جوانه 51 منتشر شد

رمزگشایی از جعبه سیاه محصولات تراریخته

به عقیده مدافعان محصولات تراریخته، استفاده از این محصولات در افزایش حجم تولید و همچنین کاهش مصرف آب و نهاده‌ها مؤثر خواهد بود. در مقابل، منتقدان به عدم اقبال برخی کشورها به مصرف این محصولات و عدم شناخت کامل از ابعاد این فناوری اشاره می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاه‌ویکمین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این بسته خبری، دو موضوع محصولات تراریخته و واردات گندم مورد بررسی قرار گرفته است.

رمزگشایی از جعبه سیاه محصولات تراریخته

محصولات تراریختهحدود یک دهه است که محصولات تراریخته در چرخه تولید و واردات غذای کشور قرار گرفته‌اند؛ به نحوی که سالانه ۵ میلیارد دلار از واردات کشور به محصولات تراریخته اختصاص دارد. لکن در یک سال گذشته به واسطه عزم دولت بر تولید این محصولات، تراریخته‌ها در کانون توجه رسانه‌ها جای گرفت و نظرات متعددی درباره آن ابراز شد.

گروهی در موافقت با «تولید» این محصولات صحبت می‌کنند. به عقیده ایشان، استفاده از این محصولات در افزایش حجم تولید و همچنین کاهش مصرف آب و نهاده‌ها مؤثر خواهد بود. به گفته نوبخت، سخنگوی دولت، دولت نیز مدافع فعالیت های بیوتکنولوژی و محصولات تراریخته است. البته مسئولان دولتی تاکنون در مورد سلامت این محصولات، چه وارداتی و چه تولیدی، اظهار نظری نکرده‌اند. با وجود این، عمده محصولات تراریخته موجود در بازار، وارداتی هستند و نه تولیدی؛ به عنوان مثال، بیش از ۹۰ درصد از روغن خوراکی، جزء محصولات تراریخته است؛ این موضوع به همراه برخی ابهامات در خصوص سلامت این مواد غذایی، موجب انتقاد برخی کارشناسان شد.

منتقدان به عدم اقبال برخی کشورها به مصرف این محصولات و عدم شناخت کامل از ابعاد این فناوری اشاره می‌کنند. اخیراً نیز برخی مراجع تقلید تحقیق در مورد محصولات تراریخته و دستکاری‌شده ژنتیک را بدون اشکال دانسته‌اند؛ اما طبق فتوای ایشان، تا از نظر علمی، بی‌خطر بودن این محصولات اثبات نشود، تجاری‌سازی آن‌ها جایز نخواهد بود. نکته قابل ذکر اینکه دولت در برنامه ششم توسعه، به دنبال توسعه و تجاری‌سازی محصولات تراریخته است.

در پایان باید توجه داشت که معضل اصلی در خصوص محصولات تراریخته، واردات این محصولات است که تاکنون هیچ‌یک از مدافعان تولید تراریخته‌ها از آن حمایت نکرده‌اند. به عبارت دیگر، مجامع کارشناسی و دولتی سلامتی تراریخته‌ها را به طور قطعی تأیید نکرده‌اند. لذا طی چند سال گذشته که محصولات تراریخته به کشور وارد می‌شدند، انتظار می‌رفت که این نوع از واردات مورد بررسی جدی قرار می‌گرفت؛ حال آنکه چنین اتفاقی نیفتاده است.

سدّ ممنوعیت واردات گندم شکسته شد

نان گندمتأخیر دولت در پرداخت طلب گندم‌کاران، چند ماهی می‌شود که نُقل محافل خبری شده است. موعد وعده‌های مکرر مسئولین در رابطه با پرداخت طلب کشاورزان طی دو ماه گذشته در حالی سر می‌رسد که بعد از گذشت چند روز از نیمه دوم سال، تاکنون تمام مبلغ مورد نظر تسویه نشده است.

پرداخت نشدن طلب گندم‌کاران درحالی رخ داده که این روزها خبرِ واردات گندم از گمرکات کشور به گوش می‌رسد؛ در این صورت، دولت به عنوان خریدار اصلی گندم‌های وارداتی باید علاوه بر پرداخت بدهی چهار هزار میلیاردی گندم‌کاران کشور، هزینه خرید محصول گندم وارداتی را نیز بپردازد.

اما واردات گندم‌ علاوه بر هزینه‌بر بودن، ابهام دیگری نیز دارد: حجتی در بهمن‌ماه ۹۴، در راستای خودکفایی در تولید گندم، واردات آن را -جز در مورد گندم دوروم- ممنوع اعلام کرد. اما ظاهراً فشار به کارگروه تنظیم بازار به صدور مجوزِ واردات برای گندم‌های دپوشده در گمرکات منجر شد. در همین رابطه، رئیس مجمع ملی تشکل‌های کشاورزی ضمن مخالفت با واردات گندم، گفت: «اگر تولید گندم مناسب است، به چه دلیل باید در این شرایط حساس، ارز کشور صرف واردات این کالا شود».

با توجه به توضیحات فوق، این پرسش مطرح می‌شود که چرا در شرایطی که کشور با حمایت و زحمت کشاورزان در حال رسیدن به خودکفایی در تولید گندم است، دولت به یکباره واردات این محصول اساسی را آزاد کرده است؟

سایر اخبار مهم

برای اطلاع از سایر اخبار مهم حوزه کشاورزی در هفته گذشته، به این لینک مراجعه کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: