وزیر جهاد کشاورزی:

گندم مازاد به شکل آرد به عراق و افغانستان صادر می‌شود/ رومانی می‌تواند شریک ما برای صادرات به اتحادیه اروپا باشد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش ذخیره استراتژیک گندم در کشور و نیاز دو کشور عراق و افغانستان به آرد، به دنبال استفاده از صنعت آردسازی برای صادرات گندم به این دو کشور هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، محمود حجتی صبح امروز در دیدار با همتای رومانیایی خود که برای رایزنی‌ تجاری در حوزه کشاورزی در راس تیم تجاری به ایران سفر کرده، گفت: اولین بار در مزارع‌مان که با تراکتور آشنا شدیم، از تراکتورهای رومانی استفاده کردیم و تا ۴۰ سال پیش ۸۰ درصد تراکتورهای مصرفی ما مربوط به تراکتورهای کشور رومانی بود.

وی با اشاره به ظرفیت تولید محصولات کشاورزی در ایران و رومانی اظهار داشت: هر دو کشور می‌توانند مکمل خوبی برای صادرات و واردات محصولات مورد نیاز باشند، چرا که اتحادیه اروپا بازار خوبی برای محصولات غذایی و حتی شیلات ایران مانند میگوی پرورشی و خاویار است.

حجتی به برنامه‌ریزی ۵ ساله ایران برای تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن پرورش ماهی در قفس اشاره کرد و گفت: تا کنون در این زمینه طبق برنامه پیش رفته‌ایم و همچنین سالانه ۸۲۰ هزار تن گوشت قرمز، ۸۰۰ هزار تن تخم‌مرغ و ۱۰ میلیون تن شیر در کشورمان تولید می‌کنیم که در کنار آن بخشی به کشورهای اطراف و حتی اروپا صادر می‌شود که صادرات ۶۰۰ هزار تن لبنیات از همین رقم است.

وزیر جهاد کشاورزی به صادرات سنتی خشکبار و میوه‌جات به کشورهای اروپایی هم اشاره کرد و گفت: مایلیم بخشی از این صادرات از طریق رومانی به عنوان شریک تجاری انجام شود و در کنار آن کارهای تحقیقاتی، آموزشی و فنی در حوزه کشاورزی هم می‌تواند بین دو کشور دنبال شود.

وی در حاشیه این دیدار در پاسخ به خبرنگار صدا و سیما در مورد افزایش تولید گندم در کشور و برنامه صادراتی وزارت جهاد برای این محصول استراتژیک گفت: عراق و افغانستان دو کشور واردکننده آرد هستند و با  توجه به افزایش ذخایر گندم در کشورمان می‌توانیم از صنعت آردسازی استفاده کرده و همکاری‌ خوبی را در این زمینه با دو کشور داشته باشیم.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: