هدف گذاری برای باسواد شدن۲۸۰ هزار نفر در امسال

باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی: در حال حاضر تعداد یک‌میلیون و ۱۲۰ هزار نفر بی‌سواد زیر ۵۰ سال در کشور وجود دارد که در هدف‌گذاری امسال ۲۸۰ هزار نفر تحت پوشش قرار می‌گیرند. تقریباً ۱۱ میلیون نفر بزرگسال کم‌سواد بالای ۱۰ سال با تحصیلات در حد ابتدایی در کشور وجود دارد که مشغول به تحصیل نیستند.

به گزارش عیارآنلاین، علی باقرزاده بعد از ظهر امروز در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش تدوین شد.

 معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت تدوین سند تحول بنیادین عنوان کرد: برای تدوین این سند بیش از ۵۰۰ نفر از صاحب‌نظران، اندیشمندان و افراد مورد وثوق مقام معظم رهبری همکاری و همفکری داشته‌اند.

وی بیان داشت: اجرای کامل این سند به عنوان نقطه اتکای دولت و ملت و نقطه امید رهبر عظیم‌الشأن اسلام در ارتقا و پیشرفت بیش از پیش آموزش و پرورش از مهم‌ترین مأموریت‌های آموزش و پرورش است.

باقرزاده تصریح کرد: زیر چتر این سند فلسفه تعلیم و تربیت ترسیم شده است و تدوین آن مقدماتی داشت که کتابچه آن بخشی است که دیده می‌شود و مجموعه مبانی نظری که فلسفه تعلیم و تربیت در نظام جمهوری اسلامی را تعریف کرده بخش اصلی سند تحول بنیادین است.

رئیس نهضت سوادآموزی کشور با اشاره به ارکان مختلف در سند تحول بنیادین و کتاب‌های درسی دانش‌آموزان مطرح کرد: در بحث برنامه درسی چارچوب تولید کتاب‌های درسی تعریف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کانون اصلی تعلیم و تربیت کشور براساس تربیت انسان‌های متفکر و خردورز است تشریح کرد: در حال حاضر بخش‌هایی از این سند اجرا شده و بخش‌هایی در حال بررسی است که به تدریج در برنامه‌های فرهنگی قرار خواهد گرفت که هرساله بخشی از راهکارهای آن در دستور کار قرار می‌گیرد.

باقرزاده گفت: پژوهش بخش مغفول مانده در آموزش و پرورش است و باید زیرساخت‌های لازم در راستای فعال شدن بیش از پیش این حوزه اجرا و اعتبارات لازم به این بخش اختصاص داده شود.

معاون  وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اجرای طرح‌های مختلف در راستای آموزش و یادگیری بهتر دانش‌آموزان اظهار داشت: ۱۵۰ طرح برگرفته از سند تحول بنیادین برای امسال پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به روند روبه رشد باسوادی افزود: ایجاد پرونده سطح سواد برای هر شهروند از سوی این سازمان اجرا شد و مبنای میزان سواد افراد سوابق تحصیلی موجود در این پرونده خواهد بود.

باقرزاده اضافه کرد: در سنین ۱۰ تا ۴۹ سال میزان باسوادی به بالای ۹۶ درصد رسیده و براساس آخرین آمار از یونسکو در روزهای گذشته، رشد سوادآموزی در ایران نسبت به سایر کشورها ۲٫۶۵ درصد بوده است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد یک‌میلیون و ۱۲۰ هزار نفر بی‌سواد زیر ۵۰ سال در کشور وجود دارد که در هدف‌گذاری امسال ۲۸۰ هزار نفر تحت پوشش قرار می‌گیرند و تاکنون حدود ۱۰۰ هزار نفر از این قشر تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

وی یادآور شد: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته اولیای بی‌سواد دانش‌آموز در مدرسه آموزش داده می‌شوند

باقرزاده عنوان کرد: تقریباً ۱۱ میلیون نفر بزرگسال کم‌سواد بالای ۱۰ سال با تحصیلات در حد ابتدایی در کشور وجود دارد که مشغول به تحصیل نیستند.

رئیس نهضت سوادآموزی کشور گفت: عدم تولید کتاب برای افراد کم‌سواد جامعه یکی از عارضه‌هایی است که در کشور جود دارد و برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه در حال انجام است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: