٢٠ هزار مگاوات برق هسته‌ای در بلندمدت از اهداف ایران است

صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، از هدف گذاری برای تولید ٢٠ هزار مگاوات برق هسته‌ای خبر داد و گفت: برای رسیدن به این هدف علاوه بر نیروگاه موجود بوشهر، ایران در چند روز گذشته قرارداد جدیدی برای ساخت ٢ نیروگاه جدید در بوشهر با روسیه منعقد کرده است.

بلومبرگ: قراردادهای جذاب نفتی تضمین‌‌کننده بازگشت شرکت‌ها به ایران نیستند

بلومبرگ طی گزارشی نوشت به رغم جذاب بودن قراردادهای جدید نفتی ایران، این قراردادها تضمین کننده بازگشت شرکت‌های خارجی به این کشور نیستند و عواملی مثل پابرجا بودن تحریم‌های آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری ایران موانعی در این زمینه هستند.

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت: آزادگان، فرزاد B و لایه نفتی پارس جنوبی در اولویت واگذاری در قالب IPC هستند

منوچهری معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور توسعه و مهندسی از امضای قرارداد محرمانگی میدان نفتی آزادگان با ۳ شرکت ژاپنی، چینی و فرانسوی خبر داد و گفت: آزادگان، لایه نفتی پارس جنوبی و فرزاد B از جمله اولویت‌های انعقاد قرارداد IPC هستند.

میانگین تولید بنزین کشور به روزانه ۶۴ میلیون لیتر رسید

کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران: میزان تولید بنزین کشور در پنج و ماه نیم امسال به طور میانگین ۶۴ میلیون لیتر در روز بود، با تکمیل طرح بنزین سازی پالایشگاه بندرعباس، ظرفیت این بخش به ۶٧ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.

اتریش مشتری نفت ایران شد

گروه او ام وی اتریش، که یک شرکت بین المللی فعال در زمینه نفت و گاز است در بندر تریسته ایتالیا یک محموله نفتی یک میلیون بشکه ای از ایران دریافت کرده و قرار است این محموله را به دو پالایشگاه خود در اتریش و رومانی ارسال نماید.

تزریق گاز به میدان‌های نفتی بیش از ٢٧ درصد افزایش یافت

تزریق گاز به میدان‌های نفتخیز جنوب طی پنج ماه امسال با ٢٧ درصد رشد نسبت به مدت مشابه پارسال به هشت میلیارد و ١۴٠ میلیون مترمکعب رسید.

برنامه وزارت نفت برای ساخت پالایشگاه جدید

کاظمی، مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره برنامه ساخت پالایشگاه جدید گفت: ما طبق قانون نمی‌توانیم صاحب پالایشگاه باشیم. فقط می‌توانیم حداکثر ۲۰ درصد سهم داشته باشیم. برای جلوگیری از خام فروشی، صادرات، توسعه و همچنین در راستای اقتصاد مقاومتی باید هر چه می‌توانیم به جای صادرات نفت خام فرآورده صادر کنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس: دولت علاقه‌مند به اصلاح قراردادهای جدید نفتی است اما وزارت نفت مقاومت می‌کند

خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان این که قراردادهای جدید نفتی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد وگرنه به کشور آسیب وارد خواهد کرد گفت: دولت علاقه مند به تغییرات در الگوی قراردادهاست اما این علاقه مندی در وزارت نفت وجود ندارد .

بورس انرژی از سرمایه گذاران خارجی استقبال می‌کند

حسینی مدیرعامل بورس انرژی: خریداران خارجی با دریافت کد سهامداری از شرکت سپرده گذاری مرکزی می‌توانند در مزایده کالاهای بورس انرژی رقابت و اقدام به خرید کنند و هیچ محدودیتی برای فعالیت آنان در بورس انرژی وجود ندارد.

نیروگاه‌های کشور ٣٩ میلیارد مترمکعب گاز دریافت کردند

نیروگاه‌های کشور طی ١٨٣ روز امسال نزدیک به ٣٩ میلیارد مترمکعب گاز دریافت کرده اند. بخش‌های نیروگاهی کشور، در بازه زمانی یادشده به طور میانگین روزانه ٢١٠,٣ میلیون مترمکعب گاز دریافت کرده اند.

با تصمیم هیأت دولت ٢٠ درصد برق مصرفی ساختمان‌های دولتی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود

هیئت دولت مقرر کرد که وزارتخانه‌ ها، موسسات دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های دولتی موظفند تا مدت ٢ سال حداقل ٢٠ درصد از برق مصرفی ساختمان‌های خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنند.

۵ نقطه ضعف بحرانی باقی مانده در مصوبه دولت درباره قراردادهای نفتی

در حالی برخی مقامات ارشد وزارت نفت عجله زیادی برای امضای هر چه سریعتر قرارداد با شرکت‌های خارجی بر مبنای مدل جدید قراردادهای نفتی دارند که از دیدگاه کارشناسان، مصوبه دولت درباره این مدل قراردادی، همچنان اشکالات مهمی مانند نقض حاکمیت ملی بر میادین نفت و گاز و عدم پیش بینی سازوکار برای انتقال فناوری دارد.

انعقاد قراردادهای جدید نفتی زمان می‌برد/شرکت‌های نفتی آمریکا قطعا به ایران نمی‌آیند

رابین میلز کارشناس نفت خاورمیانه پیش‌بینی کرد ایران طی سال‌های آینده و با انعقاد قرارداد ورود شرکت‌های نفتی خارجی به این کشور می‌تواند تولید خود را افزایش دهد اما این مسئله طی آینده نزدیک منطقی نخواهد بود.

آلبانی و سوئد به جمع مشتریان پتروشیمی ایران پیوستند

تا پایان سال گذشته چین سهمی بیش از ۵۰ درصدی از بازار خرید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران را به خود اختصاص داده بود که با کاهش آثار تحریم حالا به تدریج کشورهای اروپایی به جمع مشتریان پتروشیمی ایران اضافه می‌شوند. کشورهایی همچون آلبانی، سوئد و یونان به عنوان مشتریان نوظهور به جمع خریداران محصولات پتروشیمیایی ایران در دوران پسابرجام اضافه شده اند تا با کاهش حجم صادرات به چین، این کشورهای اروپایی جایی در بازارهای هدف پتروشیمی ایران برای خود دست و پا کنند.

زیمنس اولین محموله توربین‌های گازی را تحویل ایران داد

شش ماه پس از امضای موافقتنامه گروه مپنای ایران و گروه صنعتی زیمنس آلمان، زیمنس اولین محموله توربین‌های گازی کلاس اف خود را تحویل نیروگاه برق ۶۰۰ مگاواتی بندرعباس داد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس: سرمایه‌ها به‌سوی تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی هدایت می‌شود

یوسفی مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس توسعه و تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی برای تحقق اشتغال در کشور را بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: در تلاشیم تا سرمایه گذاری‎ها را به این حوزه هدایت کنیم تا ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: