سی‌ودومین بسته خبری سلامت

صنعت دارو ؛ موفق در تولید، ضعیف در صادرات

با وجود خودکفایی ۹۶ درصدی کشور در تولید دارو، ارزش داروهای وارداتی حدود ۳۰ درصد از کل داروهای مصرفی کشور را تشکیل می‌دهد. این موضوع در کنار تراز منفی کشور در تجارت دارو و واردات داروی بی‌کیفیت، مشکلات اصلی صنعت داروی کشور محسوب می‌شوند.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌ودومین بسته خبری سلامت منتشر شد. معضلات صنعت داروی کشور به بهانه برگزاری نمایشگاه «ایران‌فارم» و مشکلات پرستاران، دو موضوعی است که در این بسته خبری مورد بررسی قرار گرفته است.

دارو ؛ موفق در تولید، ضعیف در صادرات

مافیای داروهفته گذشته، دومین نمایشگاه بین‌المللی دارو و صنایع وابسته (ایران‌فارما) در حالی به کار خود پایان داد که تعداد ۴۰۰ شرکت خارجی و داخلی در این نمایشگاه حضور داشتند. در این میان، ۳۰۰ شرکت ایرانی در نمایشگاه مذکور فعال بودند. این در حالی است که در سال ۹۳، ۱۰۰ شرکت ایرانی در نمایشگاه حاضر بودند. این آمار نوید رشد صنعت دارویی کشور می‌دهد. پیش از این نیز دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو این مژده را داده بود. وی در ابتدای شهریورماه، از افزایش ده درصدی سهم داروهای تولید داخل خبر داده و این میزان را ۷۰ درصد از ارزش کل داروهای مصرفی کشور عنوان کرده بود. وزیر بهداشت نیز ۹۶ درصد از داروهای مصرفی کشور را تولید داخل اعلام نمود. با این حال، وی ارزش ۴ درصد داروی وارداتی را ۳۰ درصد از ‌ارزش کل داروها دانست.

با وجود رشد صنعت داروی کشور، این صنعت با معضلاتی نیز دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ یکی از این معضلات، تراز تجاری منفی این صنعت است؛ وزیر بهداشت نیز که خود متولی نظام سلامت کشور است، مهمترین ضعف حوزه دارو را در حوزه صادرات ‌می‌داند. در همین باره، دیناروند اعتقاد دارد که موفقیت صنعت دارو در گروِ حضور در بازار بین‌المللی و استفاده از ظرفیت بازار منطقه‌ای است. وی شرط رسیدن به این هدف را افزایش ۵ برابری صادرات دارو می‌داند.

علاوه بر ضعف در صادرات دارو، واردات داروهای بی‌کیفیت نیز مورد انتقاد است. قربانی، نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، هفته جاری از واردات داروهای بی‌کیفیت از چین و هند خبر داد که به باور وی، بی‌کیفیتی داروهای وارداتی از فضای حاشیه‌ای و لابی‌گری در صنعت دارو نشأت می‌گیرد. البته ناگفته نماند که بیماران در کنار داروهای بی‌کیفیت خارجی، ‌گاهی با تجویز پزشک به مصرف داروی قاچاق نیز ناچار ‌می‌شوند که سلامت آن‌ها را به خطر ‌می‌اندازد. طبق گفته رئیس سازمان غذا و دارو، سهم کالاهای سلامت از ارزش کالاهای قاچاق کشور، ده درصد است.

با وجود رشد تولید دارو در کشور، مشکلاتی جزئی نیز گریبان صنعت دارو را گرفته است که متولیان امر باید همان‌گونه که در عرصه تولید موفق عمل نموده‌اند، برای حل این مشکلات نیز برنامه‌ریزی و اقدام نمایند.

پرستاران و دست‌اندازهای سر راه زندگی

کمبود پرستار_صلاحیت حرفه‌ای پرستارانقشر پرستار در کنار پزشکان نقش مهمی در درمان بیماران داشته، با دلسوزی، مراقب جان و روح بیمار بوده و باعث به ثمر رسیدن زحمات پزشکان می‌شوند. اما در حال حاضر، این قشر زحمت‌کش با مشکلاتی روبرو هستند.

به‌واسطه کمبود نیرو در بخش‌های مختلف نظام سلامت، پرستاران از اقشاری به شمار می‌روند که باید نوبت‌های متعددی در بیمارستان حضور داشته باشند. با وجود این حضور مداوم، آن ‌هم در شرایطی سخت، پرداخت مطالبات پرستاران بین ۶ الی ۹ ماه به تأخیر افتاده است. این در حالی است که پزشکان درآمدهای بسیار بیشتری از ارائه خدمات درمانی کسب می‌کنند، درآمدهایی که حتی به ارقام نجومی نیز منتهی می‌شود.

پرستاران جوان که سختی کار، چندشیفته کارکردن و ادامه فعالیت بعد از بازنشستگی همکاران خود را شاهد هستند، به ادامه فعالیت در کشور راغب نبوده و قصد مهاجرت می‌کنند. آمارها از مهاجرت سالانه ۱۰۰۰ پرستار از کشور خبر می‌دهد. متأسفانه پرستاران آموزش‌دیده ایران به کشورهای توسعه‌یافته مهاجرت می‌کنند و این کشورها بدون هیچ زحمتی از این پرستاران جهت درمان بیماران بهره می‌گیرند.

در شرایطی که نظام سلامت کشور از کمبود پرستار رنج می‌برد، شایسته است متولیان امر با توزیع درآمد مناسب میان بخش‌های مختلف توازن و تعادل برقرار نمایند. زیرا ضعف در هر یک از بخش‌های درمان، سلامت مردم را به خطر می‌اندازد.

سایر اخبار برگزیده

جذب ۱۰ هزار کمک پرستار از مهرماه در بیمارستان‌ها

میرزابیگی، معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آ موزش پزشکی  بیش از ۱۰ هزار نیروی کمک پرستار در یکسال گذشته تربیت شده اند و از مهرماه امسال به تدریج پس از طی آزمون کتبی و مهارتی در بیمارستان ها جذب و بکارگیری می شوند.

کارانه‌ها، منشأ درآمدهای نجومی

بنیادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: آنچه به عنوان دریافتی نجومی پزشکان یاد می‌شود در واقع کارانه است که کمبود پزشک باعث افزایش درآمد برخی پزشکان شده است.

عضو ناظر در کمسیون تلفیق برنامه ششم توسعه: بیمه سلامت تحت نظر وزارت کار باقی بماند

محبی، عضو ناظر در کمسیون تلفیق برنامه ششم توسعه: بدنه و شاکله اصلی بیمه سلامت بهتر است که در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باقی بماند.با تثبیت و حفظ بیمه سلامت در وزارت کار و بررسی نقاط ضعف و سعی در برطرف نمودن آنها و شناسایی نقاط قوت و تلاش در جهت تقویت آنها، باید زمینه استفاده بهینه ذینفعان از آن فراهم گردد.

دو-سوم عطاری‌ها مجوز ندارند

خدادوست، مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت: عطاری زیر نظر صنف عطاری ها است ، که آن هم زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت است و این وزارت خانه تنها آمار کسانی که مجوز دارند را دارد ، ولی حدود دو سوم این عطاری ها اساساً مجوز صنف شان را نیز ندارند و تنها بر اساس برآوردی که صورت گرفته است، حدود ۱۵ هزار عطاری در حال فعالیت هستند.

نامه انتقادی رئیس تامین اجتماعی به رئیس کمیسیون بهداشت مجلس

امینی فرد، سخنگو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: در نامه رییس سازمان تامین اجتماعی دلایل مخالفت خود در خصوص تجمیع بیمه‌ها را  مطرح و تاکید کرده است تجمیع بیمه ها به  ویترین تامین اجتماعی دربخش درمان صدمه وارد می کند.

رئیس سازمان غذا و دارو: شرکت های دارویی کوچک باید ادغام شوند

دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو: متاسفانه این سازمان نمی تواند شرکت های کوچک داروسازی را با یکدیگر ادغام کند اما اگر قرار باشد ما بازیگر بین المللی در حوزه داروسازی داشته باشیم باید برخی از صنایع دارویی کشور با یکدیگر ادغام و بزرگ تر شوند.

طرح تحول باعث و بانی معوقات چندین‌ماهه دانشگاه های علوم پزشکی

نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:طرح تحول نظام سلامت ضمن اینکه بخشی از مشکلات مردم در موضوع پرداخت ها را حل کرد ولی مشکلاتی از جمله تحمیل بار مالی سنگینی در پی داشت که هم اکنون باعث  معوقات چندین ماهه در دانشگاه های علوم پزشکی شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: