۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۸

با وجود توان داخلی در احداث نیروگاه، چرا وزارت نیرو زیر بار مناقصه نمی‌رود؟

با وجود اعلام سندیکای تولیدکنندگان برق مبنی بر احداث نیروگاه با قیمتی کمتر از شرکت یونیت‌اینترنشنال ترکیه، وزارت نیرو از برگزاری مناقصه در این زمینه طفره می‌رود. این در حالی است که برگزاری مناقصه برای احداث نیروگاه، یک رویه معمول در کشور است.

نیروگاه - شرکت ترکیه‌ایبه گزارش عیارآنلاین، قرارداد اخیر وزارت نیرو برای احداث ۶۰۰۰ مگاوات نیروگاه  توسط شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال تاکنون با واکنش‌های بسیاری از سوی کارشناسان و فعالین صنعت برق کشور همراه بوده است. قراردادی که در آن، شورای عالی اقتصاد بنا به درخواست وزارت نیرو و با استناد به دستورالعمل بند «و» ماده ۱۳۳ قانون برنامه پنجم توسعه کشور، مجوز احداث این نیروگاه‌ها را صادر کرده است. قراردادی ۲۰ ساله که نوع آن مالکیت، ساخت و بهره‌برداری (BOO) و دوره خرید تضمینی برق تولیدی آن، ۶ ساله است. در این قرارداد، تضمین وزارت اقتصاد برای پرداخت پول برق و حتی مجوز صادرات برق به شرکت یونیت‌اینترنشنال داده شده است.

مهم‌ترین ایراداتی که به این قرارداد وارد شده، تضمین‌های دولتی خرید برق و برگزار نشدن مناقصه برای واگذاری امتیاز احداث این حجم از نیروگاه است. به گفته فعالان این صنعت، تضمین‌های مناسبی که دولت به سرمایه‌گذار خارجی می‌دهد، موجب تبعیض بین تولیدکننده داخلی و خارجی شده است. همچنین با وجود طرح ارتقای توان تولید ملی و درون‌زایی اقتصادی (برنامه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو)، قرارداد با شرکت ترکیه‌ای مغایر با این برنامه ارزیابی شده است.

با بالا گرفتن انتقادات و تقاضای واگذاری احداث این حجم از نیروگاه به صورت مناقصه، محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی در برنامه «چالش» رادیو اقتصاد درباره قرارداد وزارت نیرو با شرکت یونیت‌اینترنشنال ترکیه، اظهار داشت: «درباره این قرارداد، هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است و ما در حال مذاکره با این شرکت هستیم و هنوز قراردادی منعقد نشده است». وی همچنین اعلام کرد که در مورد این قرارداد، مناقصه‌ای در حال شکل‌گیری است و این شرکت در حال تهیه استاد مناقصه‌ای بین‌المللی است. طرزطلب برگزاری مناقصه در مورد قراردادهای احداث نیروگاه را موجب دریافت قیمتی مناسب‌تر از متقاضیان دانست و از امادگی این شرکت برای برگزاری این مناقصه خبر داد.

اما درست یک روز پس از انتشار این خبر، دفتر روابط عمومی شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی برگزاری مناقصه در این مورد را رد کرد.

گفتنی است که پیش از این، دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق اعلام کرده بود در صورتی که اعضای سندیکا مطالبات خود را از وزارت نیرو و شرکت‌های تابعه آن دریافت کنند آمادگی دارند که با برگزاری مناقصه در شرایط یکسان، قیمتی پایین‌تر از شرکت یونیت‌اینترنشنال برای اجرای این قرارداد ارائه دهند.

طفره رفتن مسئولین وزارت نیرو برای برگزاری مناقصه در مورد احداث ۶۰۰۰ نیروگاه و واگذاری آن به شرکت ترکیه‌ای یونیت‌اینترنشنال، در حالی رخ می‌دهد که در موارد مشابه در کشور، برگزاری مناقصه امری طبیعی است. به‌عنوان مثال، شهرداری تهران برای ساخت نیروگاه زباله‌سوز، با برگزاری مناقصه، امکان حضور شرکت‌های خارجی و داخلی را فراهم کرده است. جالب اینجاست که ظرفیت تولید برق نیروگاه‌های زباله‌سوز حدود ۳ مگاوات (۲۰۰۰ برابر کمتر از حجم قرارداد فعلی شرکت یونیت‌اینترنشنال) است.

حال سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که با وجود توان داخلی ساخت نیروگاه و اعلام آمادگی شرکت‌های داخلی برای در دست گرفتن ساخت این حجم از نیروگاه، چرا وزارت نیرو زیر بار برگزاری مناقصه برای واگذاری امتیاز ساخت نیروگاه نمی‌رود؟

۱ دیدگاه

  1. vahid :

    چون اگه مناقصه ای باشه ممکنه سود کمتری و پورسانت کمتری به بعضی از افراد وزارت نیرو برسه! و این ممکن نیست

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: