خام فروشی نفت اوج گرفت + نمودار

با توجه به رفع تحریمها در حوزه فروش نفت، مرکز پژوهش‌های مجلس رشد ۳۸.۶درصدی را برای فروش نفت پیش بینی می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، مرکز پژوهش‌های مجلس در تازه ترین گزارش خود از وضعیت اقتصادی ایران به رشد چشم گیر فروش نفت در سال ۹۵ اشاره کرده و وضعیت این صنعت را نسبت به سالهای گذشته متفاوت ارزیابی کرده است.

بر اساس این گزارش، در این سال تحریم صادرات نفت ایران لغو شده و امکان گسترش تولید و صادرات نفت برای کشور فراهم شده است. با توجه به لغو تحریم صادرات نفت ایران از اواخر سال ۱۳۹۴، شواهد آماری گویای آن است که رشد ارزش افزوده بخش نفت در سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۴ و سه ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۵ به ترتیب برابر با   ۵ / ۱۶ و ۳ / ۵۷ درصد بوده است که در قیاس با ارقام رشد بخش نفت در فصل اول تا سوم سال۱۳۹۴ (به ترتیب برابر با ۶ / ۳ ، ۴ / ۳ و ۰ / ۹ – درصد) از تفاوت معناداری برخوردار است.

همچنین جدول زیر نرخ رشد در بخش نفت در ۵ سال گذشته را نشان می‌دهد. برمبنای گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس در سالهای ۹۳ و ۹۴ با تعلیق و لغو تحریمهای نفتی رشد ارزش افزوده در این حوزه، مثبت بوده است.

به گزارش تسنیم، بر اساس پیش‌بینی مرکز پژوهشهای مجلس از تولید و صادرات نفت در سال جاری، رشد ارزش افزوده بخش نفت در سال ۹۵ رقم ۳۸٫۶درصد خواهد بود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: