۳۱ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۶
مدیر دفتر آموزش و اطلاع‌رسانی سازمان بهره‌وری انرژی ایران اعلام کرد

اعطای تسهیلات کم‌بهره به صنایع با هدف ارتقای بهره‌وری

مدیر دفتر آموزش و اطلاع رسانی سازمان بهره‌وری انرژی ایران از ارائه تسهیلات کم بهره به صنایع در قالب طرح یارانه سود تسهیلات به منظور ارتقای بهره‌وری و کاهش شدت مصرف انرژی خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، حسن زربخش با اعلام این خبر گفت: مدیریت انرژی در دنیا به عنوان ابزاری است که کشورهای صنعتی از آن به عنوان منبع درآمد استفاده می‌کنند.

وی افزود: در دنیا به انرژی مصرف نشده به عنوان یک منبع جدید انرژی محسوب می‌شود که مزایای زیادی همچون ایجاد اشتغال را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه کارایی انرژی، مسائل زیست محیطی، امنیت جریان انرژی، قوانین و سیاست‌های تنبیهی و تشویقی، اشتغال و فرهنگسازی از مباحث مربوط به مدیریت انرژی در جهان محسوب می‌شود، گفت: مدیریت انرژی لازمه ورود به بازارهای جهانی و توسعه صنعتی است؛ به طور مثال اگر می‌خواهیم وارد سازمان تجارت جهانی (WTO) شویم،  باید استاندارهای زیست محیطی و مصرف انرژی را رعایت کنیم.

مدیر دفتر آموزش و اطلاع رسانی سابا اظهار داشت: قوانین متعددی همچون بند ق ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، قانون اصلاح الگوی مصرف و غیره در خصوص مدیریت مصرف انرژی در کشور وجود دارد، اما با این حال همچنان خلأهای قانونی در این بخش احساس می‌شود.

وی افزود: در نظر گرفتن معافیت مالیاتی به ازای انجام مدیریت مصرف انرژی و ارتقای بهره‌وری یکی از موضوعاتی است که حتماً باید در کشور به آن پرداخته شود تا با این کار ضمن ارتقای بهره‌وری در کشور از شدت مصرف انرژی کاسته شود.

زربخش با تاکید بر اینکه باید قوانینی در نظر گرفته شود که از مبادی ورودی کشور جلوی واردات محصولات پر مصرف و راندمان پایین گرفته شود، گفت: هم اکنون کالاهای پر مصرف در بازار وجود دارد که پس از پیگیری‌های صورت گرفته قوانین و دستورالعمل‌هایی برای جمع‌آوری آن‌ها از بازار تدوین و اجرایی شد، درحالی که باید از مبادی ورودی کشور جلو واردات این محصولات گرفته شود.

وی تاکید کرد: بر اساس ماده ۲۶ قانون اصلاح الگوی مصرف، صنایع باید معیارهای مصرف انرژی را رعایت کنند که در غیر این صورت مشمول پرداخت جریمه می‌شوند.

مدیر دفتر آموزش و اطلاع‌رسانی سابا یادآور شد: سازمان ملی استاندارد با استفاده از بازوهای اجرایی خود میزان مصرف انرژی واحدهای صنعتی را بررسی و ارزیابی می‌کند.

وی از ارائه یارانه سود تسهیلات به صنایع به منظور ارتقای بهره‌وری خبر داد و گفت: کارخانجات و صنایعی که بخواهند بهره‌وری را در واحد خود افزایس دهند، از تسهیلات یارانه سود تسهیلات با بهره بسیار کم برخوردار می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: از آغاز اجرای طرح یارانه سود تسهیلات تاکنون حدود ۲۵۰ میلیارد ریال تسهیلات به صنایع اعطا شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: