تعلل در بخشودگی سود و جریمه وامهای خرد

شب گذشته برنامه پایش به بررسی مصوبه مجلس در خصوص بخشودگی سود و جریمه دیرکرد وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون پرداخت.

به گزارش عیارآنلاین، اخیراً مجلس در بند مربوط به تسعیر دارایی ارزی اصلاحیه بودجه، پیشنهادی را مصوب کرده که بر اساس آن «سود» تسهیلات غیر جاری تا ۱۰۰ میلیون تومان از محل منابع حاصل از تسعیر ارزی پرداخت شود.
بنابر این مصوبه، بدهکاران تسهیلات غیرجاری تا ۱۰۰ میلیون تومان فقط ملزم به پرداخت اصل بدهی هستند و پرداخت سود آن بر عهده دولت است. جریمه تأخیر نیز باید از سوی بانک‌ها بخشیده شود.
مجری در ابتدای برنامه در اینباره گفت: در پیگیری این موضوع از بانک مرکزی، اعلام کردند که این موضوع را باید از سازمان برنامه‌ و بودجه پیگیری کنید و این سازمان باید آن را ابلاغ کند. سازمان برنامه‌ و بودجه نیز اعلام کرده در اینباره گفتگو نمی‌کنیم.
محمدمهدی مفتح؛ سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در این مورد گفت: این قانون تصویب‌ شده و دولت ملزم به اجرای آن است و امیدواریم که آیین‌نامه اجرایی آن را زودتر ارائه دهد و چون این مصوبه مربوط به اصلاحیه بودجه است تا پایان سال فقط برای این مصوبه اعتبار دارد و دولت نباید تعلل کند.
مفتح اظهارداشت: این مصوبه برای وام‌های خُرد و مصوبه مجلس است که اصل وام را مردم بدهند و سود آن از محل تسعیر دارایی ارزی تأمین و جریمه دیرکرد آن بخشیده شود. دولت بدهی خود را از محل تسعیر دارای ارزی بخشید و مردم هم باید از این محل نفع ببرند.
به نوشته ایبنا، وی در مورد تعلل دولت در اجرایی کردن این مصوبه گفت: دیوان محاسبات ناظر اجرای این مصوبه است. دولت باید پاسخگو باشد که چرا تاکنون این مصوبه مجلس را عملیاتی نکرده است.

منبع: بنکر

۱ دیدگاه

  1. عارف :

    شمارا بخدا قسم زودتر به بانک ها ابلااغ کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: