اقدام برای ایجاد رشته های فنی و حرفه ای متناسب با ظرفیت های مناطق محروم کشور

آذرکیش، مدیرکل دفتر کاردانش آموزش و پرورش: طرح توسعه مهارت های آموزشی و ثبت نام هنرجویان مناطق محروم در هنرستانها بطور جدید پیگیری می شود./ باید با ایجاد رشته های متناسب با ظرفیت های مناطق محروم کشور نسبت به جذب و ثبت نام دانش آموزان اقدام کرد./ براساس مدل های موفق آموزش های مهارتی دنیا، صرفا دولت ها متولی اصلی آموزش های مهارتی نیستند.

به گزارش عیارآنلاین، سیدمصطفی آذرکیش روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه طرح توسعه مهارت های آموزشی و ثبت نام هنرجویان مناطق محروم در هنرستانها بطور جدید پیگیری می شود، افزود: این طرح با استقبال خانواده ها مواجه شده و از خیرین می خواهیم بدنبال نهضت مدرسه سازی، هنرستان سازی را نیز که شغل و درنهایت درآمدزایی برای دانش آموزان به همراه خواهد داشت، احیا کنند.
وی گفت: پیگیری تفاهمنامه ها، محورهای اقتصاد مقاومتی، آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی، ایجاد ساخت هنرستان در مناطق مختلف کشور بویژه مناطق محروم در دستور کار اداره کل کار و دانش وزارت آموزش و پرورش قرار دارد.
آذرکیش با بیان اینکه باید با ایجاد رشته های متناسب با ظرفیت های مناطق محروم کشور نسبت به جذب و ثبت نام دانش آموزان اقدام کرد، افزود: طبق مصوبه وزارت آموزش و پرورش، ثبت نام مدارس تا پایان شهریور ماه ادامه دارد و طی نشست های تخصصی که در سطح استان ها برگزار شد، مقرر شد ثبت نام ها طبق مصوبه سیاست های جدی این حوزه بیشتر به متناسب سازی آموزش ها با نیاز بازار کار و برای توسعه آموزش های مهارتی انجام پذیرد.
مدیرکل دفتر کار و دانش وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: براساس مدل های موفق آموزش های مهارتی دنیا، صرفا دولت ها متولی اصلی آموزش های مهارتی نیستند بلکه بنگاه های اقتصادی و موسسات تولیدی و خدماتی کارخانجات و سازمان ها در امر آموزش مهارت ها نیز دخالت دارند.
وی یکی دیگر از برنامه های جدی اداره کل دفتر کار و دانش آموزش و پرورش را در هنرستان ها، آموزش همراه با تولید برشمرد و افزود: آموزش ها در این بخش یا منجر به تولید می شود یا ارائه خدمات، و بر این اساس آموزش و همراه با تولید تحت عنوان افزیش بهره وری در هنرستان ها با بهبود کیفیت آموزش و دیگر برنامه با توجه به اینکه تا حدودی در محتوا تغییراتی ایجاد شد، آموزش توانمند سازی هنرآموزان بطور جدی در قالب حضوری و الکترونیکی در حال پیگیری است.
وی همچنین به برگزاری مسابقات و جشنواره ها با استاندارد های بین المللی، توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی با برگزاری همایش های مرتبط با آن در تمام دورهای تحصیلی اشاره کرد و گفت: این موضوع بطور جدی در حال پیگیری است و چندبرنامه مناسب سازی آموزش ها با نیاز بارار کار، استفاده حداکثر از ظرفیت دستگاه ها و بنگاه ها اقتصادی و کارخانجات و موسسات تولیدی، برگزاری مسابقات جشنواره ها، آموزش توانمندسازی مدیران و آموزش همراه با تولید، از دیگر برنامه های جدی این حوزه در سالجاری است.
آذرکیش بدون اعلام آمار تعداد دانش آموزان ثبت نامی در مدارس کاردانش افزود: تا کنون حدود ۲۸۰ هزار نفر در سیستم سناد ثبت نام نکرده اند و وقت برای ثبت نام همچنان وجود دارد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: