رویکرد برنامه ششم توسعه نشان داد آموزش‌وپرورش در اولویت نیست

در بیانیه کانون تربیت اسلامی آمده است:عملکرد دولت در آموزش و پرورش بیانگر آن است که نگاه به این نهاد در اولویت قرار نگرفته و مصداق آن لایحه برنامه ششم توسعه است که صرفاً در حد چند سطر آن‌ هم در مورد خرید خدمات آموزشی به امر تعلیم و تربیت پرداخته است.

به گزارش عیارآنلاین، در بیانیه کانون تربیت اسلامی به مناسبت بازگشایی مدارس و هفته دفاع مقدس آمده است: اول مهر، سرآغاز رویش دانایی و بیداری و پیوند مبارک تعلیم و تربیت با زندگی است؛ اول مهر مطلع زدودن گرد و غبار جهل علمی و جهالت عملی و کاشتن نهال بصیرت برای شکوفایی جوانه‌های امید میهن اسلامی ماست. این ایام خجسته را به تمامی معلمان فرهیخته و دانش‌آموزان آینده‌ساز تبریک و تهنیت می‌گوییم.

همچنین تقارن ایام بازگشایی مدارس با هفته دفاع مقدس، خاطره دلاوری‌های شهیدان، جانبازان و ایثارگران کشورمان را زنده می‌کند و مسئولیت سنگین ما معلمان را در تقویت روحیه عزت و استکبارستیزی نسل آینده یادآور می‌شود تا به آینده سازان کشور بگوییم که اگر امروز در سایه امنیت و آرامش می‌توانند به تحصیل دانش بپردازند، وامدار روحیه شهادت طلبی رزمندگان و توانمندی‌های نظامی و موشکی دانشمندان فداکارمان هستند و آیندگان باید از این سرمایه‌های گرانبها، با تمام وجود دفاع کنند و حساسیت دشمن نسبت به توان دفاعی و صنایع موشکی ایران، خود اثبات کننده این واقعیت است.

در ادامه این بیانیه آمده است: همان طور که رهبر معظم انقلاب در ابلاغ سیاست‌های تحول نظام آموزش و پرورش اشاره فرمودند، نهاد آموزش و پرورش مهم‌ترین نهاد تربیت نیروی انسانی و مولد سرمایه اجتماعی برای کشور می‌باشد و طبق این سیاست‌ها دولت موظف است در تخصیص منابع برای آموزش و پرورش اولویت قائل شود؛ بررسی جوامع مختلف نیز ثابت می‌کند، هر کشوری که به آموزش و پرورش خود اولویت داده توسعه و پیشرفت همه جانبه‌ای را برای خود رقم زده است.

عملکرد دولت محترم در آموزش و پرورش بیانگر آن است که نگاه به این نهاد در اولویت قرار نگرفته و مصداق آن لایحه برنامه ششم توسعه است که صرفاً در حد چند سطر آن‌ هم در مورد خرید خدمات آموزشی به امر تعلیم و تربیت پرداخته است و امیدواریم این کاستی در مجلس شورای اسلامی اصلاح و مرتفع گردد و البته تا این نگاه حاکم نشود، تحول در آموزش و پرورش را شاهد نخواهیم بود.

این بیانیه می‌افزاید: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش پس از برپایی نظام جمهوری اسلامی، جامع‌ترین سندی است که برخوردار از مبانی نظری محکم و مستند، اهداف و راهبردها و راهکارهای اجرایی می‌باشد؛ در صورت اجرای آن بسیاری از مشکلات و نارسایی‌ها در آموزش و پرورش مرتفع خواهد شد؛ اکنون که بیش از ۷۵ درصد از فرصت در اختیار وزارت آموزش و پرورش در دولت یازدهم سپری شده است؛ متأسفانه، صرفا به تعداد محدودی از راهکارهای سند، آنهم نه به صورت کامل پرداخته شده و از بقیه موارد غفلت شده است و اراده‌ای برای اجرای این سند مهم مشاهده نمی‌شود.

معلم به عنوان محور اجرای سند تحول و موتور محرکه رشد و پیشرفت کشور جایگاهی رفیع و ممتاز دارد و بر اساس آیات قرآن و روایات برآمده از متون اسلامی، مورد احترام و شایسته تکریم و قدردانی است. لیکن رسیدگی به بحث معیشت معلم قصه‌ای پر غصه شده است که معمولاً با توجیهاتی همچون کمبود منابع مالی و تعدد نیروی انسانی در این وزارتخانه اقدام موثری برای حل این مشکل انجام نمی‌شود.

در ماه‌های اخیر افشای حقوق‌های نجومی و ریخت و پاش در اندوخته‌های فرهنگیان یعنی صندوق ذخیره و بانک سرمایه، موجب تشدید آزردگی خاطر فرهنگیان شده و روشن ساخته است که اگر حساسیت لازم نسبت به مشکلات فرهنگیان و کفایت لازم در مدیریت سرمایه‌های اقتصادی کشور وجود داشته باشد می‌‌توان بسیاری از کاستی‌های معیشتی معلمان را مرتفع ساخت.

در ادامه این بیانیه آمده است: در کشور ما یک میلیون فرهنگی عهده دار تعلیم و تربیت سیزده میلیون دانش‌آموز می‌باشند و به عبارتی سرنوشت و آینده کشور در دستان معلمان است، معلمانی که جزء تحصیلکرده‌ترین کارمندان دولت محسوب می‌شوند و ضرورت دارد برای زندگی و معیشت معلم چاره‌ای اساسی اندیشیده شود تا معلم بدون دغدغه بتواند تنها به تعلیم و تربیت دانش‌آموزانش بیندیشد.

در نظام جمهوری اسلامی که برای حل و فصل پیچیده ترین مسائل مانند موضوع هسته‌ای تدبیر ارائه شده است، برنامه‌ریزی و ایجاد گشایش در موضوع معیشت فرهنگیان مسأله‌ای لاینحل نیست به شرط آنکه دولتمردان به جایگاه آموزش و پرورش در حد اهمیت و منزلت این جایگاه نگاه کنند نه کمتر.

معلمان هیچگاه مشکلات و کمبودهای مادی خویش را به پای دانش‌آموزان ننوشته‌اند و در انجام رسالت پیامبرگونه خویش و ایفای کامل حقوق آموزشی و تربیتی نسل آینده فروگذار نمی‌کنند و خصوصاً در شرایط کنونی که دشمن با ابزار ماهواره و اینترنت و امثال آن، اندیشه و باور نوجوانان و جوانان این مرز و بوم را هدف قرار داده است، فرهنگیان برای تربیت و مصونیت بخشی آنان با تمام توان تلاش خواهند کرد.

از خداوند متعال مسألت داریم سال تحصیلی جدید برای فرهنگیان معزز و دانش آموزان گرامی توام با عافیت و بهروزی و توفیقات الهی باشد.ان‌شاءالله.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: