۲۸ شهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۸

گمان واگذاری امتیاز صادرات برق به شرکت یونیت‌اینترنشنال تقویت شد

بررسی مکانهای مورد نظر برای ساخت نیروگاه توسط شرکت یونیت‌اینترنشنال گمان اعطای مجوز صادرات برق به این شرکت ترکیه‌ای را تقویت می‌کند، چراکه اغلب آن‌ها در استانهای مرزی کشور و به دور از آب دریا یا رودخانه که نیاز اساسی نیروگاه برای فعالیت خود است در نظر گرفته شده است.

نیروگاه - شرکت ترکیه‌ایبه گزارش عیارآنلاین، تلاش وزارت نیرو برای انعقاد قرارداد با شرکت ترکیه‌ای یونیت‌‎اینترنشنال برای احداث نیروگاه در کشور انتقادات فراوانی را به همراه داشته است. . این شرکت قرار است ۴ نیروگاه به ارزش ۳ میلیارد دلار در ایران احداث کند. مجموع این نیروگاه‌ها ۶ هزار مگاوات ظرفیت دارد و مقرر شده است با اجرای آن و در اختیار قرار دادن روزانه ۱۵ میلیون متر مکعب گاز (معادل ۶۰ درصد میزان کل صادرات گاز کشور) به این شرکت ترکیه ای، ظرفیت تولید برق حرارتی کشور ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.

تاکنون واکنش‌های زیادی از سوی شرکت‌ها و مسئولین کشور به این قرارداد وارد شده است. سندیکای شرکتهای تولیدکننده برق، شرکت مپنا، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و کارشناسان اقتصادی با انتشار نامه و در مصاحبه‌های مختلفی ایرادات و مشکلات انعقاد این قرارداد را مطرح کرده اند.

واگذاری احداث نیروگاه به صورت ترک تشریفات بدون برگزاری مناقصه، تضمین خرید برق به مدت ۶ سال (۱سال بیشتر از تولیدکنندگان داخلی که اقدام به احداث نیروگاه جدید می‌کنند)، امکان صادرات برق و مغایرت‌های قانونی همچون  قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی و قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور از جمله تبعیض‌ها و ایرادات وارد به این قرار داد است.

چیت‌چیان، وزیر نیرو ارائه مجوز صادرات برق در این قرارداد را رد کرده و اعلام کرده است که «هیچ امتیازی در قرارداد اخیر به شرکت یونیت داده نشده است. در این قرارداد نه تنها امتیازات ویژه‌ای به این شرکت داده نشده بلکه امتیازاتی هم از این شرکت دریافت شده؛ به طور مثال نسبت به تعرفه‌هایی که برای خرید برق اعلام شده، قیمت خرید برق در قرارداد با این شرکت ۱۵ درصد کمتر است و این شرکت متعهد شده نیروگاه‌هایی که در ایران می‌سازد راندمانی بین ۵۸ درصد تا ۶۱ درصد داشته باشند».

اما بررسی مکان‌های مورد نظر برای احداث نیروگاه توسط شرکت ترکیه‌ای یونیت‌‎اینترنشنال احتمال صادرات برق را قوت بخشیده است. چراکه صنعت نیروگاهی مانند بسیاری از صنایع دیگر برای تولید محصول خود (برق) نیاز به آب دارد. اگر نیروگاه در کنار منابع آب سطحی مانند دریا و یا رودخانه قرار داشته باشد تأمین آب مورد نیاز مشکل چندانی ندارد اما اگر نیروگاه با این منابع فاصله داشته باشد، به استفاده از منابع آب زیرزمینی نیاز خواهد بود که در این صورت لازم است چاه‌هایی حفر و آب از زیر زمین استخراج شود. بیشترین میزان مصرف آب در نیروگاه‌ها، مربوط به نیروگاه‌هایی است که از توربین بخار استفاده می‌کنند. نیروگاه‌های بخاری، سیکل ترکیبی، هسته‌ای و زغال‌سنگ از جمله این نیروگاه‌ها هستند. این نیروگاه‌ها از یک طرف برای تولید بخار مورد نیاز برای توربین بخار به آب احتیاج دارند و از طرف دیگر برای خنک کردن بخار آب از آب استفاده می‌کنند.

همچنین بررسی‌ها نشان داده است که احداث نیروگاه سیکل ترکیبی جدید و یا تبدیل نیروگاه‌های گازی موجود به سیکل ترکیبی حتی با استفاده از برج خنک‌کن خشک چالش جدی آب را برای مناطقی از دشت مرکزی ایجاد می‌کند.

با وجود این، طبق قرارداد وزارت نیرو و شرکت یونیت‌‎اینترنشنال قرار است که ۵ هزار مگاوات نیروگاه در استانهای آذربایجان شرقی ، سیستان و بلوچستان، خوزستان و ساوه نصب گردد. این استانها در مکانهایی قرار دارند که نه تنها به دریا یا رودخانه فاصله کمی ندارند بلکه فاصله بسیار زیاد برخی از این مکانها با آب دریا مشکلات آبی زیادی را برای احداث آن به همراه خواهد داشت. از طرف دیگر احداث این نیروگاه‌ها نزدیک مرز زمینی کشور احتمال واگذاری امتیاز صادرات برق به این شرکت ترکیه‌ای را تشدید کرده است.

بنابر این با توجه به اهمیت مکان‌یابی احداث نیروگاه و ادعای واگذار نشدن امتیاز صادرات برق به شرکت یونیت‌اینترنشنال، لازم است که مسئولین وزارت نیرو در مورد علت انتخاب مکانهای نام برده شده با توجه به نیاز آبی بالای نیروگاه پاسخ‌گو باشند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: