در گفتگو با عیارآنلاین مطرح شد:

پیشنهاد ۱۴۰۰ تومانی برای قیمت خرید تضمینی گندم

دبیر اجرایی بنیاد توانمندسازی گندم با انتقاد از تأخیر دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی گندم، پیشنهاد قیمت ۱۴۰۰ تومانی را در این زمینه مطرح کرد و افزود: واردات گندم با وجود خودکفایی در تولید آن موجب دلسردی کشاورزان شده و به عدم ثبات در تولید می‌انجامد.

خرید تضمینی گندمبه گزارش عیارآنلاین، در حالی که بر اساس قانون قیمت تضمینی محصولات کشاورزی قبل از شروع سال زراعی جدید باید اعلام شود، به موقع اعلام نشدن قیمت خرید گندم، علاوه بر به هم ریختن برنامه کشت و متضرر شدن کشاورزان، پایداری تولید به اندازه این محصول را -که در حال حاضر جوابگوی نیاز کشور است- به خطر می‌اندازد.

در همین رابطه، علی خان‌محمدی، دبیر اجرایی بنیاد توانمندسازی گندم ایران در گفتگو با عیار آنلاین، ضمن اعلام این خبر که تاکنون قیمت خرید تضمینی گندم از سوی دولت اعلام نشده است، اظهار داشت: این در حالی است که می‌بایست این قیمت تا پایان شهریورماه اعلام می‌شد؛ عدم اعلام به‌موقع آن می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد؛ آنچه که در ابتدای امر به ذهن متبادر می‌شود ناتوانی دولت در پرداخت طلب گندم‌کاران در رابطه با گندم های تولیدی فصل زراعی پیش است. همچنین به نظر می‌رسد که دولت قصد افزایش قیمت خرید تضمینی را نداشته باشد، چرا که ممکن است با اعتراض جامعه مصرف‌کننده مواجه شود.

خان‌محمدی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی مدتی است که اعلام کرده قیمت خرید تضمینی باید هرچه سریع‌تر اعلام شود، البته این وزارتخانه قیمت پیشنهادی اعلام نکرده است؛ به همین سبب ما همراه تشکل‌ها پیشنهاد دادیم یا قیمت طبق نرخ تورم حال حاضر محاسبه گردد و یا ۱۴۰۰ تومان برای آن در نظر گرفته شود.

وی با تأکید بر اعلام به‌موقع قیمت خرید تضمینی گندم، عنوان کرد: اعلام به موقع قیمت‌ها باعث ثبات در تولید و بازار می‌شود و سرمایه‌گذار با فراغ بال به سرمایه‌گذاری می‌پردازد.

همچنین خان‌محمدی در رابطه با واردات گندم گفت: واردات این محصول با وجود خودکفایی و همچنین صحبت‌های سخنگوی دولت مبنی بر اینکه واردات گندم از تولید کشاورزان داخلی ارزان‌تر تمام می‌شود، موجب دلسردی کشاورزان شده و به عدم ثبات در تولید می‌انجامد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: