معاون وزیر جهادکشاورزی:

حمایت از صادرات لبنیات و مرغ و تخم مرغ در اولویت وزارت جهاد کشاورزی است

معاون وزیر جهادکشاورزی در امور دام تاکید کرد : حمایت از صادرات لبنیات و مرغ و تخم مرغ در اولویت است تا استمرار داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر حسن رکنی در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت : برای توسعه صادرات هیچ منعی نداریم حتی اگر قرار باشد برای تنظیم بازار داخلی واردات داشته باشیم.

وی افزود: صادرات خیلی سخت و پیچیده است و اگر تعهدی برای حضور در بازار هدف داریم باید انجام شود تا بازار از دست نرود و تجارب تلخ گذشته هم تکرار نشود.

رکنی گفت : اجازه نمی دهیم صادرات کشاورزی به ویژه لبنیات و مرغ و تخم مرغ قطع شود حتی اگر به حمایت و تشویق هم نیاز باشد.

وی با بیان اینکه تا سه پیش وارد کننده گوشت مرغ بودیم ، گفت: امروز صادر کننده هستیم و البته ۴۵ هزار تن در سال جاری صادر شده که در مقایسه با میزان تولید ، اندک است. چون تولید بالیا ۲٫۱ میلیون تن گوشت مرغ داریم و پارسال ۹۰ هزار تن تخم مرغ هم معادل ۱۰ درصد تولید صادر شد.

رکنی گفت: در بخش دام و طیور تراز تجاری مثبت داریم و صادرات این بخش در ۵ ماه امسال ۵۸۵ میلیلون دلار و واردت ۳۱۳ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: پیش بینی ۶۰۰ هزار تن لبنیات در سال جاری داریم که ۷۰ درصد به عراق و افغانستان و بقیه به ۳۰ کشور دیگر است و به روسیه هم اخیرا وارد شدیم و محموله دو هزارتنی در حار ارسال است چون بازار روسیه خیلی بزرگ است و تا یک میلیون تن هم شیر می توانیم صادر کینم و بیش از ۹ میلیون تن شیر تولید می کنیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت : در بازار هم در کل کشور در استان ها عرضه پروتئینی دچار مشکل نیست ، در دو سال اخیر قیمت پایین بود و تولید ضرر داشت ، برای استمرار تولید باید شرایط اقتصادی داشته باشیم و حداقل سود برای تولید فراهم باشد.برای بازارهای جهانی هم باید اندازه مرغ استاندارد باشد و مرغ سبک یک کیلو و ۲۰۰ تا ۸۰۰ گرم تولید کنیم.

وی افزود: برای حمایت از صادرات لبنیات حدود ۲۰۰ میلیارد تومان بسته تشویقی دولت داریم که بزودی اعمال می شود و در دست پیسگیری است تا به جهش صادرات لبنیات برسیم ، در حزوه مرغ و تخم مرغ هم درخواست مشوق صادراتی داریم که هنوز رقم ان نهایی نشده است.

وی از توان رقابتی کشور در بازارهای صادراتی خبر داد و گفت : ترکیه از لحاظ استاندارد تولید ، شرایط ما را ندارد و پایین تر است و البته رقابت با همه کشورها جدی است و اگر امکانی فراهم شود ، دولت حمایت خواهد کرد.

منبع: صدا و سیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: