۳۰ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۳
با هدف متنوع سازی بازار؛

آلبانی و سوئد به جمع مشتریان پتروشیمی ایران پیوستند

یک مقام مسئول از آلبانی و سوئد به عنوان مشتریان جدید برخی محصولات پتروشیمی ایران در پسابرجام نام برد و گفت: ایران به زودی یک محموله پتروشیمی به ایتالیا صادر می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، تا پایان سال گذشته چین سهمی بیش از ۵۰ درصدی از بازار خرید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران را به خود اختصاص داده بود که با کاهش آثار تحریم حالا به تدریج کشورهای اروپایی به جمع مشتریان پتروشیمی ایران اضافه می‌شوند.

با این وجود، برخی مسئولان صنعت پتروشیمی با اشاره به عدم همکاری بانک‌های اروپایی برای بازگشایی خطوط اعتباری فروش و صادرات محصولات پتروشیمی ایران به اروپا، تاکید می‌کنند: هم اکنون بخشی از صادرات پتروشیمی ایران به اروپا توسط شرکت‌های واسطه انجام می‌شود.

همزمان با مرور این تحولات، کشورهایی همچون آلبانی، سوئد و یونان به عنوان مشتریان نوظهور به جمع خریداران محصولات پتروشیمیایی ایران در دوران پسابرجام اضافه شده اند تا با کاهش حجم صادرات به چین، این کشورهای اروپایی جایی در بازارهای هدف پتروشیمی ایران برای خود دست و پا کنند.

از سوی دیگر در کنار کشورهای بلوک شرق اروپا، ایران برای نخستین بار دو محصوله اوره پتروشیمی به برزیل صادر کرده تا عملا بلوک شرق اروپا و آمریکای جنوبی هم از مقاصد صادراتی پتروشیمی کشور باشند و تمامی محموله‌های پتروشیمی ایران از بازار چین سردرنیاورد.

کاظم بستاکیان مدیر بازرگانی پتروشیمی کارون در گفتگویی با سایت وزارت نفت با بیان اینکه نخستین محموله محصولات این مجتمع  پتروشیمی به ایتالیا بارگیری و صادر خواهد شد، گفته است: ایتالیایی‌ها به زودی اولین محموله «تولوئن دی ایزوسیانات» را دریافت خواهند کرد.

به گفته این مقام مسئول تاکنون در کنار ایتالیا، کشورهایی همچون یونان، آلبانی، روسیه و سوئد به فهرست خریداران محصولات پتروشیمی ایران اضافه شده‌اند.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: