رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد:

بهره‌برداری بی‌رویه از جنگل در دستور کار مافیای جنگل‌های شمال

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: مافیای جنگل‌های شمال، استفاده‌های بی‌رویه از جنگل را در دستور کار خود دارد که باید با مدیریت خردمندانه از این جنگل‌ها محافظت شود.

به گزارش عیارآنلاین، علی‌محمد شاعری ظهر امروز در جلسه بررسی امور منابع طبیعی و جنگل‌های شرق مازندران در فرمانداری نکا اظهار کرد: جنگل‌ها در حفظ منابع آب و خاک، گردشگری و اکوتوریسم بسیار مؤثر هستند و نقش حفاظتی جنگل‌ها نباید فراموش شود.

وی افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری از طرح‌های مهم در دستور کار منابع طبیعی است که با قوت دنبال می‌شود و برنامه‌ریزی مدونی برای این حوزه داریم تا استفاده از چوب به صورت غیرطبیعی در دستور کار قرار گیرد و بهره‌برداری از چوب‌های جنگلی و طبیعی حذف شود.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زراعت چوب و کشت گونه‌های سریع‌الرشد باید در دستور کار قرار گیرد، یادآور شد: چوب مورد نیاز مصرفی افراد باید از راه‌هایی غیر از بهره‌برداری طبیعی از جنگل حاصل شود.

این مسؤول گفت: مافیای جنگل‌های شمال، استفاده‌های بی‌رویه از جنگل را در دستور کار خود دارد که باید با مدیریت خردمندانه در این حوزه و حفاظت از جنگل‌ها، جنگل‌های شرق مازندران هم همچون جنگل‌های قرق، هراز، زارع و.. در شمال کشور، محافظت شوند.

شاعری در ادامه راه نجات جنگل‌های شمالی را تنفس طولانی مدت آنها دانست و خاطرنشان کرد: جنگل‌های شمال نیازمند تجدید حیات دوباره، زندگی و حیات هستند که باید قرق و احیاء شود و به نوعی تنها راه نجات جنگل‌های شمال، قرق‌بانی و احیای مجدد آنها است.

وی با اشاره به کاهش مساحت جنگل‌های شمال کشور، گفت: مساحت جنگل‌های شمال از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار به یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار رسیده است که با ادامه این روند در ۲۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور وجود ندارد و ما با مشکلات عدیده‌ای در این زمینه روبه‌رو می‌شویم.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی جنگل را از سرمایه‌های عظیم کشور دانست که باید در حفظ و نگهداری آن تلاش شود.

این مسؤول با اعلام اینکه اکنون بهره‌برداری از جنگل‌های شیبدار در بسیاری از کشورهای دنیا همچون ژاپن و چین قطع شده است، یادآور شد: جنگل‌ها عاملی مهم در نگهداشت آب و خاک هستند که با نگه‌داشت روان‌آبها و باران‌های سیل‌آسا، از جاری شدن سیلاب در مناطق مختلف جلوگیری می‌کنند.

شاعری ادامه داد: حفظ جنگل‌های شمال از مسائل مهم و اساسی است که باید در دستور کار باشد و برای اجرای این مسأله باید احیای جنگل‌های مخروبه، حفاظت از جنگل‌های موجود و کاهش بهره‌برداری از جنگل در دستور کار قرار گیرد.

وی همچنین با اشاره به وجود ۶۰۰ هزار هکتار جنگل مخروبه در شمال کشور، افزود: جنگل‌های شمال زیستگاه سوزنی برگ‌ها نیست و باید این مسائل مورد دقت و ارزیابی قرار گیرد تا جنگل‌های شمال با قرق چندساله، تنفس و تجدید حیات دوباره پیدا کنند.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه باید بهره‌برداری صنعتی از جنگل‌های شمال حذف شود، گفت: براساس برنامه پنج ساله مقرر شد تا سالانه دست‌کم ۲۰ درصد از بهره‌برداری جنگل‌های شمال کم شود تا در پایان برنامه ششم بهره‌برداری صنعتی از شمال به صفر برسد که برای این منظور باید طرح‌های اکوتوریسم و گردشگری در جنگل‌ها توسعه یابد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: