سی‌ویکمین بسته خبری سلامت منتشر شد

کاهش حقوق نجومی پزشکان با افزایش تعداد پزشکان متخصص

صاحب‌نظران حوزه سلامت معتقدند پرداخت حقوق نجومی حاصل تعداد پایین پزشکان متخصص در کشور است و اتخاذ سیاست‌هایی چون سقف درآمد و اخذ مالیات پلکانی در بلندمدت نه‌تنها راه‌گشا نیست، که باعث کاهش فعالیت‌ پزشکان و ضربه به ‌سلامت مردم خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، سی‌ویکمین بسته خبری سلامت منتشر شد. انتقال اختیار تعرفه‌گذاری حوزه سلامت از نظام پزشکی به وزارت بهداشت و همچنین معضل حقوق نجومی برخی پزشکان دو موضوعی است که در این بسته خبری بدان پرداخته شده است.

برآشفتگی نظام پزشکی از اقدام قانونی وزارت بهداشت

نظام پزشکیسال ۸۳، در مجلس شورای اسلامی قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی با اختیاراتی مشخص به تصویب رسید.  این قانون اخیراً از سوی کارشناسان با ابهاماتی روبرو است. رئیس نظام پزشکی بابل، قانون  مذکور را دارای ضعف‌های بنیادی دانست و بازنگری این قانون توسط خبرگان را ضروری برشمرد. اما نایب‌رئیس مجمع نظام پزشکی کشور تغییر قانون نظام پزشکی را اشتباه عنوان کرد و چارچوب قانون را چارچوبی مناسب در جهت صیانت هم‌زمان از حقوق بیمار و پزشک دانست. به نظر می‌رسد «تفویض تعرفه‌گذاری بخش خصوصی به نظام پزشکی» یکی از نقاط بحث‌برانگیز قانون باشد.

در سال جاری اما وزارت بهداشت برای تعرفه‌گذاری بخش خصوصی و اعمال حق حاکمیتی خویش، آستین‌ها را بالا زد و تعرفه‌های بخش دولتی و خصوصی را تعیین نمود. دولت نیز در جریان تدوین لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، حق تعرفه‌گذاری را به وزارت بهداشت بازگرداند که این امر به تصویب مجلس نیز رسید، هرچند که با مخالفت‌هایی مواجه شد. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصمیم‌گیری بدون مشورت با نظام پزشکی را تصمیم‌گیری یک‌جانبه دانست. زالی، رئیس نظام پزشکی نیز با ارسال نامه‌ای به ریاست مجلس، خواستار بازگرداندن اختیار تعرفه‌گذاری به نظام پزشکی در برنامه ششم توسعه شد. در نامه زالی، علت این بازگشت اختیار، افزایش مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساخت بیمارستان عنوان شده است. ناگفته نماند که در سال جاری، تعرفه بخش خصوصی به همان میزان بخش دولتی افزایش‌ یافته است و در این شرایط، مانعی برای حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی وجود ندارد.

کارشناسان معتقدند تعرفه‌گذاری، چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، باید در اختیار نهادهای حاکمیتی باشد تا کاهش و یا افزایش آن فارغ از منافع صنفی و شغلی افراد صورت گیرد. اگر تعرفه‌گذاری بخش خصوصی به نظام پزشکی بازگردد، ممکن است منافع صنفی این سازمان تصمیم‌گیری‌های ایشان را تحت تأثیر قرار دهد که این امر به ضرر حقوق بیمار خواهد بود.

کاهش حقوق نجومی پزشکان با افزایش تعداد پزشکان متخصص

حقوق‌ نجومیبا افشای فیش‌های نجومی مدیران در رسانه‌ها، وزارت بهداشت نیز از این قضیه مستثنا نماند و انگشت اشاره برخی از منتقدان به سوی مدیران این وزارت‌خانه نیز نشانه رفت؛ تا جایی که وزیر بهداشت نیز ناچار به انتشار فیش حقوقی خود شد.

سیاست‌گذاران امر بهداشت در همان زمان افشای فیش‌ها، راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از حقوق‌های نجومی پزشکی ارائه دادند. در این راستا، رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس، تعیین سقف را برای حقوق پزشکان پیشنهاد نمود و در ادامه نیز به اصلاح نظام پرداخت در این راستا تأکید کرد. شهریاری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اما استفاده از لفظ «سقف درآمد» را نادرست خواند و افزایش مالیات به ازای افزایش درآمد را به عنوان راهکاری جهت کاهش حقوق نجومی پزشکان پیشنهاد نمود. رئیس کمیسیون بهداشت و درمان نیز اخذ مالیات پلکانی از پزشکان با حقوق بالای ۵۰ میلیونی را راهکاری برای خروج از این بن‌بست اعلام کرد. بعد از این اظهارات، حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت از اعمال مالیات پلکانی برای افراد با حقوق بالای ۴۰ میلیون خبر داد. وی اعلام کرد: «پزشکانی که ماهانه بیش از ۴۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرند تنها ۳۶ درصد از درامد خود را دریافت می‌کنند».

با این اوصاف، اما گویا که وضعیت پرداخت‌ها در حوزه درمان همچنان نابه‌سامان است. در همین رابطه پزشکیان، نائب رئیس مجلس همچنین اختلاف درآمد ۲۰ تا ۳۰ برابری بین پزشکان را ناعادلانه برشمرد و این اختلاف درآمد را نشأت‌گرفته از مکانیسم‌های غلط نظام پرداخت دانست. بنابراین می‌توان پرسید که چرا با وجود اعمال مالیات‌های بالای ۵۰ درصد، برخی پزشکان دارای حقوق نجومی شده‌اند؟

صاحب‌نظران حوزه سلامت معتقدند پرداخت حقوق نجومی حاصل تعداد پایین پزشکان متخصص در کشور است و اتخاذ سیاست‌هایی چون سقف درآمد و اخذ مالیات پلکانی در بلندمدت نه‌تنها راه‌گشا نیست، که باعث کاهش فعالیت‌ پزشکان و ضربه به ‌سلامت مردم خواهد بود. بنابراین سیاست‌گذاران باید بسترهای لازم جهت افزایش تعداد پزشکان را فراهم کنند تا محدودیت بخش عرضه خدمات درمانی برطرف گردد. ضمن آنکه نباید از تأثیر مثبت اجرای طرح‌هایی نظیر تمام‌وقتی پزشکان در متناسب‌سازی درآمدها نیز چشم پوشید.

سایر اخبار مهم

خام‌فروشی مهمترین مشکل گیاهان دارویی

مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: مهمترین مشکل حوزه گیاهان دارویی خام‌فروشی این گیاهان به مصرف‌کننده داخلی و خارجی است.

ساخت ۲ بیمارستان بزرگ با سرمایه خارجی در کشور

رئیسیون، مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: ساخت ۲ بیمارستان حداقل هزار تختخوابی در شیراز و تبریز با سرمایه گذاری خارجی ها قطعی است. قرار است با سرمایه گذاری شرکت های هیوندای و دوو کره جنوبی ساخته شود.

قائم‌مقام نظام پرستاری: در همه جای دنیا اختلاف پرداختی کمتر از سه برابر است

شریفی مقدم، قائم مقام نظام پرستاری: بزرگترین معضل و تهدید نظام سلامت کشور، اختلاف فاحش پرداخت هایی است که انجام می شود. در همه جای دنیا، اختلاف پرداختی ها کمتر از ۳ برابر است.

پرونده سلامت الکترونیک ایرانیان به۵۱ میلیون نفر رسید

هاشمی، وزیربهداشت: در حال حاضر برای ۵۱ ملیون نفر در کشور پرونده الکترونیک سلامت شکل گرفته است، پیشگیری یک اصل مهم جهت کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور است.

سازوکار انتشار اوراق قرضه همچنان مبهم

کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت: ساز و کار انتشار اوراق قرضه در آینده نزدیک تدوین می شود، تمام مطالبات مراکز طرف قرارداد در صورت انتشار اوراق قرضه پرداخت می شود.

صنعت دارو ۹۷٫۵ درصد نیاز داخل را تامین می‌کند

دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو: سال ۹۴ از نظر کمی ۹۷٫۵ درصد نیاز دارویی و از نظر ارزش بازار حدود ۷۰ درصد آن را صنعت داروسازی کشور تأمین کرده،  حدود یک میلیون دلار واردات داشتیم و ارزش داروهای ایرانی حدود ۳ میلیارد دلار بوده است.

طرح تحول باعث و بانی معوقات چندین ماهه دانشگاه‌های علوم پزشکی

نوبخت، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:طرح تحول نظام سلامت ضمن اینکه بخشی از مشکلات مردم در موضوع پرداخت ها را حل کرد ولی مشکلاتی از جمله تحمیل بار مالی سنگینی در پی داشت که هم اکنون باعث  معوقات چندین ماهه در دانشگاه های علوم پزشکی شده است.

طرح تحول سلامت باعث ورشکستگی داروخانه‌ها شده است

یک داروساز: طرح تحول سلامت باعث ورشکستگی داروخانه‌ها مخصوصاً آنهایی که نزدیک بیمارستان‌های دولتی بود شده است و باید دولت برای حل این مشکل چاره‌ای پیدا کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: