جوانه 50 منتشر شد

نوسان قیمت مرغ در بلاتکلیفی نظارت

قیمت مرغ طی یک سال اخیر با نوسان زیادی مواجه بود. با توجه به اینکه وظیفه سازمان حمایت در تنظیم بازار در سطح خرده‌فروشی مشخص است، به نظر می‌رسد تا زمانی که این سازمان در این مقوله اقدامی نکند، نوسانات قیمتی باقی خواهند ماند.

به گزارش عیارآنلاین، پنجاهمین بسته خبری «جوانه» که به مهم‌ترین تحولات حوزه کشاورزی در هفته گذشته اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره، اوضاع نابسامان قیمت مرغ و شکر در بازار بررسی شده است.

نوسان قیمت مرغ در بلاتکلیفی نظارت

مرغداران_ تنظیم بازار_گوشت مرغ_ صادرات مرغقیمت مرغ طی یک سال اخیر با نوسان زیادی مواجه بود. به نحوی که با وجود تعیین قیمت ۷۵۰۰ تومانی برای این محصول و تأیید آن از سوی وزیر جهاد کشاورزی، همچنان قیمت مرغ نوسان دارد.

برخی علت اصلی بی‌ثباتی قیمت‌ها را نوسان قیمت ذرت و خوراک دام اعلام می‌کنند؛ مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی ایران، این نوسان قیمت را به علت افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت جوجه یک‌روزه، رشد ۳۵ درصد نرخ ذرت، افزایش تقاضا و کاهش ۱۰ درصدی وزن‌گیری به دلیل گرمای هوا دانست، این در حالی است که علاوه بر دلایل مذکور، وارد نشدن سازمان‌های ذیربط به مقوله تنظیم بازار و کنترل قیمت ها، از جمله مهم‌ترین دلایل نابه‌سامانی بازار مرغ به‌شمار می‌رود که در تحلیل‌ها مورد غفلت قرار می‌‌گیرد.

بدون شک یکی از عوامل نوسان قیمت مرغ، نظارت ناصحیح سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان بر بازار مرغ خواهد بود. این سازمان از در بحث کنترل قیمت‌ها ورود شایسته‌ای ندارد؛ در توضیح این مطلب می‌توان به گفته رئیس اتحادیه پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی استناد نمود. وی بیان داشت که «سازمان حمایت در زمان گران‌فروشی مرغ در بازار مصرف دخالت نمی‌کند». همچنین طبق گفته‌های رئیس اتحادیه پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی، قرار بر این بوده است که کمیته‌ای با حضور مسئولین دولتی و خصوصی بخش کشاورزی و سازمان حمایت در خصوص قیمت مرغ به صورت هر دو ماه یک بار نرخ روز را محاسبه کند اما سازمان حمایت هیچ‌وقت در جلسات شرکت نمی‌کند.

در رابطه با تنظیم بازار مرغ، وزیر جهاد کشاورزی عنوان نمود که گران‌فروشی یک محصول مانند گوشت مرغ در خرده‌فروشی‌ها و مغازه‌های سطح شهر به وزارت جهاد کشاورزی ارتباطی ندارد و این وزارت‌خانه تا مراکز عمده‌فروشی موظف به پاسخگویی است. لذا با توجه به اینکه وظیفه سازمان حمایت در تنظیم بازار در سطح خرده‌فروشی مشخص است، به نظر می‌رسد تا زمانی که این سازمان در این مقوله اقدامی نکند، نوسانات قیمتی باقی خواهند ماند.

تعدیل قیمت شکر در انتظار بیدار شدن سازمان حمایت از خواب تابستانی

شکرحدود دو ماه می شود که افزایش چشم‌گیر قیمت شکر، کام مصرف‌کنندگان را تلخ کرده است؛ همچنین به‌رغم آنکه قائم‌مقام حجتی در اواخر مرداد از روبه آرامش بودن بازار شکر خبر داد، اما هنوز قیمت این محصول با مقدار واقعی و منطقی خود فاصله دارد.

البته در کنار نقش جهاد کشاورزی، نباید از نقش سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان -به عنوان ناظر بر قیمت اقلام مصرفی بازار- چشم پوشید. هم اکنون این سازمان، بر ثبات قیمت شکر در سطح خرده‌فروشی نظارت لازم را ندارد؛ به نحوی که قیمت شکر در مراکز خرده فروشی سطح شهر همچنان گران است. در همین رابطه معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران، دستگاه‌هایی مانند ستاد تنظیم بازار، سازمان تعزیرات حکومتی و معاونت بازرسی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان را مسئول نوسان قیمت می‌داند. بر پایه گفته وی دستگاه‌های نظارتی باید این موضوع را بررسی کنند که به‌رغم عرضه فراوان شکر در بورس و مراکز عمده‌فروشی با قیمت‌های مناسب، چرا نرخ این کالا در مغازه‌ها همچنان بالا است.

در همین رابطه، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: «در خصوص کالاهایی نظیر برنج، مرغ، شکر و … قبل از بروز مشکلات قیمتی، گزارشات و هشدارهای لازم را به دستگاه‌های ذیربط و کارگروه تنظیم بازار ارسال کرده که در صورت توجه و اقدام به هنگام تنظیم بازار دچار نوسانات اخیر نمی‌شد»؛ این در حالی است که طبق اساس‌نامه سازمان حمایت، کار این سازمان تنها ارائه گزارش نیست و می‌بایست در عمل، بررسی، تعیین، تعدیل و کنترل قیمت انواع خدمات و محصولات تولیدی را صورت دهد.

 حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با تنظیم بازار ضمن ابراز این نکته که قیمت‌ها در سطح عمده‌فروشی مناسب است، اعلام کرده است که گران‌فروشی یک محصول در خرده‌فروشی‌ها و مغازه‌های سطح شهر به وزارت جهاد کشاورزی ارتباطی ندارد و این وزارتخانه تا مراکز عمده‌فروشی موظف به پاسخگویی است. به عبارتی تامین محصولات تا رسیدن به مراکز عمده‌فروشی وظیفه وزارت جهاد و تنظیم بازار محصولات در سطح خرده‌فروشی به سازمان حمایت مربوط می‌شود.

با توجه به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه شکر به اندازه کافی در کشور وجود دارد، به نظر می‌رسد متهم اصلی گرانی‌ها نه در تأمین، که در تنظیم بازار یافت شود. بر این اساس، مشخص نیست تا چه زمان باید منتظر ماند تا سازمان‌های ذیربط در مقوله تنظیم بازار به وظیفه خود در مورد نظارت بر قیمت‌ها عمل کنند.

سایر اخبار مهم

سایر اخبار مهم هفته گذشته را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: