کارت سوخت، لازمه مدیریت مصرف بنزین/ پیگیری طرح دوفوریتی حفظ کارت سوخت در مجلس

عضو کمیسیون عمران مجلس کارت سوخت را لازمه مدیریت سوخت در کشور دانست و ضمن مخالفت با حذف کارت سوخت، از موافقت خود با طرح دوفوریتی برای این سامانه در مجلس خبرداد.

کارت سوخت - سهمیهبه گزارش عیارآنلاین، اخیراً و با تصویب لایحه‌ای که دولت برای اصلاح قانون بودجه ۹۵ به مجلس فرستاد، بند «ح» تبصره ۱۴ قانون بودجه حذف شد که دولت را مکلف به حفظ کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین کرده بود.

در همین رابطه، حسین هاشمی تختی‌نژاد، عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با عیارآنلاین، ضمن برشمردن مزایای کارت سوخت، با حذف این سامانه هوشمند مخالفت کرد.

هاشمی با اشاره به نقش کارت سوخت در کنترل مصرف سوخت کشور، گفت: کارت سوخت لازمه مدیریت سوخت در کشور است. اگر سهمیه‌بندی بنزین انجام نمی‌شد و سوخت را با استفاده از کارت توزیع نمی‌کردیم، کشور با مشکل مواجه می‌شد.

این عضو کمیسون عمران مجلس در رابطه با اهمیت کارت سوخت، ادامه داد: درست است که مشکلاتی در این زمینه وجود داشت، اما در مجموع به نفع کشور بود. برای مدیریت سوخت، نیاز است که به نحوی میزان مصرف کنترل شود و باید مشخص باشد که چه خودروهایی مصرف بیشتری دارند، نیاز آینده کشور چه میزان است و… . این موضوعات از طریق کارت سوخت، قابل انجام است.

وی در انتقاد از حذف بند الزام دولت به استفاده از کارت سوخت از قانون بودجه، عنوان داشت: درست است که اصلاحیه قانون بودجه سال جاری به هر نحوی که بود، در مجلس تصویب شد و دولت این اختیار را پیدا کرد که کارت سوخت را حذف کند، اما کشور برای اجرای سامانه هوشمند سوخت هزینه پرداخته است، لذا نباید این سامانه از بین برود. حفظ سامانه هوشمند سوخت هزینه چندانی برای کشور ندارد و مشکلی هم برای مردم به وجود نمی‌آورد؛ لذا حذف کارت سوخت، اقدام درستی نیست.

هاشمی با اشاره به طرح دوفوریتی که توسط برخی نمایندگان برای حفظ کارت سوخت تدوین شده است، اظهار داشت: من این طرح را هنوز ندیدم. با وجود این، از حفظ کارت سوخت در مجلس دفاع خواهم کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: