تمایل رومانی به صادرات روغن ذرت و آفتابگردان به ایران/اختصاص ۲ میلیون یورو برای همکاری با ایران

وزیر کشاورزی رومانی گفت: مایلیم محصولاتی همچون خاویار، انواع آبزیان، پسته ایرانی را از ایران بخریم و در کنار آن ظرفیت خوبی برای صادرات انواع محصولات غذایی از جمله انواع روغن، دام سبک، گوشت قرمز و غلات را به ایران داریم.

به گزارش عیارآنلاین، ایر یمسکو وزیر کشاورزی رومانی صبح امروز در دیدار با محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی کشورمان به ظرفیت‌های کشورش در عرصه‌های کشاورزی اشاره کرد و گفت: کشور رومانی می‌تواند غذای ۸۰ میلیون نفر جمعیت ایران را تأمین کند، چرا که محصولات مازاد زیادی در حوزه‌های مختلف کشاورزی برای صادرات داریم که نمونه آن ظرفیت صادرات ۵ میلیون رأس دام سبک است.

وی با اشاره به پیشینه روابط تجاری رومانی با ایران پیش از تحریم‌ها، خاطرنشان کرد: در گذشته حتی گوسفند ذبح شده هم به ایران صادر می‌کردیم و اکنون رومانی صادرات دام سبک خود را روانه کشورهای عربی کرده است.

وزیر کشاورزی رومانی به ظرفیت کشورش در تولید غلات اشاره کرد و اظهار داشت: سالانه ۲۰ میلیون تن غلات و حبوبات در رومانی تولید می‌شود که در سطح کیفیت بالایی قرار دارد و در زمینه صادرات ذرت و خاک سیاه این کشور که از استانداردهای بالای این کشور برخوردار است، آماده همکاری هستیم.

به گفته یمسکو میزان باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی رومانی بسیار پایین بوده و در بالاترین سطح استانداردهای اروپا قرار دارد.

وی تشویق برای کشت کلزا و سویا در رومانی را یکی از سیاست‌های خوب کشورش برای توسعه کشت دانه‌های روغنی برشمرد و گفت: به کشاورزان به ازای کشت هر هکتار دانه روغنی ۲۰۰ یورو پاداش داده می‌شود.

یمسکو از اختصاص ۲ میلیون یورو بودجه برای پیشبرد برنامه‌های مشارکتی با ایران خبر داد و گفت: ایران می‌تواند برای ورود به بازارهای اروپا از رومانی استفاده کند به شرط آنکه استانداردهای لازم برای استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی را در بخش کشاورزی رعایت کند.

وزیر جهاد کشاورزی رومانی با اشاره به کیفیت مطلوب خاویار ایران در دنیا تأکید کرد: ایران می‌تواند در راستای ارتقای بخش تولید شیلات و آبزیان به ویژه خاویار به ما کمک کند و در این زمینه سالانه ۲۰۰ میلیون یورو برای برای توسعه بخش شیلات و آبزیان از اتحادیه اروپا می‌توانیم دریافت کنیم.

وی همچنین به کیفیت مطلوب پسته ایرانی اشاره کرد و اذعان داشت: رومانی مایل است تا مشتری پای ثابت این محصول باشد و سالانه در کنار آن ۱۵۰ هزار تن انواع ماهی و آبزیان را از ایران وارد کند.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: