۱ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۵۰

صنعت تولید و پرورش ماهی کشور در آستانه تحول قرار گرفت

نخستین بار در کشور یکی از شرکت های کشاورزی و دامپروری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با هدف خودکفایی موفق به تکثیر ماهیان گونه کپور معمولی، فیتوفاگ و آمور از ماهیان «نسل اول» شد .

به گزارش عیارآنلاین،در پی واردات ماهیان نسل اول از کشور چین از سوی شرکت “ران بهشهر” و پرورش آنها و تبدیل شدن آن به آبزی مولد در سال ۹۵ ، کارگاه تکثیر شرکت در استان شمالی کشور اقدام به تکثیر گونه های مذکور کرده است.

در این طرح یک میلیون و ۵۰۰هزار قطعه لارو کپور معمولی و ۳میلیون و ۸۱۰ هزار قطعه لارو فیتوفاگ و ۷۲۰هزار قطعه لارو آمور تکثیر شده است.
بنابر این گزارش در این عملیات برای اولین بار از مشاوران خارج از شرکت در انجام تکثیر استفاده نشده و تمام مراحل آن به وسیله کارشناسان و نیروهای شرکت انجام شده است .
نتایج حاصل از این تکثیر لارو ماهی از ماهیان نسل اول مطلوب و قابل قبول ارزیابی می شود و لاروهای ماهی تولیدی از نظر رشد و مقاومت در برابر شرایط نامناسب پرورش و تراکم پذیری دارای شرایط بسیار خوب و ایده آلی است.
تکثیر لارو ماهی از ماهیان نسل اول منجر به افزایش قابل توجه بهره وری تولید از لحاظ مقاومت و ضریب تبدیل گوشت و سایر شاخص های تولید می شود به طوری که صنعت پرورش ماهی در کشور را بیش از گذشته از نظر اقتصادی توجیه پذیر کرده است و نقش بسزایی در خودکفایی در این حوزه و تامین پروتئین مورد نیاز کشور دارد.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: