نگرانی از افزایش زنان سالمند تنها

رئیس اداره سالمندان سازمان بهزیستی کشور، تنهایی سالمندان را یکی از نگرانی های جامعه عنوان کرد و گفت: به ازای هر مرد سالمند تنها در کشور تقریبا سه زن سالمند تنها داریم.

به گزارش عیارآنلاین، فرید براتی سده روز یکشنبه در نشست خبری هفته ملی سالمند در سازمان بهزیستی کشور افزود: نگرانی بعدی ما این است که طبق آمارهای موجود، افزایش زنان سالمند تنها در استان های کم برخوردار بیشتر از سایر استان ها است؛ بطور مثال استان گیلان – که بیش از ۱۱ درصد جمعیت این استان سالمند هستند- ، نسبت زنان سالمند به مردان، دو به یک است اما تعداد زنان سالمند تنها در استان ایلام -که هشت درصد جمعیت این استان سالمند هستند- چهار برابر مردان سالمند تنها است.

**اختصاص ردیف اعتباری سالمندان برای نخستین بار
رئیس اداره سالمندان سازمان بهزیستی کشور گفت: امسال برای نخستین بار یک ردیف اعتباری در این سازمان و یک ردیف اعتباری دیگر نیز در وزارت رفاه برای سالمندان اختصاص یافته است.
براتی افزود: رقم ردیف اعتباری سالمندان در وزارت رفاه ، سه میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان و در سازمان بهزیستی یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است و امیدواریم این ارقام در سال آینده بیشتر شود.

**تامین بخشی از هزینه های درمانی سالمندان
رئیس اداره سالمندان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اجرای آزمایشی طرح حمایتی بهزیستی در دو استان کم برخوردار ایلام و سیستان و بلوچستان گفت: موضوع این طرح ، تامین حداقل بخشی از هزینه های درمانی سالمندان است.
براتی افزود: این طرح در آینده به استان های دیگر کشور گسترش خواهد یافت.

**مهیا سازی محیط مناسب سالمندان در دو استان
رئیس اداره سالمندان سازمان بهزیستی کشور گفت: هم اکنون برای مهیا سازی محیط مناسب برای سالمندان در دو استان آذربایجان شرقی در شهر تبریز و استان اصفهان در شهر اصفهان در حال اقدام هستیم.
براتی یادآور شد: زیرساخت های این دو استان برای اجرای این طرح فراهم بوده و از سوی دیگر شمار گردشگران خارجی سالمند نیز در این دو شهر زیاد است.
وی ادامه داد: طرح حمایت از ایاب و ذهاب سالمندان نیز در استان مازندران به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد.

**خیران فقط دنبال ساخته مراکز شبانه روزی سالمندان نباشند
رئیس اداره سالمندان سازمان بهزیستی کشور گفت: طرحی برای تغییر نگرش خیران به مساله سالمندی در دست اجرا است تا خیران فقط به فکر راه اندازی مراکز شبانه روزی سالمندان نباشند.
براتی افزود: می خواهیم خیران به مسائل دیگر مورد نیاز سالمندان مانند مسائل توانبخشی نیز توجه کنند.

**طرح مراقبت از سالمندان در منزل
رئیس اداره سالمندان سازمان بهزیستی کشور گفت: هم اکنون بیش از یکصد هزار نفر از افراد بالای ۶۰ سال از خدمات یارانه مستمر برخوردار هستند.
براتی افزود: اخیرا نیز طرح های مراقبت در منزل و کمک هزینه های مراقبت در منزل از سالمندان را در دست اجرا داریم.
وی خاطرنشان کرد: در اجرای طرح مراقبت در منزل، افرادی آموزش های لازم را فرا می گیرند و به منازل سالمندان مراجعه می کنند و در طرح کمک هزینه مراقبت، هزینه ای که قرار است به مراکز شبانه روزی سالمندان برای مراقبت از سالمند پرداخت شود به خود سالمندان پرداخت خواهد شد.

**طرح مراقبت از سالمندان تنها
رئیس اداره سالمندان سازمان بهزیستی کشور گفت: طبق طرحی با همکاری دانشگاه علمی کاربردی ، تامین اجتماعی ، نظام پرستاری و مددکاری اجتماعی می خواهیم از کارشناسان این بخش ها استفاده کرده و دوره های مراقبت از سالمندان تنها برای حضور این کارشناسان در منازل این سالمندان برگزار کنیم.
براتی تصریح کرد: خانواده ها برای برخورداری از این طرح باید هزینه های مالی آن را پرداخت کنند.
وی همچنین به قانون حمایت از سالمندان اشاره کرد و گفت: روی این قانون کار شده و به وزارت رفاه فرستاده شده تا پس از آن به جلسه هیات وزیران برود.

**اعلام اسامی هفته سالمند
رئیس اداره سالمندان سازمان بهزیستی کشور گفت: شعار روز جهانی سالمند -۱۰ مهر- امسال «نه علیه هرگونه تبعیض سنی» است.
براتی، اسامی روزهای هفته ملی سالمند – از چهارم تا دهم مهرماه جاری- را به ترتیب «سالمند، رفاه اجتماعی و محیط توانمندساز» ، «سالمند مستقل ، فعال و بانشاط» ، «خانواده و بازنشستگان» ، «سالمند، سبک زندگی سالم و سلامتی» ، «سالمند، حقوق شهروندی و قانون»، «ارزش های فرهنگی و دینی و تکریم منزلت سالمند» و «سالمند و عدم تبعیض سنی» اعلام کرد.
وی ادامه داد: جلسه شورای عالی سالمندان سه شنبه این هفته برگزار می شود و یکی از دستور جلسات آن ، طرح های حمایتی از سوی وزارت رفاه برای بازنشستگان است.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: