تأخیر در پرداخت طلب گندم‌کاران توجیه‌ناپذیر است

از آنجا که کارشناسان پیش‌بینی حجم بالای تولید گندم جهت خودکفایی و صادرات را کرده بودند، انتظار می‌رفت دولت تدبیر و امید برنامه‌ریزی و تأمین بودجه را به صورت دقیق از مدت‌ها قبل انجام می‌داد تا زحمات مردم و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی به هدر نرود.

خرید تضمینی گندمبه گزارش عیارآنلاین، بسیج دانشجویی دانشگاه زنجان در اعتراض به پرداخت ناقص و توأم با تاخیر پول گندم‌کاران، نامه‌ای خطاب به ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر کرد. متن این نامه به این شرح است:

«نهضت ما هم با مستضعفین پیش رفت. مستکبرین یا فرار کردند یا در خانه‌های خود نشستند. آنهایی که امروز برای استفاده نامشروع می‌خواهند سر این سفره بنشینند، کجا بودند آن روز که مستضعفین خون خود را می‌دادند». امام خمینی(ره)

در آموزه‌های دینی به پرداخت حقوق مستضعفین تاکید شده است و همگان می‌دانیم آن سخن پیامبر بزرگوار اسلام (ص) را که می‌فرمایند: «قبل از خشک شدن عرق جبین دستمزد کارگر را پرداخت نمایید».

اما امروز متاسفانه چندین ماه از برداشت محصول گندم کشاورزان زحمت‌کش این مرز و بوم می‌گذرد، در حالی که این قشر عزیز مدت‌هاست منتظر پرداخت حقوق خود از طرف سازمان‌های دولتی هستند و آنچه که نمایان شده و قطعی است بی‌برنامگی دولت در تامین اعتبارات کافی قبل از موعد مقرر است.

از آنجایی که کارشناسان و مسئولین وزارت کشاورزی پیش‌بینی این حجم تولید گندم جهت خودکفایی و صادرات را از قبل کرده بودند، انتظار می‌رفت دولت محترم برنامه‌ریزی و تأمین بودجه را به صورت دقیق از مدت‌ها قبل انجام می‌دادند تا زحمات مردم و وزیر مربوطه به هدر نمی‌رفت.

این امر در مرحله اول موجب به دردسر افتادن کسانی است که مایحتاج روزانه و درآمد ایشان صرفا از راه کشت گندم تامین می‌شود و قطعا تا به امروز هم با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند. در سال‌هایی که اقتصاد مقاومتی و رسیدگی به معیشت مردم مهم‌ترین مساله کشور به شمار می‌رود، آن هم با این میزان از دستورات رهبری معظم انقلاب در خصوص بهتر شدن شرایط تولید، این کم‌کاری غیر قابل توجیه است و انتظار می‌رود در عمل، بانک‌ها و سازمان‌های دولتی قصور پیش‌آمده را جبران و اعتماد دوباره ایشان را جلب نمایند.

نکته حائز اهمیت آن است که اگر این قصور عمدی بوده، لطمه بزرگی به پیکره اقتصادی نظام وارد کرده و اگر سهوی بوده که قطعا اینگونه است، موجبات سست کردن همت‌ها و به وجود آمدن نوعی از بی‌اعتمادی است.

به طور یقین، مابقی مطالبات کشاورزان باید در کمترین زمان ممکن پرداخت شود تا در آغاز فصل جدید کشت و فصل پاییز، ایشان با مشکلات مالی دست‌وپنجه نرم نکنند.

نکته اساسی دیگری هم در این حوزه وجود دارد و آن این است که تأخیر در این امر موجب افزایش بدهی کشاورزان با توجه به وام‌های بانکی و بویژه دیرکرد این وام‌ها است که خود بحث مفصلی نیاز دارد.

فلذا قطعا باید دستورارت لازم جهت مساعدت صادر گردد، در غیر این صورت، شاید تمامی نفع حاصل از کاشت گندم به پرداخت دیرکردها اختصاص یابد همچنین برنامه‌ریزی دقیق برای سال‌های آینده و بازنگری در شیوه خرید تضمینی گندم مساله است که با مدیریت جهادی باید انجام پذیرد که در نتیجه آن شاید بتواند گوشه‌ای از تلاش کشاورزان را جبران نماید ان‌شاءالله.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

بسیج دانشجویی دانشگاه زنجان

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج دانشجویی زنجان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: