کاهش تلفات برق با توسعه واحدهای تولید پراکنده

در حال حاضر، تلفات انتقال و توزیع برق در کشور حدود ۲۰% است که با استفاده از واحدهای تولید پراکنده برق، حدود ۵% کاهش می‌یابد. در این صورت، سالانه حدود ۵ میلیارد دلار صرفه‌جویی نصیب کشور می‌شود.

تولید پراکنده برقبه گزارش عیارآنلاین، امروزه تولید انرژی الکتریکی در نزدیکی محل‌های مصرف، مقرون‌به‌صرفه‌تر است و بر این اساس، مقوله مولدهای تولید پراکنده اهمیتی خاص یافته است. اهداف احداث این مولدهای مقیاس کوچک، افزایش راندمان و کاهش تلفات انرژی، بهبود سطح ولتاژ، تعویق هزینه‌های سرمایه‌گذاری توسعه شبکه و جلب مشارکت بخش خصوصی برای بنای تأسیسات مربوطه است.

بنابر اظهار محمود پورباقر، مجری طرح مولدهای تولید پراکنده برق تهران، هم‌اینک راندمان نیروگاه‌های بزرگ کشور بین ۳۵ تا ۴۰ درصد است که با ورود و انتقال انرژی به این مولدها، راندمان انرژی عملاً به ۷۵ تا ۸۰ درصد ارتقا می‌یابد. در حال حاضر، تلفات انتقال و توزیع برق در کشور حدود ۲۰% است که با استفاده از واحدهای تولید پراکنده برق حدود ۵% (صرفه‌جویی ۵ میلیارد دلار در سال) از میزان تلفات برق کاسته خواهد شد.

در همین رابطه، مجری طرح مولدهای تولید پراکنده برق تهران با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته‌شده برای اجرای این طرح‌ها، اعلام کرد: «امکان استفاده از تسهیلات بانکی، بازپرداخت هزینه گاز مصرفی و امکان استفاده از معافیت‌های گمرکی از جمله تسهیلات و مشوق‌های در نظر گرفته‌شده برای استقبال هر چه بیشتر بخش خصوصی از سرمایه‌گذاری در این عرصه است».

سیدرضا میرزازاده حسینی، مجری طرح نیروگاه‌های تولید پراکنده توانیر نیز ضمن حمایت از احداث واحدهای تولید پراکنده برق عنوان کرد: «بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، باید ۱۵ درصد برق کشور از طریق نیروگاه‌های تولید پراکنده تأمین شود که با توجه به ظرفیت کنونی نیروگاهی کشور، باید ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تولید پراکنده در کشور ایجاد شود».

وی در مورد کاهش فرایند اداری و تسهیل سرمایه‌گذاری در این بخش نیز گفت: «از سال گذشته، صدور مجوز و عقد قرارداد خرید تضمینی نیروگاه‌های تولید پراکنده به شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع تفویض شده است؛ هر متقاضی می‌تواند با مراجعه به اداره برق منطقه خود نسبت به دریافت مجوز و انعقاد قرارداد اقدام کند».

گفتنی است که در سال جاری، سهم نیروگاه‌های تولید پراکنده از صندوق توسعه ملی با سه برابر افزایش، از ۲۰۰ مگاوات در سال ۱۳۹۴ به ۶۰۰ مگاوات رسیده است و متقاضیان می‌توانند تا ۸۰ درصد هزینه‌های طرح را از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنند. همچنین انرژی تولیدی واحدهای تولید پراکنده تا پنج سال به صورت تضمینی خریداری می‌شود و در این مدت نیز هزینه سوخت مولدها به مدت ۱۰ سال از سوی وزارت نیرو پرداخت می‌شود.

توسعه واحدهای تولید پراکنده برق سبب کاهش تلفات انتقال و توزیع برق می‌گردد. تلفات برق در میزان مصرف سوخت و سرمایه‌گذاری برای افزایش ظرفیت تولید برق، اثری مستقیم دارد و لذا ضروری است که با هدف افزایش انگیزه سرمایه‌گذار برای حضور در این بخش، مشوق‌های قانونی و اقتصادی به صورت بلندمدت تعریف شود تا سرمایه‌گذار از حضور در این عرصه اطمینان لازم را داشته باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: