۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۳

معاون وزیر علوم: باید تعاملات علمی و فناوری با کشور روسیه تقویت شود

جلسه مشترک روسای پارک‌های علم و فناوری ایران و سفیر ایران در روسیه در محل سفارت ایران در این کشور برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در این جلسه که با حضور دکتر مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه و دکتر صالحی امیری رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد بر تقویت سطح تعاملات علمی و فناوری بین دو کشور ایران و روسیه تاکید کرد.

وی به معرفی دستاوردها و توانمندی‌های فناوری ایران و پارک‌های علم و فناوری اشاره و اظهار کرد: وجود ۳۹ پارک و ۱۷۶ مرکز رشد علم و فناوری و حضور قریب به ۳۰هزار فناور در این مراکز ظرفیت بزرگی را برای توسعه فناوری کشور فراهم ساخته است که می‌تواند در عرصه‌های بین‌المللی به ویژه در رابطه با کشورهای منطقه عرض اندام کرده و نقش درخور خود را ایفا کند.

دبیر شورای عالی عتف به وجود برخی مشکلات موجود بر سر راه همکاری‌های مشترک علمی و فناوری بین ایران و روسیه اشاره کرد و افزود: به دلیل مسایلی از قبیل مشکلات زبانی و شناخته نبودن ظرفیت‌ها و دانشگاه‌های روسیه، دانشگاهیان ایران کمتر رغبت به همکاری با مراکز علمی روسیه دارند و این وظیفه مشترک سفارت ایران و وزارت علوم است که زمینه‌های همکاری و تعاملات مشترک علمی و فناوری دو کشور را فراهم سازد.

وی به دستاورد بسیار خوب سفر هیات ایرانی به شهر مسکو که برای شرکت در سی و سومین کنفرانس انجمن جهانی پارک‌های علم و فناوری در این شهر حضور پیدا کردند اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با حضور فعال و سازنده روسای پارک‌های علم و فناوری ایران و حمایت همه جانبه دولت توانستیم با حداکثر آرای اعضای انجمن بین‌المللی پارک‌های علم و فناوری میزبانی برگزاری این کنفرانس را در سال ۲۰۱۸ کسب کنیم.

وی اضافه کرد: این کنفرانس که در دو سال دیگر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان برگزار خواهد شد تجربه بسیار ذی‌قیمتی است و در فضای ایجاد شده در شرایط بعد از برجام، نشانه دوره جدیدی از دیپلماسی علمی و فناوری کشور است.

دکتر مهدی سنایی سفیر کشورمان در روسیه نیز بر اهمیت روابط استراتژیک ایران و روسیه تاکید کرد و گفت: به دلیل سابقه همکاری ایران و روسیه و حجم تعاملات اقتصادی، نظامی، دفاعی و اجتماعی و همسایگی دو کشور این ارتباطات اهمیت بسیار زیادی برای دو کشور دارد.

وی افزود: متاسفانه با وجود این میزان از اشتراکات و ظرفیت‌های موجود هنوز به جایگاه درخور در زمینه همکاری‌های مشترک علمی، پژوهشی و فناوری دست پیدا نکرده‌ایم و از وزارت علوم این انتظار وجود دارد که حجم تعاملات دانشگاهی و علمی شایسته بین دوکشور را فراهم کند.

سنایی ادامه داد: توانمندی‌های علمی و فناوری ایران در حوزه‌هایی از قبیل نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی و انرژی هسته‌ای برای کشور روسیه جذابیت ویژه‌ای دارد و اگر زمینه همکاری دوطرفه فراهم شود قطعا کشور روسیه از همکاری‌های علمی و فناوری مشترک استقبال خواهد کرد.

سفیر ایران در روسیه به بازار عظیم روسیه در زمینه‌های مختلف محصولات کشاورزی، صتعتی و همچنین صنایع دستی اشاره کرد و گفت:  هنوز ایران نتوانسته است جایگاه خود را در این حوزه کسب بازار در روسیه بدست آورد و با برنامه‌ریزی های انجام شده حجم گردشگران دو کشور برای بازدید از یکدیگر جهش قابل ملاحظه‌ای را داشته است و روز به روز بیشتر هم می‌شود و ضرورت دارد با برنامه‌ریزی‌های علمی و مدیریتی حداکثر بهره‌وری را از این حوزه بدست آورد.

منبع: دیده بان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: