بورس انرژی از سرمایه گذاران خارجی استقبال می کند

مدیرعامل بورس انرژی گفت: خریداران خارجی با دریافت کد سهامداری از شرکت سپرده گذاری مرکزی می توانند در مزایده کالاهای بورس انرژی رقابت و اقدام به خرید کنند و هیچ محدودیتی برای فعالیت آنان در بورس انرژی وجود ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، سید علی حسینی درباره اقدام‌های بورس انرژی در جذب سرمایه خارجی گفت: شرکت سپرده گذاری مرکزی تاکنون برای تعدادی از خریداران خارجی کد سهامداری صادر کرده است و هیچ محدودیتی برای حضور سهامداران خارجی در این بورس کالایی وجود ندارد.

این مقام مسئول با بیان این که رینگ بین الملل بورس انرژی بیش از ۵٠ درصد حجم و ارزش معاملات این بورس را از آن خود کرده، افزود: هر هفته عرضه های صادراتی در رینگ بین الملل بورس انرژی با هدف صادرات انجام می پذیرد.

وی گفت: خریداران خارجی در این مزایده‌ها شاید به شکل مستقیم خرید نکنند، اما می توانند با واسطه توسط صادرکنندگان ایرانی به کالاهای عرضه شده در این بورس دسترسی پیدا کنند.

حسینی درباره مزیت حضور سرمایه گذار خارجی در بورس های کالایی از جمله بورس انرژی یادآور شد: بورس های کالایی، کالاها در دو رینگ مجزا عرضه می شوند، درعین حال قیمت‌های پایه در رینگ داخلی در مقایسه با قیمت های پایه در رینگ صادراتی ارزان تر است.

مدیرعامل بورس انرژی تصریح کرد: مبنای قیمت‌ها در رینگ صادراتی بر اساس ارزش های روز جهانی تعیین می شود در حالی که برخی اوقات قیمت‌های پایه در رینگ داخلی جنبه حمایتی از مصرف کننده داخلی دارد و به همین دلیل رینگ داخلی و صادراتی از یکدیگر مجزا هستند.

این مقام مسئول اظهار داشت: توسعه رینگ بین المللی به نفع عرضه کننده است و ضمن آن که تولید کننده می تواند به قیمت بالاتری کالاهای خود را عرضه کند، در واقع یک بازار مستمر و قابل اعتماد برای عرضه و تقاضا است.

حسینی اضافه کرد: توسعه رینگ بین المللی امکان برندسازی برای کالاهای ایرانی را فراهم می کند و به این ترتیب زمینه آشنایی بیشتر خارجی ‌ها با محصولات داخلی فراهم، و این تعامل زمینه کسب سود بیشتر را برای تولید کنندگان داخلی به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: عرضه کنندگان داخلی که تولیدات خود را در بورس انرژی عرضه می کنند، به دنبال توسعه عرضه‎های بین المللی و راهیابی به بازارهای صادراتی از راه بورس هستند، زیرا درآمدهای مستمر از طریق صادرات و فروش بین الملل یک مزیت به شمار می آورند.

مدیرعامل بورس انرژی درباره تاثیر حضور سرمایه گذاران خارجی در بازار سرمایه ایران نیز گفت: بازار سرمایه ایران اعم از بازار کالا و اوراق بهادار، با مشارکت سرمایه گذار خارجی ارزش بیشتری پیدا می کند و علاوه بر اوراق بهادار، کالا هم با قیمت مناسبتری عرضه و فروخته می شود.

به گفته وی، هر قدر تقاضا برای اوراق یا کالایی افزایش پیدا کند در قیمت آن نیز اثر خواهد گذاشت و علاوه بر آن، کماکان قیمت اوراق و کالاها در ایران با توجه به مزیت هایی که در بحث انرژی و نیروی کار وجود دارد، قیمت‌های مناسبی است.

حسینی گفت: ورود سرمایه گذار خارجی به ایران یک بازی برد- برد برای دو طرف است و سرمایه گذار خارجی به بازار دارایی و کالا با قیمت مناسب دست می یابد و همچنین تولیدکنندگان داخلی و ناشران اوراق بهادار از قیمت‌‎های بالاتری برای عرضه های خود استفاده می کنند.

به گزارش ایرنا، پس از موافقت شورای عالی بورس و اوراق بهادار، بورس انرژی به عنوان چهارمین بورس کشور در بخش اوراق سلف برق، اوراق قرارداد محور کالاهای انرژی مانند زغال سنگ، نفت و انرژی های سبز مانند انرژی‌های خورشیدی، در برنامه کاری سال ١٣٩٠ بازار سرمایه ایران قرار گرفت.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: