۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹

۵۱ میلیارد دلار؛ سرمایه گذاری مورد نیاز بخش معدن و صنایع معدنی کشور

نشست مجمع یادشده با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن وتجارت و اعضای هیات عامل سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار و در آن رقم سرمایه گذاری مورد نیاز برای اجرای طرح جامع فولاد ۳۰ میلیارد دلار برآورد شد

به گزارش عیارآنلاین، براساس اطلاعات اعلام شده در مجمع عمومی سالیانه سازمان ایمیدرو میزان سرمایه گذاری مورد نیاز بخش معدن وصنایع معدنی کشور ۵۱ میلیارد دلار است که نزدیک به ۶۰ درصد این رقم به طرح جامع فولاد مربوط می شود.

 نشست مجمع یادشده با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن وتجارت و اعضای هیات عامل سازمان توسعه ونوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار و در آن رقم سرمایه گذاری مورد نیاز برای اجرای طرح جامع فولاد ۳۰ میلیارد دلار برآورد شد.
قرار است برپایه سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد خام کشور به ۵۵ میلیون تن برسد که نزدیک به ۱۵ میلیون تن آن سهم صادرات است.
بر پایه اطلاعات ارایه شده در این مجمع عمومی، میزان سرمایه گذاری مورد نیاز برای طرح های توسعه زنجیره آلومینیوم ۱۱ میلیارد دلار است که ۲۱٫۵ درصد از کل سرمایه گذاری را دربر می گیرد.
علاوه بر این، سایر پروژه های بخش معدن و صنایع معدنی برای توسعه خود به سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری نیازمند است.
یکی از مهمترین روش های تامین سرمایه مورد نیاز، جذب مشارکت خارجی برای پیاده سازی پروژه های یاد شده است.
ظرفیت و سرمایه گذاری مورد نیاز در دوره پنج ساله ششمین برنامه توسعه (طرح های مرتبط با زنجیره ایمیدرو) مشخص شده است؛ برای تولید شمش فولادی که پارسال ظرفیت آن به ۲۳ میلیون تن رسید، در سال ۱۳۹۹ هدف گذاری ۴۰ میلیون و ۳۸۰ هزار تن پیش بینی شده که به ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری زنجیره نیاز است.
همچنین برای تولید شمش کاتد مس که در سال گذشته ظرفیت ۳۰۸ هزار تنی داشت، در سال ۹۹ دستیابی به رقم ۴۱۱ هزار تن مورد انتظار است که برای تحقق این مهم، باید یک میلیارد و ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه صرف شود.
علاوه بر این، باهدف تولید شمش آلومینیوم که پارسال ظرفیت ۴۸۷ هزار تنی داشت، در ۱۳۹۹ رقم ۸۲۳ هزار تن هدفگذاری شده که این امر نیازمند یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری است.
همچنین اکتشاف و سایر معادن سازمان ایمیدرو به سرمایه گذاری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری در دوره برنامه ششم توسعه نیاز دارد. میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده مورد نیاز در مناطق ویژه نیز یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار است؛ در مجموع سازمان یاد شده ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای دستیابی به اهداف در نظر گرفته شده در قالب برنامه ششم توسعه نیاز دارد.
سازمان ایمیدرو در چارچوب برنامه یاد شده نیازمندی های زیرساختی نیز پیش بینی کرده است که براساس آن، در بخش گاز روزانه به ۲۲ میلیون متر مکعب نیاز دارد.
پیش بینی برق مورد نیاز نیز رقم سه هزار و ۳۰۰ مگاوات و در زمینه آب نیز رقم روزانه ۳۶۰ هزار مترمکعب تعیین شده است.
در هشت ماهه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی (۱۲ دی ۹۴ تا ۱۰ شهریور ۹۵) ۱۱ میلیون و ۴۵۱ هزار تن فولاد خام در ایران تولید شد که در مقایسه با دوره مشابه در سال ۲۰۱۵، افزایش ۵٫۱ درصدی را ثبت کرد.
انجمن جهانی فولاد در تازه ترین گزارش خود که تولید فولاد خام ۶۶ کشور جهان را در این دوره بررسی کرد، با وجود کاهش ۰٫۹ درصدی فولاد خام جهان، تولید کشورمان در این بخش به رشد ۵٫۱ درصدی دست یافت.
همچنین کشورهای فولادساز اتحادیه اروپا و خاورمیانه با تولید ۱۰۷ میلیون و ۹۳۱ هزار تن و ۱۸ میلیون تن فولاد خام در هشت ماهه نخست ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب ۵٫۲ و ۲٫۶ درصد کاهش تولید نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۵ داشتند.

منبع: اگزیم نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: